Anne Babaların Çocuklarıyla İlgili En Çok Sordukları Sorular – 2

0

Soru: Çocuk büyütürken sadece karnını doyurmak yetmez, biliyorum. Çocuğun duygusal ihtiyaçları vardır. Ama bunları kestirmekte zorlanıyorum. Bir çocuğu duygusal olarak doyurabilmek nasıl mümkün olur?

Elbette her çocuk bir diğerinden farklıdır. Ancak tüm çocukları kapsayan ortak ve genelgeçer bir “duygusal ihtiyaçlar listesi” yapmayı denersek aşağıdaki başlıkları elde edebiliriz:

 • Güvenlik ve ait olma

  Her çocuk korunduğunu bilmek ister. Ailesinin onu koruduğunu bilmek her çocuğa kendini güvende hissettirir. Bunun yanında çocuklar, sınırları önceden belirlenmiş bir hayat dizini içinde kendilerini çok daha iyi hissederler. Bu da düzen ve kural anlamına gelir.

 • İtiraz hakkı

  Her çocuk, görüşlerini söylediğinde, ailesi tarafından aşağılanmayacağını, cezalandırılmayacağını bilmek ister. Ailesinden ne kadar farklı düşünürse düşünsün, ailesi onu dışlamayacak, ezmeyecektir. Bunu bilmek her çocuğun ihtiyacıdır.

 • Merak

  Çocuğun canının sıkılması anne baba için pek de olumlu bir şey gibi görünmese de esasında can sıkıntısı iyidir. Bu sayede çocuk, yeni şeyleri keşfetmeye çalışır.Merak duygusu da can sıkıntısı ile eş zamanlı geliştiği için çocuğun merak duygusu karşılandıkça can sıkıntısı da azalacaktır.

 • Kendini değerli bulma

  Bir çocuk kendini nasıl değerli hisseder?Elbette kendisi ile ilgilenildiği ölçüde. İlgi ise çocuğa ayırılan nitelikli zamanla eş anlamlıdır.

Soru: Eşimle boşanmaya karar verdik. Bu durumda altı yaşındaki kızım için endişelenmeli miyim? Bu süreci sağlıklı bir şekilde nasıl atlatabiliriz?

Boşanma elbette eşlerin her ikisi için olduğu kadar, çocuk için de yıpratıcı bir süreçtir. Çocukların boşanmaya verdikleri tepkileri bir standarda bağlamak ve genelleştirmek pek de mümkün değildir. Çocuğun yaşı, cinsiyeti, duygusal gücü ve aile desteği çocuğun verebileceği tepkiler üzerinde belirleyicidir. Ayrıca şunu unutmamak gerekir ki, çocuğun tepki göstermesi de normaldir. Pek çok çocuk için anne ve babasını ayrılığını kabul etmek kolay olmaz. Anne babaların önce bunu kabul etmesi gerekir. Ve bu kabulün çocuğa ifade edilmesi şarttır. Çocuğa “Evet, gerginsin, kafan karıştı ve endişelisin. Seni anlıyorum. Hissettiklerini gizlemene gerek yok, bizimle konuşabilirsin.” demek, işleri biraz olsun kolaylaştırabilir.

Çocukların boşanmaya verdiği tepkiler yaşlarına göre değişir. Çünkü yaş, en önemli kriterdir. Ancak çocukların boşanmaya verdikleri tepkileri en az düzeye indirgeyebilmek için yapılabilecekler vardır. Çocuğun tepki vermesinin en temel sebebi “Şimdi ne olacak?” sorusudur. Bu sorunun cevabını anne ya da babadan sözel olarak almak, çocuk için yeterli olmayabilir. İşte bu noktada dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Çocuğun anne-baba ile düzenli görüşmesi muhakkak sağlanmalıdır. Çocuk zaman zaman bunu reddedebilir. Ancka bu durumda çocukla kalan ebeveyne düşen görev, bu itirazları nazikçe görmezden gelip diğer ebeveyn ile görüşmeyi sağlamak olacaktır.
 • Çocuğun hayatında mümkün olduğunca az şeyin değişmesi çok önemlidir. Örneğin evden taşınmak, okulunun dolayısıyla arkadaşlarının değişmesi çocuk için zorluk anlamına gelecektir.
 • Yaşanan hiçbir şeyden çocuğun sorumlu olmadığının çocuğa hissettirilmesi. Bu, elbette anne -baba (yada diğer aile büyükleri) tarafından ifade edilir. Ancak bunun davranışsal boyutu önemlidir. Bunun için de kritik ve hassas konularda çocuğa herhangi bir şey sorulmaması yeterli olacaktır.
 • Anne- baba arasındaki iletişimin sakinliği de çocuk için önemlidir. Herhangi bir öfke belirtisi olmadan, sadece birbirlerine verdikleri sözleri tutuyor olmaları bile çocuğun bu durumun kabullenmesini kolaylaştırır.


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

Comments are closed.