Ana Sayfa HAYAT PRATİK Yeni Alınan Termos Nasıl Temizlenir?

Yeni Alınan Termos Nasıl Temizlenir?

Günümüzde pek çok evin olmazsa olmaz parçalarından birisi olan termoslar pratik kullanımları ve birçok konuda faydalı olmaları ile ev hanımlarının en değerli mutfak eşyaları arasında yer almaktadır. Çeşitli malzemelerden üretilebilen ve farklı boyları bulunan termosların temizliği ise diğer mutfak eşyaları gibi titizlikle yapılması gereken şeylerdendir. Doğru termos temizliği termos içerisinde bakteri üremesini de engelleyeceği için kişilerin herhangi bir sağlık problemi yaşamasının da önüne geçmiş olacaktır. Etkili bir şekilde termos temizliği yapabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Termosların neredeyse tamamı iki farklı katmandan meydana gelmektedir ve bu katmanlar arasında içerisinde hava olmayan bir boşluk yer almaktadır. Termosun arasında yer alan bu katmanların iletkenliği yoktur. Böylelikle termosa konulan sıvılar sıcaklıklarını çok uzun bir süre muhafaza edebilmektedir. Termosların temizliği esnasında bu iletkenliği koruyabilmek amacıyla yanlış temizleme tekniklerinden kaçınılması termosun daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilmektedir.

Termos Temizliği İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

İletkenliği koruyucu termos temizliği için her evde bulunabilecek ya da çevreden kolaylıkla temin edilebilecek bazı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar; herhangi bir markanın sıvı bulaşık deterjanı, su, soda, pirinç, sirke, şişe temizlemek için kullanılabilecek olan sert kıllı bir fırça, protez temizliği için kullanılan form şeklindeki tabletler ve tuzdur.

Klasik Temizleme Tekniği ile Termos Temizleme İşlemi

Her evde mevcut olan ya da marketlerde rahatlıkla bulunabilecek sıvı bulaşık deterjanı ile yapılan bu uygulamada termosun kapağı açılarak içerisine sıvı bulaşık deterjanı akıtılmalıdır ve peşine de su eklenmelidir. Daha sonra kapağı sıkıca kapatılan termos uzun bir süre çalkalanmalıdır. Termosun çok kirli olmadığı durumlarda bu uygulama fazlasıyla işe yaramaktadır. Sonrasında ise durulama işlemi için termosun içerisindeki ilaçlı su dışarı dökülmektedir ve bu suyun yerine temiz su doldurularak yeniden çalkalama ve termosu arındırma işlemine devam edilmektedir. Su ile termosun içerisindeki ilaç tamamen temizlendikten sonra termos kullanım için yeniden hazır hale gelmektedir.

Toz Deterjan Tekniği ile Termos Temizleme İşlemi

Sıvı deterjanı olmayan kişilerin kullanabileceği bu yöntemde bulaşık makinelerine dökülen toz deterjana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu işlemde sıcak su ile doldurulan termosa atılan toz deterjanın ölçüsü bir yemek kaşığı kadar olmalıdır. Toz bulaşık deterjanının kalitesine göre termosu temizleme süresi de değişebileceği için bu yüzden bekleme süresi konusunda kesin bir rakam verilememektedir. Yeterli süre bekletildikten sonra termos bol su ile durulanmalıdır.

Soda Tekniği ile Termos Temizleme İşlemi

Bir çay fincanının çeyreğine kadar konulacak olan yemek sodası tek seferde termosun içine döküldükten sonra su ile doldurulmalı ve bir gece kadar termosun içerisinde bekletilmelidir. Ertesi gün termosun temizlendiği görülmektedir.

Şişe Fırçası Tekniği ile Termos Temizleme İşlemi

Termosun içinde kuruyan her türlü kir için şişe fırçaları en uygun temizleme yöntemi olmaktadır. Ancak iç yüzeyi cam olan şişelerde bu işlemden uzak durulması gerekmektedir.

Pirinç Tekniği ile Termos Temizleme İşlemi

Çeyrek çay fincanı kadar pirinç termosa atıldıktan sonra üzeri su ile doldurulmalı ve kirler çıkana kadar çalkalanmaya devam edilmelidir.

Protez Tabletleri Tekniği ile Termos Temizleme İşlemi

Diş protezlerini temizleyen tabletler de termosların temizliği için faydalanılabilecek ürünlerdendir. Bu uygulamada içi su dolu termoslara atılan protez tabletlerinin köpürmesi tamamlandığında termosta yumuşayan kirler bir bez ya da yumuşak fırça yardımı ile kolaylıkla temizlenebilmektedir.

Sirke Tekniği ile Termos Temizleme İşlemi

Bir çay fincanı sirkenin su dolu termosa atıldığı bu teknikte 1 gece boyunca beklendikten sonra ertesi gün termosun ılık su ile yıkanması ve sonrasında açık bir alanda kendi kendine kurumaya bırakılması yeterli olmaktadır.

Tuz Tekniği ile Termos Temizleme İşlemi

Oldukça kolay olan başka bir yöntem tuz tekniği ile termosun içerisindeki kötü kokular giderilebilmektedir. Bunun için çeyrek çay bardağı tuz termosa doldurularak birkaç gün yıkanmadan bekletilmesi yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

TAGGED Articles

Ev Temizliğinde Sirke Kullanımı

Temizlik maddelerinin hepsinin içerisinde zararlı kimyasallar bulunmakta ve bu kimyasallar hem pek çok hastalığa...

Limon Kabuğunu Atmayın, Bulaşık Makinesinde Kullanın!

Limon ve limon suyunun doğal temizlikte kullanıldığı ve kötü kokulardan kurtulmada etkili olduğu bir...

Evde Tozlanmayı Önlemek İçin Yapabileceğiniz 10 Şey

Evi temizleyip, toz aldıktan hemen sonra bile her yerde toz görmek mümkündür. Evinizde daha...
253,471BeğenenlerBeğen
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popular

Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

Güneş, klor, tuzlu su... Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar kurur, rengi soluklaşır.. Peki ne yapılması gerekiyor? Havuza girmenize rağmen...

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği nasıl bozulmadan en sağlıklı biçimde kurutabilirsiniz. İşte çok farklı çiçek...

Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde lekelerin kalıcı hale gelme riski olabilir. Peki, cam ocağınızı çizmeden...

Tuvalet İçin Koku Giderici Sprey Tarifi

Tuvalete gittikten sonra geride kalan kokuyu yok etmek için, tuvaleti bir süre havalandırmak gerekir. Özellikle kış aylarında tuvalet penceresini açmak, evin de soğumasına neden...