Ana Sayfa YEMEK Baharatlar Yararları İçin Nasıl Kullanılmalı?

Baharatlar Yararları İçin Nasıl Kullanılmalı?

Evde sürekli yemek yapıyorsanız muhtemelen eviniz baharat deposuna dönmüştür. Peki bunları doğru sakladınız mı? Baharatları doğru saklayarak ve doğru bir şekilde kullanarak istediğiniz faydayı ve lezzeti sağlabilirsiniz.

Baharatları doğrudan güneş ışığında veya herhangi bir ısı kaynağının yanında saklamayın.

Baharatlar ışığa veya sıcaklığa maruz kaldıklarında parçalanırlar; bu nedenle, pencerenin yakınında bulunan bir baharat rafı onlar için iyi değildir.

Bunun yerine, bahartları bir dolabın içinde saklayın ve etiketli cam kavanozlarla baharatlara tamamen ayrılmış bir çekmeceye koyun. Öğütülmüş baharatlar iki ya da üç yıl iyi kalır, bu yüzden mutfağınızda uzun süre kalırlar. Uzun süre kalan baharatların aromasının halen iyi olması çok önemlidir.

Baharatlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanın en önemli yolu budur, ancak bunlar da çok yararlıdır.

Kurutulmuş otları hafifçe avuç içinde ovuşturun. Kurutulmuş otları yemeklerine ilave ederken ev yapımı domates sosuna fesleğen ve kekik eklerken olduğu gibi , onları ilave etmeden önce elinizle hafifçe ezin. Böyle yaparsanız baharatların içinde bulunan yağların bir kısmını serbest bırakır ve daha fazla lezzet verecektir.

Daha fazla lezzet için baharatları kızartın. Herhangi bir baharat – kimyon ve zerdeçal gibi sert baharatlar – biraz ısıdan faydalanır. Onlarla pişirmeden önce hafifçe bir tavada birkaç dakika boyunca düşük sıcaklıkta, kokusu çıkıncaya kadar karıştırarak sürekli kurutun.

Soğuk yemekler hazırlarken baharat ekleyin. Dips ve salata sosları gibi soğuk yemekler için, lezzet infüzyonu için yeterli süreyi sağlamak için mümkün olduğunca erken baharat ekleyin (ısı, baharatların lezzetlerini bırakır, bu nedenle pişmeyen yemeklere lezzetlerini vermesi için daha çok zamana ihtiyaç duyar.

Gerçek defne yaprakları kullanın. Çorba ve soslar defne yapraklarını kullanmanın en iyi yoludur.

Paylaşın!

İlgili Makaleler

Buzdolabına koyduğumuz, aslında konulmaması gereken gıdalar

Aldığımız yiyeceklerin büyük bir kısmını bozulmaması, uzun süre dayanması için buzdolabına koyuyoruz. Evet bu...

Yemeklere Lezzet Katacak Soğan, Sarımsak ve Kırmızı Biber Tozu!

Baharatlardan hoşlanıyorsanız, soğan, sarımsak ve kırmızı biber tozunu da çok seveceksiniz. Bu üçlünün mükemmel...

Ağrıyı Hafifleten, Endorfini Arttıran ve Enerji Veren 4 Baharat

Bazı rahatsızlıkların ilaç dolabının gücüne ihtiyacı vardır, ancak ilaç almayı sevmiyorsanız tek yapmanız gereken...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,444BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Cildinizi Yenileyecek C Vitamini Serumu

Güneş hasarı, yaş, eski sivilce izleri ... Bunların hayatımızın farklı bölümlerinde cildimize hasar veren nedenler. Bununla birlikte, cildimiz hakkında en iyi şeylerden biri, kendisini...

Sahte Esansiyel Yağı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Esansiyel yağların, sağlık ve güzellik için çok fazla kullanım alanı ve yararları var. Ancak, satın aldığınız esansiyel yağın, saf, gerçek bir olduğundan emin misiniz?...

Kör Makası Basit Bir Yöntemle Tekrar Keskinleştirin

Kullandıkça körelen makasları atmak ya da bileyci aramak yerine evde kolayla keskinleştirebilirsiniz. Körelen bir makasla, bir kağıdı ya da kumaşı kesmek için mücadele vermek gerekir....

Mutfağınızda Elbise Askısını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Kıyafetlerinizi asmak için kullandığınız askıları neden mutfağınızda da kullanmayasınız! Elbise askısı, mutfakta hayatınızı kolaylaştırabileceği gibi, çok da estetik görünebilir. Evinizde pratik, değişik uygulamalar yapmayı seviyorsanız,...
Paylaşın!