Ana Sayfa KARİYER Ofiste Çalışmadan Mesai Doldurmanın Yolları

Ofiste Çalışmadan Mesai Doldurmanın Yolları

tyler

Bir beyaz yakalının yılda neredeyse ortalama 3.200 saatini ofiste geçirdiğini biliyor muydunuz? Yani eğer size çalışmama özgürlüğünü verecek sabit bir geliriniz olsaydı, bir yılda tam 3.200 saat daha fazla zamanınız olurdu. Ancak ne yazık ki dünyanın çok büyük bir çoğunluğu geçimini sağlamak için bir işe ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla o 3.200 saat çok büyük bir çoğunluk için mutlaka geçirilmesi gereken saatler anlamına geliyor. Yani o stresli ofis ortamı, bitmeyen işler, çalan telefonlar, okunmamış e-mailler. Hepsi bir kabus gibi sizi bekliyor. Saatler ilerlemiyor, o kadar iş yaptınız, e-mail cevapladınız, telefonları açtınız, toplantı yaptınız hala daha öğlen bile değil. Bu saat nasıl 18.00 olacak? O klimalı servisinize binip, o sıcak mı sıcak evinize nasıl ulaşacaksınız? Doğru ya, akşama evde sizi harika bir yemek, mükemmel filmler ve diziler, keyifle içilen kahveler ve aile saadeti bekliyor.
Ama önce, ofiste saati 18.00’e getirmeniz gerek. Peki nasıl? İşte sıradan bir ofis gününde saati 18.00’e hızlıca getirmenin en hızlı yolları:
• Hafta sonu Hayalleri: Haftanın tam ortasında, dört duvar arasında telefon ve yazıcı sesleri arasında boğulmanız hafta sonu hayalleriyle zamanı hızlandırmayacağınız anlamına gelmiyor. Bu hafta sonu ne yapmayı planlıyorsunuz? Harika bir kahvaltıyla başlayan mükemmel bir Cumartesi günü, öğleden sonra girilen denizler ve akşam gidilmesi planlanan mekanlar. Biraz araştırın bakalım şehirde yeni mekanlar açılmış mı? Kim nereyi tavsiye etmiş, oraya gidince ne yapmalı/ne yemeli? Yeni vizyona giren filmler mi var, acaba hafta sonumuzu bir sinema festivaline mi çevirsek, ne dersiniz?
• Wikipedia: Kimilerine göre asrın buluşu! Açık kaynaklı olarak yaratılan, herkesin bir katkı sağlayabildiği, tamamen bağışlarla ayakta duran dünyanın en büyük ve en objektif sözlüğü. Her gün güncellenen ana sayfasıyla size en az 1 saatinizi dolu dolu geçirme garantisi veriyor. Türkçe wikipedia’ya girdiğiniz anda (http://tr.wikipedia.org/) sizi bir giriş sayfası karşılıyor. Bu giriş sayfasından haftanın ve günün seçilmiş başlıklarına, günün seçilmiş resmine, tarihte bugün neler olduğuna, kimin doğduğuna ve kimin öldüğüne ulaşabilirsiniz. Sadece bununla da kalmıyor, sol menüden ‘Seçkin İçerik’ ve ‘Rastgele Madde’ linklerine tıklayarak her defasında sizi şaşkınlığa uğratacak yeni bilgiler kazanabilirsiniz; mesela ben biraz önce Rastgele Madde linkine tıklayarak Madaba Haritasının (Mozaik haritası) ne olduğunu, ne zaman yaratıldığını ve nerede saklandığını öğrendim, harika değil mi?
• Flash Oyunlar: Şirketinizin bir gestapo polisi gibi her siteye girişinizi yasaklamadığını farz ederek, flash oyunlarını izninizle ofis ortamlarının en harika zaman geçirgeci ilan ediyorum. Google’a gerekli anahtar kelimeleri yazmanız size en az yarım gününüzü geçirtecek ve saati acilen 18.00’e getirecek onlarca oyun getirebilir. Aman diyelim, bir yandan excel dosyanız ve outlookunuz her an büyütülmeye hazır beklesin, oyun penceresini de olabildiğince küçültün. Neme lazım, biz önlemimizi alalım da.
