Bebeğinizi Pişikten Hızlıca Kurtarın

0

Hiçbir anne bebeğinin mutsuz olmasını ve acı çekmesini istemez. Ancak pişik, bebeklerde çok yaygın görülen bir sorundur. Pişik, bebeğin bezli olduğu alanda kızaran iltihaplı deriye denir. Pişik, beslenme değişikliğinden meydana geldiği gibi, losyon, bebek mendilleri, sabunlar, kimyasal ve bebeğin bezini uzun süre değiştirilmemesi sebebiyle  oluşabilir. Bazı çocuklar diğerlerine göre daha hassas bir cilde sahip olur. Ciltteki sürtünme de döküntülere neden olabilir ve bu döküntüler enfeksiyona yol açabilir.

 

Pişikten kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler:

  1. Vazelin

Vazelin pişik için mükemmel bir ev çözümüdür. Bebeğin bezini değiştirirken, etkilenen alan üzerinde her zaman ince bir tabaka vazelin sürün. Vazelin uygulamadan önce bebeğinizin altının ılık su ve yumuşak bir havlu ile temizleyin ve iyice kurutun.

  1. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağının nemlendirici ve anti-mantar özelliği bulunduğu için pişikler için de mükemmel sonuçlar verir. bebeğinizin her bezini değiştirdiğinizde poposuna hindistan cevizi yağı sürün.

Şiddetli döküntü varsa, hindistan cevizi yağının içine birkaç damla çay ağaçı yağı da ilave edebilirsiniz.

  1. Yulaf

Yulaf ezmesi pişik tedavisi için doğal bir üründür ve fiyatı da ucuzdur. Yulaf ezmesi protein açısından zengindir. Yulaf ezmesi banyosu bebeğin cildini rahatlatır. Bir fincan yulaf öğüterek yulaf ezmesi tozu yapın. Bebeğinizin banyosuna ekleyin. Bebeğiniz içinde 10-15 dakika kadar kalsın.

  1. Emzirin

Anne bebeğinizi emzirdiği zaman onu birçok enfeksiyon ve bakteriye karşı da korur. Bunun için bebeğinizi emzirmeye devam edin.

Enfekte alana bir kaç damla anne sütü uygulayın. Açık bir şekilde kurumasını sağlayın. Ardından bebeğinizi bezleyebilirsiniz.

  1. Ellerinizi yıkayın

Bebeğinizin poposundaki dökünlerde bakteriler de bulunur. Bu bakterilerin yayılmaması için bebeğinizin bezini değişirmeden önce ve sonrasında ellerinizi yıkamayı unutmayın.

  1. Yumurta Beyazı

Yumurta pişik dahil olmak üzere birçok sorunun çözümü için çok güçlü bir ilaçtır. Yapmanız gereken tek şey yumurtanın beyazını alın ve etkilenen alan üzerine sürün. Döküntüler birkaç gün içinde yok olacaktır.

  1. Zeytinyağı

Zeytinyağının nemlendirici özelliği cildi yatıştırır. 1 tatlı kaşığı suyun içine 1-2 çay kaşığı zeytinyağı karıştırın. Bebeğinizin altına uygulayın.

  1. Masaj Yağı

Badem yağı, susam yağı ve jojoba yağı gibi yağlar pişik kabarcıklarına çok iyi gelmektedir. Bebeğinizi banyodan sonra iyice kurulayın. Bu yağlardan biriyle bebeğinize masaj yapın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.