Ana Sayfa HAYAT Gül Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Gül Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda özellikle bitkisel ürünlerden ve doğal maddelerden faydalanılmaya başlaması tüm sağlık sektörü açısından bir devrim niteliği taşımaktadır. Pek çok faydası ile bilinen gül suyu da bu devrimde belirli bir yere sahiptir. Yüzyıllardır faydalı olduğu bilinen ve bu sebeple oldukça fazla kullanılan bir ürün olan gül suyu, doğal yollarda evde de yapılabilmekte ve pek çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir.

Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Evde gül suyu yapabilmek ve doğal yollardan gül suyunu elde etmek oldukça kolaydır. Doğal gül suyunu yapabilmek için ilk olarak 6 su bardağı gül yaprağı elde edecek kadar gül gereklidir. Genel olarak 5 adet gülden 6 su bardağı gül yaprağı çıkabilmekle birlikte, duruma göre daha fazla güle de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Gül suyu hazırlamak için gül yaprağı dışında, suya da ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak gül suyunun daha faydalı ve daha doğal olması için kullanılacak suyun damıtılmış su olması tercih edilmelidir.

Hazırlanmış gül yaprakları ve damıtılmış su bir tencere içerisine konur ve 15 dakika boyunca kaynatılır. Bu sürenin sonunda ocaktan alınan gül suyu soğuyana kadar tencere içerisinde bekletilir ve suyun soğumasının ardından gül yaprakları süzülür ve kenara alınır. Tencere içerisinde kalan su doğal gül suyudur ve istenildiği gibi kullanılabilir.

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Antiseptik özelliği ile bilinen gül suyu, iltihapları giderici bir özelliğe sahiptir. Dezenfektan özelliğe sahip olması nedeniyle özellikle bakterileri yok etmeye ve güneşten korunmaya da fayda sağlamaktadır.

Gül suyu aynı zamanda mide sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Gül yaprakları yenilerek bağırsakları temizlemek ve kabızlığı önlemek mümkün olduğu gibi, aynı zamanda tatlıların içerisine doğal gül suyu kullanarak da bu etki verilmektedir.

Baş ağrısına da iyi gelen bir özelliği olan gül suyu, rahatlatıcı bir etkiye de sahiptir.

Özellikle kozmetik alanında büyük bir çığır açan gül suyu saç köklerini güçlendirmeye de fayda sağladığı gibi, kan dolaşımını da arttırmakta ve böylece saç dökülmesini önlemektedir.

Cilt sağlığı açısından da büyük önem taşıyan gül suyu, kırışıklıkları gidermekten cildi temizlemeye kadar pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir.

Gül Suyunun Cilt Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Cildin temizlenmesinde gönül rahatlığı ile kullanılabilecek olan gül suyu, cildin temizlenmesine ve tıkalı gözeneklerin açılmasına sebep olur. Özellikle yağlı ciltlerde kullanıldığında sivilce ve akne problemini azaltmaya da fayda sağlayan gül suyu, cildin temizlenmesini sağlamak için kullanılacak en organik ve en ucuz yöntemdir.

Gül Suyu Nasıl Kullanılmalıdır?

Pek çok farklı amaçla kullanılabilecek gül suyunda her kullanım için farklı yöntemler mevcuttur.

Cilt temizliğinde kullanmak için pamuk üzerine dökülerek cilde sürülmesi gerekilen gül suyu, gözaltı morluklarını gidermek için ise makyaj pamuklarının gül suyuna batırılması ve ardından birkaç dakika gözlerin üstüne konularak bekletilmesi ile fayda sağlamaktadır.

Güneş yanıkları için de oldukça fayda sağlayan gül suyu, 2 yemek kaşığı gül suyu ile 2 yemek kaşığı domates suyunun karıştırılması ve cilde sürülmesi şeklinde kullanılmalıdır.

Saçların dökülmesi engellemek ve saçlara parlaklık katmak için ise gül suyu ile jojoba yağı karıştırılarak saç maskesi şeklinde saça uygulanmalıdır. Birkaç saatlik beklemenin ardından yıkanılan bu saç maskesi saçları hem güçlendirecek hem de parlaklık kazandıracaktır.

Bir Cevap Yazın

TAGGED Articles

Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

Güneş, klor, tuzlu su... Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar...

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği...

Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde...
253,471BeğenenlerBeğen
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popular

Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

Güneş, klor, tuzlu su... Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar kurur, rengi soluklaşır.. Peki ne yapılması gerekiyor? Havuza girmenize rağmen...

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği nasıl bozulmadan en sağlıklı biçimde kurutabilirsiniz. İşte çok farklı çiçek...

Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde lekelerin kalıcı hale gelme riski olabilir. Peki, cam ocağınızı çizmeden...

Tuvalet İçin Koku Giderici Sprey Tarifi

Tuvalete gittikten sonra geride kalan kokuyu yok etmek için, tuvaleti bir süre havalandırmak gerekir. Özellikle kış aylarında tuvalet penceresini açmak, evin de soğumasına neden...