Ana Sayfa GÜZELLİK Saç Uzaması için En İyi 9 Esansiyel Yağ

Saç Uzaması için En İyi 9 Esansiyel Yağ

Saçlarımızın sağlıklı, bakımlı ve güzel görünmesi için zaman ve para harcarız ama her zaman istediğimiz sonucu alamayız. Saç için kullanılan kimyasal içeren ürünler zamanla saçlara zarar verir. Bunlar yerine, saçlarınızın hem sağlıklı, bakımlı hem de daha hızlı uzamasını istiyorsanız, doğanın mucizevi yağlarına başvurabilirsiniz.

Yetişkin bir insan, ortalama 150.000 saç köküne sahiptir. Ortalama olarak da, günde 100 saç doğal olarak dökülür. Bu sayı, herhangi bir vitamin eksikliği, fiziksel veya duygusal stres, kemoterapi, hızlı kilo kaybı gibi nedenlerle daha fazla olabilir.

Esansiyel yağlar, saçların hızlı uzamasını sağlar, kırıkları onarır, saça bakım yapar. Ayrıca antibakteriyel, yumuşatıcı ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Aşağıda belirtilen esansiyel yağların çoğu, mükemmel saç gelişimini desteklemek için topikal olarak uygulanır veya saç derisine masaj yapılır.

Nane yağı
Saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında kuru cilt ve kıl foliküllerine kan akışının olmamasıdır. Nane yağının yatıştırıcı ve uyarıcı özellikleri, saç derisine kan akışını artırarak gözenekleri açar ve folikül sağlığı güçlendirir. Bunların hepsi sağlıklı saç büyümesine yol açabilir.

Saçın büyümesini etkili bir şekilde uyarmak için az miktarda Hindistan cevizi yağıyla 5-8 damla nane yağını karıştırın. Karışımı masaj yaparak saç derisine uygulayın ve normal şampuanla yıkamadan önce 10-15 dakika bekletin.

Lavanta yağı
Saç büyümesini teşvik etmek için en iyi seçeneklerden biri lavanta yağıdır. Çünkü foliküllere kan akışını artırabilir, fazla yağ üretimini ve tıkanmayı önler, cildi nemlendirir, kepeği yok eder. Saçın görünümünü ve dokusunu da iyileştirebilir.

10 damla lavanta yağını, 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Karışımı saç derisine masaj yaparak sürün. Bunu gece yatmadan önce yapabilir, sabah kadar saçınızda tutabilirsiniz.

Biberiye yağı
Biberiye yağı, saçlı deriye akan kan miktarını uyararak saçların büyümesini teşvik edebilir, folikül sağlığını koruyabilir, aynı zamanda gözeneklerin tıkanmasını önleyerek enfeksiyona neden olabilecek kadar yağ salgılanmasını en aza indirebilir. Bu yağ saç dökülmesinin hem semptomlarını hem de altta yatan nedenlerini tedavi eder.

Bu yağı kullanmanın popüler yöntemi, 8-10 damla Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağına birkaç damla biberiye yağı eklemek ve saç derisine masaj yaparak sürmektir. Karışımı yaklaşık 30-60 dakika saçınızda bekletebilir ve sonra yıkayabilirsiniz.

Sedir yağı
Bu yağ kan akışını uyarmak ve kafa derisinin bağışıklık sistemini güçlendirmek için mükemmeldir. Özellikle saçlarınız çok yağlanıyorsa sizin için ideal bir yağdır.

Saçınızı yıkarken, şampuanınıza 4-5 damla sedir yağı ekleyin ve saçlarınızı yıkayın. Saçlarınızdaki yağ dengesini sağlamak ve iyi saç büyümesi için bunu bir ay süreyle haftada bir kez yapabilirsiniz.

Selvi yağı
Selvi yağı, dolaşımını uyarmak için uzun süredir kullanılan çok güçlü bir yağdır. Saç foliküllerine doğru kan akışı sağlar ve saç büyümesini hızlandırır.

5-10 damla selvi yağını, 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Saç derisine uygulayın ve saçınıza 10 dakika boyunca masaj yapın. 20 dakika daha beklettikten sonra, yıkayın.

Papatya yağı
Saç derisi iltihaplandığında saç büyümesi için uygun ortam ortadan kalkar. Çünkü kepeğe ve aşırı kaşınmaya neden olabilir; bu da saçlarınızın büyüme hızını düşürebilir. Papatya yağı, cildi yumuşatıp iyileşmeyi hızlandıran anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan, saç büyümesi için en önemli esansiyel yağlardan biridir.

Papatya yağını, zeytinyağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve saçınıza, saç köklerinize masaj yaparak sürün. Saç derisi, yağları emeceğinden isterseniz yıkamadan bırakabilir ya da bir süre beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Limon yağı
Antiseptik ve antioksidan içeren limon yağını saça sürerek, saçınızın bağışıklık sistemini koruyabilir ve olası enfeksiyonların saç büyümesini en aza indirmesini önleyebilirsiniz.

Saçınızı şampuanladıktan sonra, ılık suya 10 damla limon yağı karıştırın ve saçlarınıza sürün. Biraz bekletin ve durulayın.

Havuç tohumu yağı
Bu yağ, saçınızın sağlıklı kalması için gereken antioksidanlar ve diğer besinler açısından zengindir. Havuç tohumu yağı kafa derisini nemlendirir, detoksifiye eder ve herhangi bir potansiyel enfeksiyondan korur.

2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 5-10 damla havuç tohumu yağının karıştırılması ve karışımın kafa derisine uygulanması etkili bir ilaç olabilir. Bu saç maskesini 30-60 dakika saçınızda bekletin, sonra ılık su ile iyice durulayın.

Hindistan cevizi yağı
Bu efsanevi yağ, saç ve cildin genel sağlığını korumak için ihtiyaç duyduğu yağ asitleri ve diğer besinler açısından zengindir. Hindistan cevizi yağı, yağ üretimini ve tıkanıklığı azaltabilir, kepeklenmeyi önlemek için cildi nemlendirebilir.

Hindistan cevizi yağı mükemmel bir taşıyıcı yağdır, bu nedenle saç üzerinde saf bir şekilde kullanılabilir. Bir miktar Hindistan cevizi yağını ısıtarak eritin ve saçınıza sürün. İyice saçlarınıza yayılması için tarayın. Saçların hızlı bir şekilde büyümesini sağlar ve saçınızın görünümünü ve parlaklığını iyileştirir.

TAGGED Articles

Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

Güneş, klor, tuzlu su... Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar...

Yanıklar İçin Kullanılabilecek Uçucu Yağlar

Pek çok kişi yanıklar için uçucu yağlar kullanmayı tercih eder. Çünkü bu rahatlatıcı, tamamen...

PH Dengeli Şampuan Nasıl Yapılır?

PH bilimi, güzellik ve cilt bakımını anlamak için ilginç ve yararlı bir ölçümdür. PH...
253,471BeğenenlerBeğen
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popular

Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

Güneş, klor, tuzlu su... Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar kurur, rengi soluklaşır.. Peki ne yapılması gerekiyor? Havuza girmenize rağmen...

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği nasıl bozulmadan en sağlıklı biçimde kurutabilirsiniz. İşte çok farklı çiçek...

Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde lekelerin kalıcı hale gelme riski olabilir. Peki, cam ocağınızı çizmeden...

Tuvalet İçin Koku Giderici Sprey Tarifi

Tuvalete gittikten sonra geride kalan kokuyu yok etmek için, tuvaleti bir süre havalandırmak gerekir. Özellikle kış aylarında tuvalet penceresini açmak, evin de soğumasına neden...