Ana Sayfa YEMEK Demirhindi Şerbeti

Demirhindi Şerbeti

Osmanlı geleneğinin bir parçası olan demirhindi şerbeti, kaybolan popülaritesini günümüzde firmaların da piyasaya sürmesiyle tekrar kazanmaya başladı.

Peki namı Osmanlı saraylarına dayanan bu içecek neyin nesi?

Günümüzde, tabiri caizse Osmanlı’nın kolası olarak da anılmakta olan demirhindinin memleketi aslında topraklarımızdan fazla uzak olmayıp Hindistan dolaylarındadır. Afrika kökenli olan ve daha çok tropik ülkelerde yetişen demirhindi baklagil ailesinin bir ürünüdür.

İsmi Arapçada “hint hurması” demek olan tamr-i hindi’den gelir. 20 – 25 cm’lik ağaçların keçiboynuzuna benzeyen meyvelerine denir demirhindi. Bir ağaçtan senede 200 – 250 kg’ya kadar meyve alınabilmektedir. Çiçeklerinin açtığı zaman yarattığı hoşluk nedeniyle de bahçe ve çevre düzenlemesinde önemli bir yere sahiptir.

Kullanılmaya başlanması İ.Ö. 4.yy’a kadar dayanan demirhindi, Osmanlı tıp ve mutfağında da yerini almıştır.

En bilinen özelliği şerbeti yapılarak susuzluk giderici olmasıdır. Bulantı, kusma ve anksiyeteye de iyi geldiğine inanılmaktadır.Yapraklarının kaynatılarak içilmesi solucan düşürücü etkiye sahiptir.

A, C, E vitaminleri ve selenyum içermesinden dolayı güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bilinmektedir. Laksatif etkisinden dolayı kabızlık giderici olarak da kullanılmaktadır.

Hint ve Güney Asya yemeklerinde mayhoş tadıyla baharat olarak çokça kullanılır. Yine sanayide şekerlemelere katılarak kıvam verici etkisi kullanılmaktadır.

Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın en sevdiği içecek olarak bilinen demirhindi şerbeti, çeşitli baharatların karıştırılmasıyla aroması güçlendirilerek dünyanın birçok yerinde tüketilmektedir.

Demirhindi şerbeti tarifi:

500 g demirhindi

1 adet zencefil kök

2 adet zerdeçal kök

2 adet kabuk tarçın

7-10 adet karanfil

3-5 adet kakule

20 gr anason

3 litre su

Bir gece önceden demirhindi meyvesi 1 lt suda bekletilir. Ertesi gün yumuşayıp rengi hafif değişen demirhindi, 3 litre su ve diğer kök malzemeler eklenerek önce yüksek ateşte daha sonra da kısık ateşte toplam 2 saat kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır. İsteyen damak zevkine göre mayhoş tadı kırmak için toz şeker, tarçın, bal ya da pekmez ilave edebilir. Tamamen soğuduktan sonra temiz bir tülbentten geçirilip cam şişeye doldurulur ve buzdolabında muhafaza edilir. Taze nane yaprağı veya limon dilimi ile servis yapılabilir.

İlgili Yazılar

Paylaşın!

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Üzüm Şırası Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında buz gibi şıra mükemmel bir içecektir. Sıra artık günümüzde neredeyse unutulmaya yüz...

Cildinizi Yenileyecek C Vitamini Serumu

Güneş hasarı, yaş, eski sivilce izleri ... Bunların hayatımızın farklı bölümlerinde cildimize hasar veren...

Sahte Esansiyel Yağı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Esansiyel yağların, sağlık ve güzellik için çok fazla kullanım alanı ve yararları var. Ancak,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,444BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Üzüm Şırası Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında buz gibi şıra mükemmel bir içecektir. Sıra artık günümüzde neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir içecektir. Şıra, şerbet ve şuruptan farklı bir içecektir,...

Cildinizi Yenileyecek C Vitamini Serumu

Güneş hasarı, yaş, eski sivilce izleri ... Bunların hayatımızın farklı bölümlerinde cildimize hasar veren nedenler. Bununla birlikte, cildimiz hakkında en iyi şeylerden biri, kendisini...

Sahte Esansiyel Yağı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Esansiyel yağların, sağlık ve güzellik için çok fazla kullanım alanı ve yararları var. Ancak, satın aldığınız esansiyel yağın, saf, gerçek bir olduğundan emin misiniz?...

Kör Makası Basit Bir Yöntemle Tekrar Keskinleştirin

Kullandıkça körelen makasları atmak ya da bileyci aramak yerine evde kolayla keskinleştirebilirsiniz. Körelen bir makasla, bir kağıdı ya da kumaşı kesmek için mücadele vermek gerekir....
Paylaşın!