Ana Sayfa HAYAT Mükemmel Bir Cilt İçin Bu Bakterilere İhtiyacınız Var

Mükemmel Bir Cilt İçin Bu Bakterilere İhtiyacınız Var

Evet, yanlış okumadınız. Bakteri kelimesi her ne kadar kulağınıza itici gelse de, doğru bakterilerin sağlık ve güzellik için gerekli olduğu biliniyor.

Günümüzde temizleyici, nemlendirici, deodorant gibi birçok kozmetikle iç içe yaşadığımız için, cilt problemleri ve hassasiyet de kaçınılmaz oluyor. Örneğin sivilce probleminin sadece ergen yaşlardaki kişiler için bir tehdit olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çocuklardaki egzama problemleri de son 3 yılda 3’e katlanmış durumda. Günümüzde neredeyse nüfusun yarısı, hassas cilt rahatsızlıklarıyla karşı karşıya.

Peki tüm bu cilt problemlerinin önüne geçebilmek için ne yapmak gerekiyor?

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre bu sorunun cevabı doğru bakterileri vücudumuza almak. Bir başka deyişle, aşırı temiz olmak, aslında sağlığınızı tehlikeye atıyor. Cilt bakterileri insanlarda çeşitli etkilere neden olabilir. Ancak, yanlış yerdeki yanlış bakteriler sorunlara yol açarken, doğru yerdeki doğru bakterilerin de bizler için yararlı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bilim dünyası insan vücudunun çok kapsamlı bir ekosisteme sahip olduğu konusunda hemfikir. Ve bu ekosistemi ayakta tutabilmek için mutlaka denge gerekiyor. Yani vücudumuzdaki zararlı bakteriler kadar yararlılara da ihtiyacımız var. Yoğurt ve kefir gibi prebiyotik ürünler de bize bu yararlı bakterileri sağlayan besin kaynakları.

İlgili Yazılar

Cildimiz Neden Bakterilere İhtiyaç Duyuyor?

Vücudumuzda 10 kat daha fazla bakteri hücresi olduğunu biliyor muydunuz? Ve bu bakteriler yalnızca vücudumuzun içinde değil, yüzeyinde yani cildimizde de bulunuyor. Bu bakterilerin görevi ise bir şeyler ters gittiğinde vücudumuzun bağışıklık sistemini uyaran bir kanal görevi görmek. Yapılan araştırmalara göre Amonyak Oksitleyici Bakteriler (AOB) aslında vücudumuza faydalı. Fakat hassas bir yapıları olduğundan sabun veya diğer modern kimyasallar nedeniyle vücudumuzdan atılıyorlar. Bunun nedeni sadece gelişmiş hijyen rutinlerimiz değil, aynı zamanda doğadan uzak yaşıyor olmamız da buna neden oluyor. Cilt bakımı için kullandığımız kimyasal ürünler maalesef bu iyi bakterilerden de vücudumuzu uzak tutuyor.

Bu Bakterileri Nasıl Alabiliriz?

Yapılan son bir araştırma, Amazon’da yaşayan bir kabilenin insanlarda şimdiye kadar görülmüş en fazla çeşitlilik gösteren bakterilere sahip olduğunu gösterdi. Bu kabiledeki insanlarda AOB bakterisi de bol miktarda bulunuyor.

Hal böyle olunca aklınıza “Çocuğumun sokakta yüzünü toza toprağa bulamasına izin mi vermeliyim?” sorusu gelebilir.

Cevap, hayır. Çünkü şehirlerdeki toz, size doğal bir ortamdaki ekosistemi sunmuyor. Atalarımız da pislik içinde yuvarlanmadılar ancak sürekli doğayla iç içe oldukları için, bu onların çeşitli bakterilerle birlikte gelişmesine neden oldu. Ayrıca, bizim günümüzde kullandığımız türden kimyasalları da kullanmadıkları için bu da bakteriler ve vücutları arasındaki dengeyi sürekli koruyabilmelerini sağladı. AOB bakterisi toprakta doğal olarak bulunuyor. Uzmanlar bu bakterinin cildin doğal ekosistemini dengelemekte oldukça faydası olduğunu söylüyor. Yurt dışında bazı markalar içeriğinde AOB bakterisi bulunan probiyotik şampuanlar ve temizleyiciler üretmeye başladılar bile.

Ciltte doğal olarak bu bakterileri tekrar cildimize kazandırdığımızda ise göreceğimiz faydalar saymakla bitmiyor:

• Cildiniz berraklaşacak.

• Yağlı cilt görünümünden kurtulacaksınız.

• Cildin doğal pH dengesi korunacak.

• Cildiniz çok daha yumuşak ve pürüzsüz görünecek.

• Cildinizdeki pürüzler kaybolacak.

• Makyaj ve deodorant ürünlerine olan ihtiyacınız azalacak.

AOB bakterileri vücut terinin amonyak ve üre gibi kötü içeriğini yiyerek beslenir. Karşılığında da faydalı maddeler üreterek dengeyi sağlarlar. Vücudunda bu bakteriler bulunan kişilerin ter kokmaması ve deodorant ve diğer kozmetik ürünlerine duyduğu ihtiyacın azalmasının da sebebi budur.

Paylaşın!

İlgili Makaleler

Cildinizi Yenileyecek C Vitamini Serumu

Güneş hasarı, yaş, eski sivilce izleri ... Bunların hayatımızın farklı bölümlerinde cildimize hasar veren...

Cildinizi Yenileyecek 5 Maske Tarifi

Matcha (yeşil çayın toz formudur), geç saatlerde buzlu bir içecek gibi görünebilir ancak cilt...

Yüz Güzelliğiniz İçin 9 Muhteşem İpucu

Cildimiz daha genç ve güzel görünmesi için farklı yöntemler deneriz. Çoğu zaman da bunun...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,434BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Üzüm Şırası Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında buz gibi şıra mükemmel bir içecektir. Sıra artık günümüzde neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir içecektir. Şıra, şerbet ve şuruptan farklı bir içecektir,...

Cildinizi Yenileyecek C Vitamini Serumu

Güneş hasarı, yaş, eski sivilce izleri ... Bunların hayatımızın farklı bölümlerinde cildimize hasar veren nedenler. Bununla birlikte, cildimiz hakkında en iyi şeylerden biri, kendisini...

Sahte Esansiyel Yağı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Esansiyel yağların, sağlık ve güzellik için çok fazla kullanım alanı ve yararları var. Ancak, satın aldığınız esansiyel yağın, saf, gerçek bir olduğundan emin misiniz?...

Kör Makası Basit Bir Yöntemle Tekrar Keskinleştirin

Kullandıkça körelen makasları atmak ya da bileyci aramak yerine evde kolayla keskinleştirebilirsiniz. Körelen bir makasla, bir kağıdı ya da kumaşı kesmek için mücadele vermek gerekir....
Paylaşın!