Ana Sayfa SAĞLIK C Vitamini Yüksek 20 Yiyecek

C Vitamini Yüksek 20 Yiyecek

C vitamini diğer birçok önemli rolün yanı sıra bağışıklık sisteminiz, bağ dokunuz, kalp ve kan damarı sağlığınız için de çok önemlidir. Bu vitaminden yeterince alınmamak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Narenciye en ünlü C vitamini kaynağı olsa da, çok çeşitli meyve ve sebzeler bu vitamin bakımından zengindir ve hatta narenciye meyvelerinde bulunan miktarları bile aşabilir.

1. Kakadu Erikleri
Kakadu eriği portakallardan 100 kat daha fazla C vitamini içeren bir Avustralya yerli süper ürünüdür. 100 gramda 5,300 mg’a kadar içeren bilinen en yüksek C vitamini konsantrasyonuna sahiptir. Sadece bir erik, DV’nin% 530’u olan 481 mg C vitamini içerir. Mandalina, Portakal kadar C Vitamini İçerir Mi?

2. Barbados (Acerola) kirazı
Sadece yarım bardak (49 gram) kırmızı acerola kirazı 822 mg C vitamini veya DV’nin% 913’ünü verir.

3. Kuşburnu
Kuşburnu, gül bitkisinin küçük, tatlı, keskin bir meyvesidir. C vitamini ile yüklüdür. Yaklaşık altı kuşburnu, 119 mg C vitamini veya DV’nin% 132’sini sağlar.

4. Biber
Bir yeşil biber 109 mg C vitamini veya DV’nin% 121’ini içerir. Buna karşılık, bir kırmızı biber biber 65 mg veya DV’nin% 72’sini verir. C Vitamini Eksikliğinin Sessiz İşaretleri

5. Guavas
Bu pembe etli tropik meyve, Meksika ve Güney Amerika’ya özgüdür. Tek bir guava 126 mg C vitamini veya DV’nin% 140’ını içerir. Özellikle antioksidan likopen bakımından zengindir.

6. Tatlı Sarı Biber
Biberlerin C vitamini içeriği olgunlaştıkça artar. Sadece yarım bardak (75 gram) sarı biber, 137 mg C vitamini veya DV’nin% 152’sini sağlar; bu, yeşil biberlerde bulunan miktarın iki katıdır.

7. Frenk üzümü
Yarım fincan (56 gram) siyah kuş üzümü 101 mg C vitamini veya DV’nin% 112’sini ( 20 ) içerir. Antosiyaninler olarak bilinen antioksidan flavonoidler, zengin ve koyu renklerini verir.

8. Kekik
Taze kekik, portakaldan üç kat daha fazla C vitamini ve tüm mutfak bitkilerinin en yüksek C vitamini konsantrasyonundan birine sahiptir. Bir su bardağı (28 gram) taze kekik, DV’nin% 50’si olan 45 mg C vitamini sağlar.
Sadece öğününüze 1-2 çorba kaşığı (3-6 gram) taze kekik serpmek bile beslenmenize 3.5-7 mg C vitamini ekler. K2 Vitamini Nedir? Sizde Eksikliği Var Mı?

9. Maydanoz
İki yemek kaşığı (8 gram) taze maydanoz, 10 mg C vitamini içerir ve tavsiye edilen DV’nin% 11’ini verir. Diğer yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra maydanoz, önemli bir demir kaynağıdır .

10. Ispanak
Bir bardak çiğ kıyılmış ıspanak 195 mg C vitamini veya% 217 oranında DV sağlar. Pişirme gıdalardaki C vitamini içeriğini düşürse de, bir fincan pişmişıspanakta hala 117 mg C vitamini veya DV’nin% 130’unu sağlıyor.

11. Kale
Kale lahanası bir sebzedir. Bir bardak kıyılmış çiğ kale 80 mg C vitamini veya DV’nin% 89’unu sağlar. Aynı zamanda yüksek miktarda K vitamini ve karotenoidleri lutein ve zeaksantini de sağlar. Bir fincan pişmiş kale, 53 mg veya C vitamini için DV’nin% 59’unu sağlar.

