Ana Sayfa YEMEK Elma Atıklarından Sirke Yapımı

Elma Atıklarından Sirke Yapımı

Kış aylarında en çok tükettiğimiz meyvelerden biridir elma… Elmayı soyup kabuğunu atıyorsanız bu yazımızı okuyun. Belki elma kabuklarını hatta çekirdeklerini atmayıp elma sirkesi yapmayı deneyebilirsiniz.

Gerekli olan Malzemeler:
Elma kabukları ve çekirdekleri (her çeşit)
Toz şeker
Su

Yapılışı

Çekirdekleri ve kabuklarını büyük bir kavanoza koyun. Şekeri ve suyu dökün. 1 litre suya 1/4 bardak şeker kullanmanız yeterli olacaktır.

Kavanoza normal bir kapak koymayın – sirkenin nefes alması gerekir. Bunun yerine, kavanozun üzerine bir bez parçası koyun ve lastik bir bantla sabitleyin. 4-6 hafta boyunca karanlık bir dolapta saklayın.

İlgili: Evde yapılan sirkenin mucizesi “Sirke Anası”

Süre dolduktan sonra süzme işlemine geçin. Suyun içinde bulunan kabukları, çekirdekleri süzün. Yeterince güçlü olmadığını düşünürseniz, şeker veya sirke anası ekleyerek bir kaç hafta daha bekletebilirsiniz.

Bu sirkeyi aynı şekilde armut atıklarıyla da yapabilirsiniz.

Beyaz şeker kullanmak istemiyorsanız, çiğ sirke veya bal kullanabilirsiniz. Bununla birlikte uzmanlar beyaz şeker kullanmanızı öneriyor, çünkü bakteriler tarafından daha kolay metabolize olur ve fermantasyon işlemini hızlandıracaktır. Bal kullanırsanız, suyunu kavanoza dökmeden önce eriyene kadar karıştırın.

İşlemi hızlandırmanın başka bir yolu, bir kültür infüzyonu olarak bir çorba kaşığı ham sirke eklemektir. Sirke bakterileri bakımından zengin olacak ve tam olarak tadına ulaşacaktır.

İlgili: Evde hangi sirkeler, nasıl yapılır?

Bir seferde bu kadar elma kabuğu bulamayacağınızı düşünüyorsanız elmaları soydukça kabuklarını buzlukta saklayın. Yeterli sayıya ulaşınca buzluktan çıkarın ve sirke yapımına başlayın.

Sirke fermente edildikten sonra artıkları kompost yığınınıza ekleyin. Veya tavuklarınız varsa, onları yem olarak kullanabilirsiniz!

Küf oluşumunu engellemek için elmalarınızın tamamen suya batırılmış olduğundan emin olun. Kahverengimsi lekelerin oluşmaya başladığını görürseniz, üst kısımdan aşağı doğru kaydırın. Siyah lekeler görürseniz partinizi atmanız ve baştan başlamanız gerekir.

İlgili: Çok farklı sirke tariflerimiz için tıklayın

TAGGED Articles

Ev Temizliğinde Sirke Kullanımı

Temizlik maddelerinin hepsinin içerisinde zararlı kimyasallar bulunmakta ve bu kimyasallar hem pek çok hastalığa...

Çamaşırlarda Sirke Kullanmanın 15 Farklı Yolu

Çamaşırlarınızı temizlemek ve lekeleri çıkarmak için doğal yöntemlerden yararlanmak istiyorsanız, sirkeyi çamaşır yıkama rutinine...

Kiraz Sirkesi Nedir? Nerelerde Kullanılabilir?

Sirkenin sağlığa olan faydaları arttıkça çeşitleri de giderek artıyor. Bunlardan biri olan kiraz sirkesi,...
253,462BeğenenlerBeğen
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popular

Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

Güneş, klor, tuzlu su... Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar kurur, rengi soluklaşır.. Peki ne yapılması gerekiyor? Havuza girmenize rağmen...

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği nasıl bozulmadan en sağlıklı biçimde kurutabilirsiniz. İşte çok farklı çiçek...

Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde lekelerin kalıcı hale gelme riski olabilir. Peki, cam ocağınızı çizmeden...

Tuvalet İçin Koku Giderici Sprey Tarifi

Tuvalete gittikten sonra geride kalan kokuyu yok etmek için, tuvaleti bir süre havalandırmak gerekir. Özellikle kış aylarında tuvalet penceresini açmak, evin de soğumasına neden...