Ana Sayfa YEMEK Yeşil Yapraklı Sebzelerde Bulunan Dört Temel Besleyici Madde

Yeşil Yapraklı Sebzelerde Bulunan Dört Temel Besleyici Madde

Siz de yeşil yapraklı sebzelere burun kıvıranlardansanız bu yazımızı mutlaka okuyun. Ispanak, roka, marul, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler sağlığınız için tüketmeniz gereken en önemli gıdalardandır. Bu sebzeleri tüketmek için motivasyona ihtiyaç duyanlar için bu gıdalarda bulunan dört önemli besleyici maddeyi aşağıda paylaşıyoruz. Ayrıca lütfen unutmayın ki ilk başta çok lezzetli olmasalar da zamanla yeşil yapraklı sebzelere karşı bir beğeni edinmeniz mümkün.

1.     Vitamin ve Mineraller

K Vitamini: Kemik erimesi ve iltihaplanmanın önlenmesine yardımcı olur.

A Vitamini: Görmede, kemik gelişiminde, üremede ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynar.

E Vitamini: Bağışıklık sistemi ve metabolizma faaliyetleri için önemlidir.

C Vitamini: İyileşmeyi sağlar. Vücudun demir emilimini arttırır. Deri ve kemik sağlığında önemli rol oynar.

Folik Asit: Doğurganlığı arttırır. Fetüs gelişimini destekler. Demans (bunama) riskini azaltır ve kolesterol düzeyini düşürür.

Magnezyum: Diyabet ve kemik erimesi riskini azaltır.

Potasyum: Hücre faaliyetleri açısından önemlidir.

Kalsiyum: Kemik sağlığı için önemlidir.

2.     Lif

Yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda vitamin ve mineralin yanı sıra yüksek oranda lif de içerirler. Günlük lif ihtiyacı kadınlar için ortalama 25, erkekler için 38 gramdır. Bir fincan ıspanak 0,7 gram, bir fincan marul ise 1 gram lif içerir. Lif diyabet, kalp ve damar hastalıkları ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu rol oynar. Lifler aynı zamanda laksativ olup iştahı kontrol etmeye de yardımcı olur. Lifli gıdalar sindirim sisteminin sağlığı için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda şişliği önler ve yağlanmayı engeller.

3.     Bitkisel Gıda

Yeşil yapraklı sebzelerde (ve diğer sebze ve meyvelerde) bulunan bitkisel gıdalar (fitonutrient) en güçlü antioksidan sistemlerini içerirler. Bu maddelerin, birçok sağlık faydalarının yanı sıra kalp hastalıkları ve kanser riskini de azalttığı düşünülmektedir.

4.     Klorofil

Klorofil yeşil yapraklı sebzelere yeşil rengini veren pigmentlerdir. Bitkilerin güneşten aldıkları enerjiyi besine çevirmesinde (fotosentez) rol oynayan klorofil maddesinin insan sağlığı için de faydalı olduğu bilinmektedir. Klorofilin yaraların iyileşme sürecini hızlandırdığı, kanserin önlenmesine yardımcı olduğu, karaciğeri detoksifiye ettiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve anemi hastalığının tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 

Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan bu besin maddelerin türü ve miktarı sebzeden sebzeye değişebilmektedir. O nedenle tek bir sebze türü tüketmek yerine bol çeşitli sebze ile beslenmeniz daha geniş spektrumda fayda almanızı sağlayacaktır.

 

Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Üzüm Şırası Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında buz gibi şıra mükemmel bir içecektir. Sıra artık günümüzde neredeyse unutulmaya yüz...

Cildinizi Yenileyecek C Vitamini Serumu

Güneş hasarı, yaş, eski sivilce izleri ... Bunların hayatımızın farklı bölümlerinde cildimize hasar veren...

Sahte Esansiyel Yağı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Esansiyel yağların, sağlık ve güzellik için çok fazla kullanım alanı ve yararları var. Ancak,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,441BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Üzüm Şırası Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında buz gibi şıra mükemmel bir içecektir. Sıra artık günümüzde neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir içecektir. Şıra, şerbet ve şuruptan farklı bir içecektir,...

Cildinizi Yenileyecek C Vitamini Serumu

Güneş hasarı, yaş, eski sivilce izleri ... Bunların hayatımızın farklı bölümlerinde cildimize hasar veren nedenler. Bununla birlikte, cildimiz hakkında en iyi şeylerden biri, kendisini...

Sahte Esansiyel Yağı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Esansiyel yağların, sağlık ve güzellik için çok fazla kullanım alanı ve yararları var. Ancak, satın aldığınız esansiyel yağın, saf, gerçek bir olduğundan emin misiniz?...

Kör Makası Basit Bir Yöntemle Tekrar Keskinleştirin

Kullandıkça körelen makasları atmak ya da bileyci aramak yerine evde kolayla keskinleştirebilirsiniz. Körelen bir makasla, bir kağıdı ya da kumaşı kesmek için mücadele vermek gerekir....
Paylaşın!