Ana Sayfa HAYAT PRATİK Toz Akarları İçin 12 Doğal Çözüm

Toz Akarları İçin 12 Doğal Çözüm

Onları göremezsin, ama evin her yerindeler. Toz akarları halılarınızda, koltuklarda, yatak takımları, perdeler, hatta çocuğunuzun tüylü oyuncak hayvanlarında bile yaşar. Sadece mikroskop altında görünen bu küçük böcekler, ölü deri ve hayvan kılıyla beslenir ve genellikle oldukça zararsızdır, ancak alerjisi olanlar için ağırlaştırıcı olabilir ! Aslında, toz akarları yıl boyunca alerji ve astım semptomlarının en sık nedenidir.

Toz akarları evinizden asla tamamen dışarıya çıkaramazsınız ancak önemli ölçüde azaltmak için atabileceğiniz birkaç kolay adım var.

Koltuk, şilte ve yatağınızın üzerine koruyucu örtüler kullanın. Makinede yıkanabilen bu örtüler oldukça ucuzdur ve toz akarlarına, bakterilere ve alerjenlere karşı koruma sağlayabilir. Seyahatlerde de yastık kılıfınızı yanınıza alın.

Yatağınızdan çıktıktan hemen sonra yatağınızı toplamayın. Yatağınız genellikle kalktıktan hemen sonra ılık ve nemlidir; bu da toz akarlarının ve bakterilerin büyümesi için uygun şartları sağlar. Bunun için hemen yatağı örtmek yerine biraz hava almasını sağlayın. İlgili: Hızlı ve kolay yatak nasıl temizlenir?

Toz akarlarının büyümesini kontrol altında tutmanın bir yolu evdeki nemi kontrol altında tutmaktır. Nemli bir bölgede yaşıyorsanız, evinizin nemini yüzde 50’in altında tutmak için nem cihazı satın alın.

Çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı haftada bir kez sıcak suda yıkayın. Bu enerji açısından verimli olmasa da, soğuk su toz akarlarını öldürmez. Ayrıca, yapılan bir araştırmaya göre okaliptüs esansiyel yağını yıkamaya eklemek, çarşaflarınızdaki akarları yüzde 99 oranında azaltacaktır.

Battaniye, çarşaf, yastık ve perde gibi eşyaları dondurucuda 48 saat boyunca plastik bir torbaya koyun. Bu, toz akarlarını öldürür. Akarlardan geriye kalanların gitmesi için dondurucudan sonra bu eşyaları yıkayın.

Yatağınızı temizleyin ve tazeleyin
Çarşaflarınız yıkanırken, yatağınızı süpürmek için birkaç dakikanızı ayırın! Toz akarlarını ve bakterileri yok etmek için bu işlemi ayda bir kez yapılmalısınız.

Evinizi düzenli olarak HEPA filtreli bir elektrik süpürgesiyle temizlemek, evinizdeki toz akarlarını büyük ölçüde azaltabilir. Modern vakumlardaki güçlü HEPA filtre sistemleri toz akarlarını ve diğer alerjenleri hapsederek evinize geri dönmelerini önleyebilir. İlgili: Evinizdeki toz akarlarını azaltmanın yöntemleri

Döşemeleri, perdeleri, halıları ve diğer yumuşak malzemeleri düzenli olarak temizlediğinizden emin olun!

Havalandırmaların içindeki toz tabakası biriktikçe, alerjileri tetikleyebilecek toz akar kalıntıları da dahil olmak üzere evinizde sürekli olarak yeniden dolaşır. Evinizdeki hava deliklerini düzenli olarak temizleyin.

Kuru bir bez yerine nemli bir bezle toz alın veya tamamen doğal DIY toz sprey kullanın . Bu “ıslak toz alma” yöntemlerinin her ikisi de toz akarlarının hava almasını önlemeye ve alerjilerinizi daha da hafifletme yardımcı olacaktır.

Toz akarlarına, polenlere, tehlikelere, vb. Alerjisi olanlar için, temizlik yaparken bu alerjenlere maruz kalmanızı azaltmak için filtre maskesi takmak faydalı olabilir.

Toz akarlarının tamamen önlenmesi imkansızdır, ancak evinizdeki ortamda yapacağınız basit değişiklikler bu istenmeyen “misafirlerin” sayısını azaltacaktır.

Paylaşın!

İlgili Makaleler

Evdeki Tozlar Nasıl Yok Edilir?

Evler ne kadar düzenli temizlenirse temizlensin gözle görülmeyen tozlar evin her yerinde karşımıza çıkabilir...

Yatak Odanıza Detoks Yapmak İster Misiniz?

Rahat ve sağlıklı bir uyku yatak odanınıza da detoks yapmanız gerekir. Allerjenler ve toz...

Yatağınızı Öğlene Kadar Toplamayın

Çocuklar bizlerden ilk istenen sorumluluklardan biri kalktığımız zaman yatağımızı toplamamızdır. Büyüyünce de yataktan kalkar...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,444BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mutfağınızda Elbise Askısını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Kıyafetlerinizi asmak için kullandığınız askıları neden mutfağınızda da kullanmayasınız! Elbise askısı, mutfakta hayatınızı kolaylaştırabileceği gibi, çok da estetik görünebilir. Evinizde pratik, değişik uygulamalar yapmayı seviyorsanız,...

Çarşafların Bozulması Nasıl Önlenir?

Özellikle kadınların en önemli problemleri arasında yer alan dağınık çarşaflar, nedeni bilinen sorunların başında gelmektedir. Çarşafların dikkatsizce serilmesi, kumaş türlerinin değişik olması, yatakta meydana...

Biber, Tuz ve Limon: Mucize Bir Tedavi!

Biber, tuz ve limon çok lezzetli bir salata sosu yapabilir, ancak başka birçok amaç için de kullanılabilir. Limon, karabiber ve tuz kombinasyonu Limon suyu geleneksel tıpta...

Soğuk Su İle Duş Almanın 6 Faydası

Düzenli olarak buz gibi bir duş almanın çok iyi olduğunu biliyor muydunuz? Sıcak duşunuza veda etmek çekici gelmeyebilir, ama buna değer. Su sıcaklığının birkaç...
Paylaşın!