Ana Sayfa SAĞLIK Lif Bakımından Zengin 8 Gıda

Lif Bakımından Zengin 8 Gıda

Lif, tanım olarak tüketilen yiyeceklerden bağırsak enzimleri tarafından sindirilmeyen bölüm olarak adlandırılır. Lif besini sağlıklı yaşam için tüketilmesi gereken günlük besinler içerisinde yer alır. Düzenli olarak lifli gıdaların tüketilmesi hem sindirim rahatsızlıklarından hem de kişilerin karşılarına çıkacak daha büyük problemi engellemeye yardımcı olur. Sağlıklı yaşam, kaliteli yaşam olarak adlandırılan dönemin uzun olmasında da büyük etkene sahiptir. Günlük olarak kişisel anlamda tüketilmesi gereken miktarı 1000 kaloridir. Bu da ortalama olarak 14 grama denk gelmektedir.

Lif Bakımından Zengin 8 Gıda

Lif bakımından zengin besinlerin bireylerin sağlıklarında mevcutta bulunan kan şekerinin düşürülmesi, bunun yanı sıra kolesterolü etkileyerek azaltması ve bağırsak kanserinin oluşumunda bile etkisinin bulunduğu gözlemlenir. Lifli gıdalar temelde mevsimin sunmuş olduğu sebze ve meyvelerin kökenlerinde yatmaktadır.

Elma; kış aylarında günde tüketilen bir orta boy elmanın günlük lif ihtiyacının %17 oranında karşıladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca tüketilmesinde su miktarını fazla olması, bünyesinde bulunan lif miktarının vücut içerisine geçmesini kolaylaştırmakta büyük etkendir. Elmanın kendisinden çok kabuğunun yararları mevcuttur, bu sebeple kabuklu olarak parlatılmamış elma tercih edilmelidir.

Havuç: günlük lif ihtiyacınızın %7 oranında lif oranını karşılanmasında yarar sağlar. Günlük olarak tüketilmesi, kolesterol ve kan şekerinin denge de tutulmasına yardımcı oluyor.

Brokoli: 200 gramında ortalama olarak 2 gram lif bulunan brokoli bu anlamda oldukça yüksek besin kaynağıdır. Besin değerlerinin çok fazla kaybolmaması için buhar da ya da haşlama olarak tüketmeniz öneriler arasındadır.

Yulaf Ezmesi; sabah kahvaltılarında tüketeceğiniz yulaf ezmesi gün boyu sindirim konusunda sizlere yardımcı olur. Lif oranı oldukça yüksektir.

İncir; meyve olarak tüketim sağladığınız incirden bol miktarda lif kazanma şansınız vardır. Kuru incirin şeker oranında fazlalığın bulunması sebebi ile çok fazla tercih edilmemektedir.

Ceviz; gündelik olarak tüketilecek lif deposu olarak adlandırılan besinler arasında yer alır. Ayrıca iyi yağ deposu olarak da bilinir.

Ispanak; gündelik olarak diğer besinlerin yanında da rahatça tüketebileceğiniz besinler arasında yer alır. Bu sebeple de gündelik lif kaynağı olarak bilinir.

Bezelye; günlük lif ihtiyacının %8 oranında karşılanmasına yardımcı olur. Donmuş ya da taze olarak tüketebilir

 

TAGGED Articles

Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

Güneş, klor, tuzlu su... Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar...

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği...

Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde...
253,471BeğenenlerBeğen
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popular

Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

Güneş, klor, tuzlu su... Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar kurur, rengi soluklaşır.. Peki ne yapılması gerekiyor? Havuza girmenize rağmen...

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği nasıl bozulmadan en sağlıklı biçimde kurutabilirsiniz. İşte çok farklı çiçek...

Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde lekelerin kalıcı hale gelme riski olabilir. Peki, cam ocağınızı çizmeden...

Tuvalet İçin Koku Giderici Sprey Tarifi

Tuvalete gittikten sonra geride kalan kokuyu yok etmek için, tuvaleti bir süre havalandırmak gerekir. Özellikle kış aylarında tuvalet penceresini açmak, evin de soğumasına neden...