Ana Sayfa HAYAT PRATİK Kimyasal olmadan Metalden Boya Nasıl Çıkarılır?

Kimyasal olmadan Metalden Boya Nasıl Çıkarılır?

Boya yaparken çoğu zaman yanlışla metaller de boyanır. Bu durum özellikle kapıların boyanmasında meydana gelir. Metallerdeki boyaları çıkarmak için kimyasal maddeler kullanmak istemiyorsanız size basit bir yöntem önereceğiz.

Bu projeyi tamamlamak için çok fazla malzemeye ihtiyacınız olmayacak. Potansiyel kurşun boyayı pişirme kabından uzak tutmak için tek kullanımlık alüminyum tabak kullanmanızı öneriyoruz.

İlgili: Metal eşyalar nasıl boyanır?

Araçlar ve Malzemeler
Metal sıyırıcı veya macun bıçağı
Tek kullanımlık alüminyum tabak
Tüy bırakmayan bez
Kaynayan su

İlk adım, suyu kaynatmaktır. Kaynayan suyu alüminyum tabak içinde bulunan boyalı metalin üzerine dökün. Sonra da metalin sıcak suyun içinde bırakın.

Metalin üzerindeki boyalar kabarmaya başlayınca kadar sıcak suyun içinde tutun. Eğer su soğumaya başladı ve boyalar halen kabarmadıysa aynı işlemi bir kez daha tekrarlayın.

Boyanın soyulmaya başladığını fark ettiğinizde, metal eşyaları tabaktan çıkarabilirsiniz. Boyanın çoğu çıkarıldığında, metal maddeyi alın ve kalan boyayı kazıyıcı veya yumuşak kıllı bir fırça kullanarak dikkatlice sıyırın. Çelik yün veya metal kıl gibi maddeler kullanmaktan kaçının, çünkü bunlar metal yüzeyini çizebilir.

Çoğu durumda, metaller boya sebebiyle kararır. Olabildiğince metalin zarar görmemesi için tiftiksiz bir bez kullanın. Hala ulaşılması zor noktalara boya sıkışmışsa, ilk adıma geri dönün ve işlemi tekrarlayın.

Donanımı ikinci kez kaynar suya geri koyacaksanız, karışıma karbonat tozu eklemeyi düşünün. Karbonat tozu, sıkışmış boyayı sökmeye yardımcı olacak ve aynı zamanda metali kararmaya karşı temizlemeye de çalışacaktır.

İlgili: Sprey boya ile metal eşyalarınızı boyayın

Tüm boya çıkarıldıktan sonra, metali nasıl temizlemek istediğinize dair karar vermek size kalmıştır. Bazıları eski metal bileşenleri yaş ile kararmış görünümünü sever. Bazıları ise parçaların yepyeni görünmesini ve tüm lekeleri ve yaşlanma belirtilerini dikkatlice kaldırmayı tercih edebilir.

Üçüncü seçenek, kararmanın bir kısmını değil hepsini çıkarmaktır. Bu şekilde, eşyalar hala eski gözükecek, fakat eskisi kadar eski değil. Sadece yükseltilmiş kısımları parlatmayı seçerek donanımın girintili kısımlarında kararmış bırakmayı düşünebilirsiniz.

İlgili: Boyama ve boya lekeleriyle ilgili tüm yazılarımızı okumak için tıklayın

Paylaşın!

İlgili Makaleler

Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Boya lekeleri su bazlı boya (lateks, akrilik boya, parmak boyaları) veya yağ bazlı boya...

Yere Damlayan Duvar Boyaları Nasıl Temizlenir?

Boya lekesi her zaman etrafa bulaşabilecek bir lekedir ve leke mümkünse taze iken temizlenmelidir....

Ahşaptan Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Birçok boya lekesi muhtemelen evinizde bulunan araç ve gereçlerle giderilebilir. Boya lekelerini tahtadan çıkarmayı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,434BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Üzüm Şırası Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında buz gibi şıra mükemmel bir içecektir. Sıra artık günümüzde neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir içecektir. Şıra, şerbet ve şuruptan farklı bir içecektir,...

Cildinizi Yenileyecek C Vitamini Serumu

Güneş hasarı, yaş, eski sivilce izleri ... Bunların hayatımızın farklı bölümlerinde cildimize hasar veren nedenler. Bununla birlikte, cildimiz hakkında en iyi şeylerden biri, kendisini...

Sahte Esansiyel Yağı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Esansiyel yağların, sağlık ve güzellik için çok fazla kullanım alanı ve yararları var. Ancak, satın aldığınız esansiyel yağın, saf, gerçek bir olduğundan emin misiniz?...

Kör Makası Basit Bir Yöntemle Tekrar Keskinleştirin

Kullandıkça körelen makasları atmak ya da bileyci aramak yerine evde kolayla keskinleştirebilirsiniz. Körelen bir makasla, bir kağıdı ya da kumaşı kesmek için mücadele vermek gerekir....
Paylaşın!