Ana Sayfa YEMEK Evde Kefir Yapımı

Evde Kefir Yapımı

Probiyotik bir süt ürünü olan kefir, Kuzey Kafkasya kökenine sahip, yüzlerce yıllık geçmişe sahip bir besin maddesidir. Özellikle Kafkasya’da yaşayan ataların sağlıklı ve uzun yaşama sebepleri arasında gösterilen kefir, sütün mayalanması ile elde edilmektedir.

Kefir Nedir?

Sütün mayalanması sonucu meydana gelen ve tadı sodalı ayrana, kıvamı ise boza benzeyen bir süt ürünü olan kefir, Kafkasya bölgesinde dağlık bölgede yaşayan keçilerin sütü kullanılarak yapılan ve serinleme amacı taşıyan bir süt ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Kefir Mayası Nasıl Oluşturulur?

Kafkasya bölgesinde o yıllarda kefir elde edebilmek için hayvan postlarından tulumlar yapılıyor ve tulumların içerisine keçi sütü konularak fermente işlemi gerçekleştiriliyordu. Fermente olmuş olan sütün bir kısmı, tulumların içerisinden alınarak tüketiliyordu ve alınan kısım yerine yeniden süt eklenerek döndü devam ettiriliyordu. Bu sayede sürekli ve doğal fermantasyonun sağlanmış olması tulumun iç yüzeyinde bir tabaka halinde biriken protein pıhtılarının oluşmasına sebep oluyordu. Görünüş olarak karnabahara benzeyen bu yapılara ise kefirin mayası adı verilmekteydi.

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Yoğurt mayalamak ile benzer bir mantığa sahip olan kefir yapımı için öncelikli olarak güvenilir bir yerden kefir mayası bulmak gereklidir. Kefir mayası Ziraat Fakülteleri’nden temin edilebilmektedir.

Kefir yapmak için aynı zamanda 1 litre süte de ihtiyaç vardır. Kefirin çıkış noktası keçi sürü olduğundan dolayı kefir yapmak için keçi sütü bulunması tavsiye edilir. Ancak bulunamadığı durumlarda keçi sütü yerine çiğ süt veya pastörize süt de kullanılabilir.

1 litre çiğ süt ilk olarak ocakta kaynatılır ve daha sonra soğumaya bırakılır. Üzerinde biriken kaymağı alınan sütün sıcaklığı 20-250C arasında geldikten sonra içerisine kefir mayası ilave edilmelidir. Cam bir kavanozun içerisine konulan süt ve kefir mayasının üzerine içeri hava girecek şekilde bir peçete ile kapatılarak oda sıcaklığında bekletilir. Ortalama olarak 1 gün boyunca sütün pıhtılaşması beklenir ve pıhtılaşan süt buzdolabına alınarak 1 gece boyunca da buzdolabında bekletilir. Plastik süzgeçle süzülen kefir, 2 gün boyunca buzdolabında muhafaza edilerek ara ara tüketilmeye hazırdır.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefirin içeriğinde bulunan bakteriler özellikle sindirim üzerinde olumlu etkiye sahiptirler. Kabızlık ve hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler için ideal bir içecek olan kefir, sindirim sistemi üzerinde yer alan bakteri ve mikropların temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Mide ülseri rahatsızlığını önleyen ve aynı zamanda doğal antibiyotik olma özelliği taşıyan kefir, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kemik sağlığını koruyarak kemik kaybını önlemeye de fayda sağlamaktadır.

Bağışıklık sistemini düzenleme üzerinde de kefirin pek çok faydası bulunmaktadır. Alerjilere iyi gelen ve iltihaplanmayı önleyen kefir, düzenli tüketildiği takdirde tümör ve kanser gibi zararlı oluşumların meydana gelmesini de engellemektedir.

Tüm bu faydalarının yanı sıra kefir, vücuttan ödemin atılmasına, sinüzit tedavisine, kolesterolün düşürülmesine, kalp, karaciğer ve mide rahatsızlıklarına, egzamanın iyileşmesine ve cilt mantarının tedavisine fayda sağlamaktadır.

Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kör Makası Basit Bir Yöntemle Tekrar Keskinleştirin

Kullandıkça körelen makasları atmak ya da bileyci aramak yerine evde kolayla keskinleştirebilirsiniz. Körelen bir makasla,...

Mutfağınızda Elbise Askısını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Kıyafetlerinizi asmak için kullandığınız askıları neden mutfağınızda da kullanmayasınız! Elbise askısı, mutfakta hayatınızı kolaylaştırabileceği...

Çarşafların Bozulması Nasıl Önlenir?

Özellikle kadınların en önemli problemleri arasında yer alan dağınık çarşaflar, nedeni bilinen sorunların başında...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,444BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kör Makası Basit Bir Yöntemle Tekrar Keskinleştirin

Kullandıkça körelen makasları atmak ya da bileyci aramak yerine evde kolayla keskinleştirebilirsiniz. Körelen bir makasla, bir kağıdı ya da kumaşı kesmek için mücadele vermek gerekir....

Mutfağınızda Elbise Askısını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Kıyafetlerinizi asmak için kullandığınız askıları neden mutfağınızda da kullanmayasınız! Elbise askısı, mutfakta hayatınızı kolaylaştırabileceği gibi, çok da estetik görünebilir. Evinizde pratik, değişik uygulamalar yapmayı seviyorsanız,...

Çarşafların Bozulması Nasıl Önlenir?

Özellikle kadınların en önemli problemleri arasında yer alan dağınık çarşaflar, nedeni bilinen sorunların başında gelmektedir. Çarşafların dikkatsizce serilmesi, kumaş türlerinin değişik olması, yatakta meydana...

Biber, Tuz ve Limon: Mucize Bir Tedavi!

Biber, tuz ve limon çok lezzetli bir salata sosu yapabilir, ancak başka birçok amaç için de kullanılabilir. Limon, karabiber ve tuz kombinasyonu Limon suyu geleneksel tıpta...
Paylaşın!