Bebeğinize Yüzme Öğrettiniz mi?

0

Su üstünde durmak yüzmek değildir ya da yüzüyorsun ama yanlış yüzüyorsun, sağlığını tehlikeye atıyorsun gibi telkinlerin plajları ve yüzme havuzlarını doldurmaya başladığı bugünlerde yüzme öğrenmek sadece bir hobi olmaktan çıkmış gibi.

Genç yaşlı herkes için boyundan dizlere kadar birçok faydası dile getirilen yüzme eğitimine genelde 12-14 yaşında başlıyoruz ve yanlış yapıyoruz.

Hatta çocukların daha önce, 6-7 yaş periyodunda kendi kendilerine yüzme öğrenmesini garip karşılıyoruz ve öğrendiklerini kabul edip onlara fazla güveniyoruz, sonrası üzücü olaylar yaşanabiliyor.

Artık Türkiye’de de bir trend haline geldi ama bazı aileler için 12 ay öncesi çocukların ve hatta bebeklerin yüzme eğitimi gereksiz ve tehlikeli görünüyor.

Ancak Griffith Universitesi ve Swim Australia’nın Kids Alive Swim Programı kapsamında yapılan araştırma ve eğitimlerin sonuçları açıklandığında 12 ay öncesi bebekler için de yüzme eğitiminin anne sütü kadar olmasa da önemli bir fayda sağladığı görüldü.

Uzmanlara göre bebeklik ve yeni yürüyen çağındaki çocukların havuzlardaki yüzme dersleri, onların zekalarını, konsantrasyon, zihinsel uyanıklık ve algısal yeteneklerini arttırma potansiyeline sahip.

Suyla temas ettiklerinde hemen uyum sağlayan ve rahatlayan bebekler, karadaki oyunlarının aksine yer çekiminin daha düşük olduğu ve kendilerini daha özgür hissettikleri bir ortamla buluşuyorlar ve bunu çok seviyorlar.

Bebeklerin ve çocukların sağlıklı gelişimleri için yüzmenin önemine dikkat çeken Avustralyalı uzmanlar nezaket ve sabırla birleşmiş bir havuz eğitiminin içine kapalı ya da bazı sorunlar yaşamış çocukların kabuğunu kırmasına da yardımcı olduğunu belirtiyor.

Aynı zamanda her yaşta otizm sorunu yaşayan çocukların da hem çevresindeki diğer bebeklerle etkileşimleri hem suyla olan ilişkileri sayesinde büyük ilerlemeler kaydettikleri, uzmanların tespitleri arasında.

Oyuncaklarla, oyunlarla, şarkılarla, onlara özel hareketlerle ve sözlü iletişim dersleriyle profesyonel bir merkezden alınacak yüzme dersleri çocukların etkileşimli öğrenme süreçlerini daha erken harekete geçirebiliyor.

Özellikle bebeklerin dışarıyla, yaşıtlarıyla ilk temaslarının havuz gibi görece daha özel bir ortamda ve daha ileri yaşlardaki park deneyimlerinden daha erken olması onların zihinsel ve bedensel gelişimini olumlu etkiliyor.

Uzmanlar doğru bir tercih yapıldığında yüzme öğrenen bebeklerin aileyle, toplumla ve dış dünyayla bağının geliştiğinin altını çiziyor.

Uzmanlar, “Bebekler yürümeyi öğrenmelerinden çok önce yüzmeyi öğrenebilirler ve bu onların gelişiminin hız kazanmasına olanak sunar. Özsaygı, güven ve bağımsızlık duygularının daha sağlam oluşmasını sağlar. Çocuk çoğu yeteneğe daha erken ulaşır” diyor.

Erken yaşta yüzme eğitimi alan çocukların kreş ve anaokuluyla ilkokul gibi formal eğitim sürecine daha çabuk ve kolay uyum sağladıkları uzmanların ulaştığı bir başka sonuç.

Çocukların görsel (renk-şekil) ve motor becerilerini de geliştiren yüzme dersleri matematiksel düşünce için de gerekli görülüyor.

Elbette ki tüm bunlardan daha önemli olan, bebeklerin ve daha büyük yaştaki çocukların yüzme becerilerinin gelişmesi için her açıdan güvenliklerinin sağlandığı, anne ya da babanın da katıldığı ve eğitimlerin uzmanlar tarafından verildiği profesyonel merkezlere başvurulması.

Çocuğunuzun yürümeden önce veya hemen sonra, havuzda, belki de sizin güvenceniz altında denizde, en azından ellerini kollarını çırpması için çok endişelenmeyin ve beklemeyin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.