12. Kivi
Bir orta kivi 71 mg C vitamini veya DV’nin% 79’unu sağlar. Araştırmalar, C vitamini bakımından zengin kivi sağlığının oksidatif stresi azaltmaya, kolesterolü düşürmeye ve bağışıklığı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. A Vitamini İçeren En İyi 14 Yiyecek

13. Brokoli
Yarım fincan pişmiş brokoli 51 mg C vitamini veya% 57 oranında DV sağlar.

14. Brüksel lahanası
Pişmiş yarım kap Brüksel lahanası 49 mg C vitamini içerir. Brüksel lahanası da lif, K vitamini, folat, A vitamini, manganez ve potasyum bakımından yüksektir.

15. Limon
Bir bütün çiğ limon kabuğu dahil, 83 mg C vitamini veya DV’nin% 92’sini sağlar. Limon suyunda C vitamini de bir antioksidan görevi görür. D vitamini Eksikliği ve Fazlalığını Nasıl Anlarsınız?

16. Lychees
Lychees 100 gramda 72 mg C vitamini içerir. Tek bir lychee, C vitamini için DV’nin ortalama% 7.5’ini içerirken, bir fincan servis% 151 sağlar.

17. Hurma
Hurma, 100 gramda 66 mg C vitamini içerir. Bir Trabzon hurması, C vitamini için DV’nin% 18’ini sağlar.

18. Papaya
Bir bardak (145 gram) papaya 87 mg C vitamini veya DV’nin% 97’sini sağlar.
C vitamini ayrıca hafızayı destekler ve beyninizdeki güçlü anti-enflamatuar etkilere sahiptir.

19. Çilek
Bir bardak çilek yarısı (152 gram) 89 mg C vitamini veya DV’nin% 52’sini sağlar. Çilekler, C vitamini, manganez, flavonoidler, folat ve diğer faydalı antioksidanların çeşitli ve güçlü bir karışımını içerir.

20. Portakal
Bir orta boy portakal, DV’nin% 78’i olan ( 55 ) 70 mg C vitamini sağlar. Yaygın olarak yenen portakallar, diyet C vitamini alımının önemli bir kısmını oluşturur.

TAGGED Articles

Portakal Suyunu Seviyorsanız Bir Daha Düşünün

Kahvaltınızla bir bardak taze portakal suyu içmeyi seviyor musunuz? Yanıtınız evet ise yazımızı okuyun...

Mandalina, Portakal kadar C Vitamini İçerir Mi?

Mandalina ve portakal gibi narenciye meyveleri kalp hastalığı ve kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek...

Kış Aylarında Vücut Direncinizi Artıracak Doğal Besinler

Kış mevsiminin soğuk havalarına karşı vücudumuzun bağışıklık sistemi zayıf düşerek hastalık virüslerine ve hastalık...
253,471BeğenenlerBeğen
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popular

Saçınızı, Güneş, Klor ve Tuzlu Suya Karşı Nasıl Korursunuz?

Güneş, klor, tuzlu su... Yazın en güzel parçaları, saçlarımızda tam bir karmaşa yaratabilir. Saçlar kurur, rengi soluklaşır.. Peki ne yapılması gerekiyor? Havuza girmenize rağmen...

Çok Farklı Çiçek Kurutma Yöntemleri

Çok sevdiğiniz veya sizin için anlamı olan çiçekleri kurutup saklamak isteyebilirsiniz. Bir buket çiçeği nasıl bozulmadan en sağlıklı biçimde kurutabilirsiniz. İşte çok farklı çiçek...

Elektrikli Ocaktaki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Elektrikli cam ocağınızda yanık izleri oluştuğunda, lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek önemlidir. Aksi takdirde lekelerin kalıcı hale gelme riski olabilir. Peki, cam ocağınızı çizmeden...

Tuvalet İçin Koku Giderici Sprey Tarifi

Tuvalete gittikten sonra geride kalan kokuyu yok etmek için, tuvaleti bir süre havalandırmak gerekir. Özellikle kış aylarında tuvalet penceresini açmak, evin de soğumasına neden...