• Google – Kendimi Şanslı Hissediyorum: Bu da keşfettiğimiz harika zaman geçirgeçlerden birisi. Google’a girip aklınıza gelen en absürt kelimeyi yazıyorsunuz ve ‘kendimi şanslı hissediyorum’a tıklıyorsunuz. Böylece her absürt kelimeye karşılık gelen başka bir absürt sitenin olduğunu görüp ‘insan gerçekten hayret ediyor!’ diyorsunuz, sonra bir bakmışsınız 18.00’e dakikalar var. Küçük bir uyarı: eğer Google’ınızda ‘yazarken ara’ aktifse bu küçük oyunumuz çalışmaz. ‘yazarken ara’yı kapatmak için Google ana sayfada aşağıdaki ayarlar kısmına girin ve ‘yazarken arayı hiçbir zaman kullanma’ seçeneğini tıklayın.
• Müzik / Radyo: Tek yapmanız gereken sevdiğiniz bir grubun sevdiğiniz bir albümünü mp3 çalarınıza kaydetmek. Bir albümün ortalama 45 dakika olduğunu düşünürsek, iki kere baştan sona dinlediğiniz bir albüm size neredeyse bir buçuk saat zaman harcatacak. Ha gayret, 18.00’e az kaldı. Başka bir yöntem ise günün her saati dinlenebilecek farklı radyo programları bulmak. Yani mesela sabah 6-10 arası bir Metro FM’de Kadir Çöpdemir ve Pascal Nouma’nın sunduğu Aragaz’ı dinleyebilir, 10-13 arası başka bir radyoda başka bir programa kayabilirsiniz. Bu şekilde tüm gününüzü dolduran 4 bağımlılık yaratıcı radyo programı bulursanız, günün geçmesini bile istemeyebilirsiniz.
• Sık Molalar ve Uzatılmış Öğle Yemekleri: İtiraf ediyoruz, bu yazıldığı kadar kolay olmayabilir, hele başınızda sürekli sizi izleyen bir patronunuz varsa. Ancak eğer fırsatınız varsa, 1 saatlik öğle arasını 1.5 saate uzatmak, 1 kere verilen molayı 3’e çıkartıp 10 dakika eklemek size neredeyse artı 1 saat kazandıracaktır.
Gördüğünüz gibi, size sunduğumuz basit yollarla sabah başladığınız ve ‘nasıl bitecek bu?’ dediğiniz o kabus çalışma gününü olabilecek en hızlı şekilde bitirdiniz, saat şimdi 18.00. Zevkle toplanabilir, evinize koşabilir ve günün tüm streslerinden arınabilirsiniz. Sağduyulu bir öneri yapıp yazımızı bitirelim: yukarıda saydığımız maddeler alışkanlık haline gelirse size ve kariyerinize ciddi anlamda zarar verebilir, onun için yukarıdaki maddelerin yapılış sıklığını ‘arada sırada’ olarak belirlemek çok daha sağlıklı olacaktır.
Başka bir yazıda buluşmak üzere, teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

TAGGED Articles

Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

Güneş, klor, tuzlu su... Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar...

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği...

Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde...
253,462BeğenenlerBeğen
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popular

Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

Güneş, klor, tuzlu su... Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar kurur, rengi soluklaşır.. Peki ne yapılması gerekiyor? Havuza girmenize rağmen...

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği nasıl bozulmadan en sağlıklı biçimde kurutabilirsiniz. İşte çok farklı çiçek...

Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde lekelerin kalıcı hale gelme riski olabilir. Peki, cam ocağınızı çizmeden...

Tuvalet İçin Koku Giderici Sprey Tarifi

Tuvalete gittikten sonra geride kalan kokuyu yok etmek için, tuvaleti bir süre havalandırmak gerekir. Özellikle kış aylarında tuvalet penceresini açmak, evin de soğumasına neden...