Ana Sayfa SAĞLIK Hamilelikte İdeal Kilo Kontrolü Nedir?

Hamilelikte İdeal Kilo Kontrolü Nedir?

Çocuk sahibi olmak hem anne hem baba için dünyanın en güzel şeyi kuşkusuz. Ama hamilelikte en büyük yük annelerde.  Bir can taşıyor olmak bile başlı başına büyük bir doğa olayı ve babalar içgüdüsel değişim dışında pek bir farklılık yaşamıyor.

Annenin öncelikli kaygısı, çocuğu için en iyisini yapmaya henüz o, karnındayken başlamak. Uyunması gereken saatler ve süreler, yenilmesi-içilmesi gerekenler, egzersizler ve bir de yapılmaması gerekenler.

Ayrıca annenin doğum öncesinde vücudundaki değişikliklere alışması, görünümündeki iki canlı biçimlenmeyi hem hamilelik sırasında hem sonrasında tolare etme kaygısı ama bunları yaparken çocuğu için hiçbir şeyden vazgeçmemesi ya da alkol, sigara gibi bazı şeylerden vazgeçmesi, sorumluluklardan sadece birkaçı.

Annenin yediği direkt çocuğunun bünyesine geçiyor ve bu yüzden bazı gıda ya da maddelerden vazgeçmek, bazı gıdalara ise başlamak ya da ağırlık vermek gerekiyor.  Ama en önemlisi annelerin beslenirken hem kendi sağlığı hem çocuğunun sağlığı için ideal kiloyu tutturması.

hamilelikte-kac-kilo-almali2

Hamilelerin ideal kilosu konusunda her bünyeye göre farklı kriterler geliştiriliyor. Amerikalı jinekoloji profesörü Bruce Young’a göre ortalama bir vücut için ideal hamilelik kilosu 25-35 arasında değişiyor.

Young’a göre geniş yapılı kadınlar bu sınırın zirvesine kadar kilo alabilirler, fakat minyon tipler için bu sınırın en az seviyesi ideal, yani 25 kilo.

Aşırı kilolular ve obezite sorunu yaşayanlar için kilo alımı daha sıkı denetleniyor, aşırı düzeyde zayıf olanlar da aynı şekilde daha sıkı kontrol altında daha fazla kilo almaları için telkinleniyor.

Zayıf insanların besin yakma değerlerini tolare etmek için yeterince gıda almaması, çocuğun da sağlığını etkiliyor. Bebek, doğmadan önce annesinin karaciğerinden ve kaslarından glikojen, kemiklerinden ise kalsiyum alıyor. Bünyeyi buna göre desteklemek belki sıkıcı bir diyet uygulanmasını gerektirebilir ama her şey çocuğun sağlığı ve rahatı için.

News.health.com sitesinde görüşleri aktarılan Profesör Young, ağız tadıyla yemek yemenin yeterince yememek kadar riskli olmadığını söylüyor ama anneler keyifli menüleri de ölçülü tüketmeli.

Aşırı ve düzensiz beslenme hem anne de hem çocuğunda diyabet riskini arttırıyor. Hemen oluşmasa bile bir süre sonra ya da çocuk büyüdükten sonra ortaya çıkabilecek diyabet ve yüksek tansiyon hastalığından korunmak için her öneriyi dikkate almakta fayda var.

Emziren kadınların diğerlerinden fazla olarak günde yaklaşık 500 kalori yaktıklarını göz önünde bulundurursak bir annenin diğer kadınlardan daha sağlıklı bir beslenme programına ihtiyacı olduğunu daha somut olarak görebiliriz.

Hamile kadınların bugün eskisinden daha kaygılı olduklarını belirten uzmanlar, kilo alımında esnek olunmasını, vücuttaki görüntü değişikliklerinin normal karşılanmasını ama yeme-içme konusunda da fazla stres yapmadan titiz olunmasını öneriyorlar.

Alınan kiloların verilmesi ya da korunması, vücuda önceki görünümünü kazandırma çabaları sağlıklı bir programla mümkün. Doğumdan sonra eski etkileyici görünümlerine kavuşan pek çok insan var ve hepsi de sinema ya da pop yıldızı değil.

 

 

Paylaşın!

İlgili Makaleler

Mutfağınızda Elbise Askısını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Kıyafetlerinizi asmak için kullandığınız askıları neden mutfağınızda da kullanmayasınız! Elbise askısı, mutfakta hayatınızı kolaylaştırabileceği...

Çarşafların Bozulması Nasıl Önlenir?

Özellikle kadınların en önemli problemleri arasında yer alan dağınık çarşaflar, nedeni bilinen sorunların başında...

Biber, Tuz ve Limon: Mucize Bir Tedavi!

Biber, tuz ve limon çok lezzetli bir salata sosu yapabilir, ancak başka birçok amaç...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,444BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mutfağınızda Elbise Askısını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Kıyafetlerinizi asmak için kullandığınız askıları neden mutfağınızda da kullanmayasınız! Elbise askısı, mutfakta hayatınızı kolaylaştırabileceği gibi, çok da estetik görünebilir. Evinizde pratik, değişik uygulamalar yapmayı seviyorsanız,...

Çarşafların Bozulması Nasıl Önlenir?

Özellikle kadınların en önemli problemleri arasında yer alan dağınık çarşaflar, nedeni bilinen sorunların başında gelmektedir. Çarşafların dikkatsizce serilmesi, kumaş türlerinin değişik olması, yatakta meydana...

Biber, Tuz ve Limon: Mucize Bir Tedavi!

Biber, tuz ve limon çok lezzetli bir salata sosu yapabilir, ancak başka birçok amaç için de kullanılabilir. Limon, karabiber ve tuz kombinasyonu Limon suyu geleneksel tıpta...

Soğuk Su İle Duş Almanın 6 Faydası

Düzenli olarak buz gibi bir duş almanın çok iyi olduğunu biliyor muydunuz? Sıcak duşunuza veda etmek çekici gelmeyebilir, ama buna değer. Su sıcaklığının birkaç...
Paylaşın!