Ana Sayfa SAĞLIK İyi Bir Uyku İçin Size Yardımcı Olacak 14 Yiyecek

İyi Bir Uyku İçin Size Yardımcı Olacak 14 Yiyecek

Birçok gıda doğal uyku getirme özelliğine sahiptir. Kaliteli bir uyku için uyumadan once tercih etmeniz gereken 14 yiyecek maddesini sizler için sıraladık.

 

1. Ceviz

Ceviz tryptophan  (proteinleri oluşturan 20 aminoasitten biridir ) açısından çok güçlü kaynaklardan biridir. Tryptophan kişinin uyku-uyanıklık döngüsünü ayarlayan “vücut saati” denilen

serotonin ve melatonin hormonunu arttırarak iyi bir uyku uyumasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, Texas Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya gore, ceviz, kişilerin uykuya daha hızlı dalmasına yardımcı oluyor.

 

2. Badem

Badem, kaliteli uyku için gerekli bir mineral olan magnezyum bakımından zengindir. Yayınlanan bir çalışmada vücudun magnezyum düzeyi çok düşük olan kişiler uykuya dalmakta güçlük çekiyor.

 

3. Peynir ve kraker

Eskiler, uyku öncesinde ılık süt içerlerdi. Burada uykuya yardımcı olan esas etken, kalsiyumdur. Bunun için uyku öncesinde süt veya süt ürünleri kaliteli bir uyku için yardımcı olacaktır. Kalsiyum (peynir, yoğurt, süt, ve süt ürünleri ) beyinde uykuyu tetikleyen melatonin üretimi hormonun salgınlanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, kalsiyum kas hareketlerini de düzenlemeye yardımcı olur.

 

4. Marul

Marulun sakinleştirici özelliği vardır ve afyon gibi beyni etkileyen lactucarium içerir. Akşam yemeğinde maruldan oluşan bir salata yemeniz halinde gece derin ve kalite bir uyku uyuyabilirsiniz.  Gece derin bir uyku için ayrıca bir bardak suyun içinde iki marul yaprağını kaynatın. Ateşten indirdikten sonra içine iki dal nane atın. Yatmadan once için.

 

5. Tuzlu kraker

Simit ve mısır cipsi gibi yiyecekler glisemik indeksi yüksek yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri tükettikten sonra uykuya dalsanız bile bir sure sonra insulin en üst seviyeye çıkacağı için size uykudan uyandıracaktır. İnsülin direncini normal seviyede tutmak için tuzlu kraker yiyebilirsiniz.

 

6. Ton balığı

Ton balığı, pisi ve somon gibi balıklar B6 vitamini açısından çok zengin yiyeceklerdir. B6 vitamini vücudunuzun melatonin ve seratonin hormonlarının salgısını arttırır. Çiğ sarımsak ve fıstık da B6 vitamini yüksek yiyeceklerin başında geliyor.

 

7. Pirinç

Beyaz pirinç yüksek glisemik indekse sahiptir. Clinical Nutrition American Journal’ın yaptığı bir araştırmaya gore, yasemin pirinci tüketen kişiler, diger pirinç türlerini tüketen kişilere gore daha çabuk uykuya daldıklarını belirledi

 

8. Vişne Suyu

Pennsylvania ve Rochester Üniversitelerinde yapılan araştırmaya gore, yatmadan once bir bardak vişne suyu içmek uykuya dalmayı hızlandırıyor. Kiraz, özellikle doğal olarak melatonin seviyesini arttırmaktadır. Yapılan araştırmada, vişne suyu içen deneklerin, farklı içecek içen kişilere gore daha az uykusuzluk çektikleri gözlemlendi.

 

9. Tahıl

Yatmadan önce bir kase sevdiğiniz gevreği yemeniz daha iyi bir uyku için size yardımcı olacaktır.  Karbonhidrat ve kalsiyum iyi bir uyku için önerilmektedir.

 

10. Papatya Çayı

Bir fincan Papatya Çayını uykudan once içmeniz, iyi bir uyku için size yardımcı olacaktır. Papatya çayı, araştırmalara gore, sinirleri ve kasları gevşettiği gibi hafif yatıştırıcı bir kimyasal gibidir.

 

11. Çarkıfelek Çay

Avustralya’da yapılan bir çalışmada yatmadan bir saat once bir fincan çarkıfelek çayı içmek insanların daha sağlıklı uyku uyumalarına yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar çarkıfelek çiceğinin sinir sistemi üzerinde etkili olduğunu belirtiyorlar.

 

12. Bal

Balda bulunan doğal şeker insulini yükseltiyor ve daha derin ve kaliteli uyku için beyne sinyal gönderiyor. Balı papatya çayına karıştırarak yatmadan bir saat once içerseniz size daha dinlendirici bir uyku sağlayacaktır.

 

13. Mangır Otu

Mangır Otu gibi yeşil yapraklı sebzeler melatonin üretimini arttırarak beyne derin uyku için yardımcı olmaktadır. Ispanak ve hardal yeşilliği diğer iyi seçeneklerdir.

 

14. Humus

Nohut da derin uyku için gerekli olan triptofan hormonunun salgılanması için iyi bir kaynaktır. Öğle yemeğinde humus veya tam tahıllı yiyecekler yemeniz halinde öğleden sonra iyi bir şekerleme yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

TAGGED Articles

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem

Uykuya dalmakta zorlanıyor, saatlerce uyumak için uğraşıyor musunuz? Pilotlar ve ordu mensupları için geliştirilen...

Uyurken Serin Kalmanız İçin İpuçları

Güne zinde ve dinlenmiş uyanmanın anahtarı iyi bir uykudur. Özellikle yaz aylarında sıcak hava...

İyi Bir Uyku İçin Basit Yastık Spreyi Tarifleri

Güne dinlenmiş ve zinde başlamak için derin bir uyku önemlidir. Eğer uyumakta zorlanıyor ya...
253,471BeğenenlerBeğen
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popular

Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

Güneş, klor, tuzlu su... Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar kurur, rengi soluklaşır.. Peki ne yapılması gerekiyor? Havuza girmenize rağmen...

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği nasıl bozulmadan en sağlıklı biçimde kurutabilirsiniz. İşte çok farklı çiçek...

Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde lekelerin kalıcı hale gelme riski olabilir. Peki, cam ocağınızı çizmeden...

Tuvalet İçin Koku Giderici Sprey Tarifi

Tuvalete gittikten sonra geride kalan kokuyu yok etmek için, tuvaleti bir süre havalandırmak gerekir. Özellikle kış aylarında tuvalet penceresini açmak, evin de soğumasına neden...