Ana Sayfa HAYAT PRATİK Giysilerdeki Delikleri Hangi Böcek Yapıyor?

Giysilerdeki Delikleri Hangi Böcek Yapıyor?

Bir böcek, en sevdiğin kazağınızda bir delik açarsa, izlenmesi gereken daha fazla delik vardır. Bu, ne tür bir böceğin deliğe girdiğini belirleyemediğiniz sürece devam eder. Güveler her zaman suçlanan ilk böcekler, ancak cırcır böcekleri, hamamböceği veya başka böcekler de suçlu olabilir. Soruna neyin neden olduğunu öğrendikten sonra, belirli böcek öldürücüler veya organik yöntemler kullanarak onlardan kurtulabilirsiniz.

Halı böceği
Çok benzeyen üç tür halı böceği var; aralarındaki tek fark onların renkleridir.

Alacalı halı böcekleri: Bu böcekler ya siyah ya da beyaz, kahverengi ve sarı renkte sert ya da lekeli kabuklara sahiptir. Sadece 1/8 inç uzunluğundadır. Larvalar ovaldir veya uzunlukları uzundur ve kahverengi veya siyah kıllara sahiptir.
Siyah halı böcekleri: Siyah gövdeleri ve yetişkin olarak kahverengimsi bacakları vardır ve uzunlukları 3/36 ila 1/8-inç arasında değişir. Larvalar açık sarıdan altınca koyu kahverengiye kadar değişebilir. Larva gövdeleri baştan arkaya doğru incelir.
Yaygın halı böcekleri: Bu böceklerin siyah, beyaz, kırmızı ve turuncu tonları vardır. Larvaları kırmızımsı kahverengidir ve ince tüylerle kaplıdır.
Dişi böcekler, kıyafetlere, mobilyalara, yer döşemelerinde çatlaklara ve halıya gizlenmiş yerlere yumuşak beyaz yumurtalar bırakır. Yumurtalar sekiz ila 15 gün içinde yumurtadan çıkar.
Yetişkin böcek değil, larvalar kumaştan beslenir. Yumurtadan çıkar çıkmaz beslenmeye başlarlar. Larvalar yün , tiftik, kürk ve tüy gibi doğal lifleri tüketir ve yer yer gezinebilirler. Genellikle kumaş üzerinde keşfedilir, ancak hava kanalları, dolaplar ve süpürgeliklerin arkasındaki karanlık çatlaklarda yaşayabilirler.

İlgili: Siz tatildeyken evinizin güvelenmemesi için tüyolar

Çanta Taşıyıcı Böcekler
Sert kabuklu solucan benzeri bir böcek görüyorsanız, aslında elbise güvesini taşıyan larvalardır. Larvalar, 1/4 ila 1/2 inç uzunluğunda düzleştirilmiş bir kutu taşırlar. Giysilerinizde ve diğer kumaşlarda delikler açan bu yaratık. Kürk, pazen, yün, kirli kumaşlar ve saçla beslenirler. Yetişkin güveler çok küçük ve nadir görülür.

Hamamböceği
Hamamböceği ciddi bir zararlıdır: dışkıları astım gibi bir çok hastalığa neden olabilir. Buna ek olarak, hamamböceği evdeki giysilere ve kumaşlara da zarar verir. Hamamböcekleri ter ve vücut sıvısı lekeleri, yiyecek ve içecek dökülmelerinden etkilenir. Hamamböceği giysilerdeki yemek yerken, liflerdeki delikleri kesebilir veya delikleri ortaya çıkaracak şekilde zayıflatabilir.

İlgili: Hamam böceklerinden kurtulmanın 7 doğal yöntemi

Cırcır böcekleri
Cırcır böceklerinin genellikle kıyafetlerde delik yiyen bir böcek olduğu düşünülmez ve temiz kıyafetlerle ziyafet çekmezler. Ancak giysilerde bulunan yiyecek ve içecek kalıntılarını çok sever. Cırcır böceği yiyecek ziyafeti sırasında genellikle kumaş ipliklerini kesecektir. Bu genellikle giysi yıkandıktan veya giyildikten ve ani bir delik açılıncaya kadar keşfedilmez. Ayrıca cırcır böceği dışkısı temiz giysileri lekeleyebilir. Giymeden önce kıyafetlerinizi yeniden yıkamalısınız.

Termit
Çok az insan termitleri düşünürken kıyafetlerin zarar göreceğini düşünüyor . Bununla birlikte, termitler, vücut kalıntıları, yiyecek veya içeceklerle lekelenen giysi kaynaklarına çekilir. Yiyecekleri yerken, sık sık kumaşa delik açarak keserler.

İlgili: Evinizde güve olduğundan şüpheleniyorsanız

Güve
Elbise güvesi (Tineola bissellielle) yaklaşık 1/2 inçlik bir kanat genişliği küçük, soluk altın rengindedir. Yetişkin güveler yün, kaşmir veya tiftik kıyafetleri için tehlike oluşturmaz, ancak larvalar kıyafetleri delik açarken ve keserken korkunç derecede zararlı olabilir.

Dişi güve, kumaşa yapışan ve çabucak açılan yüzlerce yumuşak, beyaz yumurtayı yumurtlar. Larvalar, neme, sıcaklığa ve yiyecek bulunabilirliğine bağlı olarak beş hafta boyunca iki yıla kadar beslenir. Daha sonra, büyümüş güveler olarak ortaya çıkarlar. Döngü tekrar başlar ve bir yıl içinde birden fazla kuşak üretilebilir.

Paylaşın!

İlgili Makaleler

Evinizde Güve Olduğunda Şüpheleniyorsanız

Giysilerinizi güvelerden korumak için toksik güve toplarını unutun. Kendiniz basit olarak üç malzemeyi bir...

Güvelerden Doğal Yöntemlerle Kurtulmanın Yolları

Kışlıklarınızı kaldırırken güve korkusu yaşıyorsanız, doğal yöntemler uygulayabilirsiniz. Böylece giysilerin yaz boyunca güven içinde...

Kıyafetlerinizi Neden Dondurucuya Koymalısınız?

Kıyafetlerinizin daha uzun süre yıpranmadan dayanmasını, renklerini korumasını ve kokulardan arınmasını sağlamanın farklı farklı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,444BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Üzüm Şırası Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında buz gibi şıra mükemmel bir içecektir. Sıra artık günümüzde neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir içecektir. Şıra, şerbet ve şuruptan farklı bir içecektir,...

Cildinizi Yenileyecek C Vitamini Serumu

Güneş hasarı, yaş, eski sivilce izleri ... Bunların hayatımızın farklı bölümlerinde cildimize hasar veren nedenler. Bununla birlikte, cildimiz hakkında en iyi şeylerden biri, kendisini...

Sahte Esansiyel Yağı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Esansiyel yağların, sağlık ve güzellik için çok fazla kullanım alanı ve yararları var. Ancak, satın aldığınız esansiyel yağın, saf, gerçek bir olduğundan emin misiniz?...

Kör Makası Basit Bir Yöntemle Tekrar Keskinleştirin

Kullandıkça körelen makasları atmak ya da bileyci aramak yerine evde kolayla keskinleştirebilirsiniz. Körelen bir makasla, bir kağıdı ya da kumaşı kesmek için mücadele vermek gerekir....
Paylaşın!