Bebeğiniz İçin Ev Yapımı Pudra Tarifleri

0

Bebeğiniz için en doğal ürünleri kullanmak istersiniz. Kimyasal içeren hangi ürün olursa olsun bebeğinizin hassas cildine zarar verir. O nedenle pişik olmaması için kullandığınız pudranın da doğal olmasını isterseniz evde kendiniz pudra yapabilirsiniz.

Bebeğinizin cildi için kullanabileceğiniz 3 doğal bebek pudrası tarifi… Talk pudrasını kullanmamanız için 5 neden

1. Ararot tozundan bebek pudrası
Ararot tozu bebek pudrası yapmak için en doğal malzemelerden biridir ve hazır pudralar kadar etkilidir. Ararot tozu, beyaz bir tozdur ve cilde uygulandığında yumuşak ve pürüzsüz bir his verir. Bebeğin vücudundaki aşırı nemi emer ve enfeksiyondan korunmasına yardımcı olur.

Bu bebek pudrasını yapmak için sadece 2 malzemeye ve 5 dakikaya ihtiyacınız olacak.

 • Malzemeler
  1 bardak ararot tozu
  1 damla papatya esansiyel yağı

Yapmanız gereken malzemeleri karıştırmaktır. Malzemeleri karıştırdıktan sonra bir pudra şişesinde veya bir cam kavanozda saklayarak ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz.

Ararot tozu uzun süre saklanabilir, ancak bebeğinizin aşırı duyarlı cildinden dolayı, her hafta tazelemek için küçük miktarlarda yapmanızı öneririz. Bebek pudrasının farklı kullanım alanları

2. Doğal bebek pudrası
Bu bebek tozunun ana maddesi bentonit kil tozudur. Bentonit kil, çok popüler bir şifa kilidir ve demir, sodyum, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir.

Bebeğinizin hassas cildine serpildiğinde, nemi ciltten hemen çeker. Özellikle kızarıklık olduğunda bebeğinize büyük bir rahatlık sağlar. Aynı zamanda, döküntüleri önlemeye yardımcı olur.

 • Malzemeler
  ¼ bardak bentonit kil tozu
  1 yemek kaşığı ararot tozu

Bir kase içinde iki malzemeyi birleştirerek iyice karıştırın. Karışımı bir cam kavanoza aktarın ve ihtiyacınız olduğunda kullanın. Bebek pudrasının kokusunu değiştirebilirsiniz

3. Bitkisel bebek pudrası
Bu bitkisel bebek pudrası, en iyi ev yapımı bebek tozlarından biridir. Ararot tozu, kaolin kili ve hatmi kökü tozu kullanılır.

Kaolin kili, vücut tozu için mükemmel bir temel oluşturur. Doğal olarak emicidir ve tüm killerin en yumuşaklarından biridir. Bu antimikrobiyal kil, cildi yatıştırır ve deri tahrişlerini tedavi eder.

Hatmi kökü de, iltihap ve tahriş için en iyi seçimlerdendir. Çocuk bezi döküntülerini önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur. Ciltteki nemi emer ve koruyucu bir tabaka oluşturur.

 • Malzemeler
  ½ bardak ararot tozu
  ¼ bardak kaolin kili
  1 yemek kaşığı hatmi kökü tozu

Bir kabın içinde tüm malzemeleri iyice karıştırın. Sonra hava geçirmez bir kaba aktararak saklayın. Kuru bir yerde saklarsanız, 6 aya kadar karışımı saklayabilirsiniz. Lavantalı talk pudrası nasıl yapılır?

Uyarılar
Hazırlayacağınız ev yapımı bebek pudralarını, 3 aydan büyük bebekler için kullanın.

Pudranın bebeğinizin cildinde birikmesini önleyin. Bebek bezini her değiştirdiğinizde, özellikle bebeğinizin cildinin kıvrımlarında biriken tozu temizleyin. Bu cilt tahrişini önleyecektir.

Bebeğiniz için tahriş eden esansiyel yağlar kullanmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.