Bebek Arabası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Artık eskiden olduğu gibi bir bebek arabasının kardeşler ve hatta kuzenler arasında el değiştirdiği dönemler çok geride kaldı ve her aile belki de her çocuğu için ayrı bir seçim yapıyor. Bu yüzden ilk defa bebek arabası alacak olanların da kafasında onlarca soru yerine tek bir soru var; bebek arabasını nasıl seçmeliyim?

Biz de bu soruya cevap olarak farklı sorular hazırlayalım istedik. Bu soruları sorup araba seçiminizi yaparsanız muhtemelen doğru bir karar vereceksiniz.

Katlanabiliyor mu?

Bu soru biraz abes olacaktır; artık katlanmayan bebek arabası herhalde hiç yok. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç detay var;

Katlandığı zaman arabanıza sığabiliyor mu?

Katlaması kolay mı? Tek başınıza hem bebeğinizi tutup, hem de arabayı katlayabilecek misiniz?

Eğer katlandığı zaman da sizin için fazla yer kaplıyorsa o zaman üç tekerli bebek arabaları belki sizin işinize yarayabilir.

Konforlu mu?

Lastikler darbeyi emebilecek özellikte mi? Koltuk ayarlanabilir şekilde mi? Güneşe ve rüzgara karşı bebeğinizi koruyabilecek şekilde mi üretilmiş? Kumaşı sağlıklı ve hava alır bir yapıda mı?

Bunlar bebeğinizin konforu için bebek arabasında kesinlikle dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar. Aksi halde bebek arabası ile yolculuklar hem sizin için, hem de bebeğiniz için bir işkence halini alabilir.

Güvenli mi?

Bir bebek arabası için güvenlik ne kadar önemli demeyin. Frenlerinin çok iyi şekilde çalışıyor olması, bebeğinizin frenlere hiçbir şekilde müdahale edemeyecek olması oldukça önemli. Aksi takdirde birazcık eğim hiç istemediğiniz olayları beraberinde getirebilecektir. Bunun yanında güvenlik kemeri istediğiniz şekilde ayarlanabilir ve bebeğe zarar vermeyecek bir yapıda olmalıdır.

Çok mu Ağır?

Zaten kaç kere taşımam gerekir diyerek bu konuyu es geçmeyin aman. Hiç ummadığınız bir anda bebeğinizle tek başınıza kalıp arabayı tek başınıza taşımanız gerekebilir. Bu nedenle alacağınız arabanın çok fazla ağır olmamasına dikkat edin.

Hareket Kabiliyeti Nasıl?

Arabayı her zaman geniş düzlüklerde ve boş alanlarda kullanacağınızı düşünerek hata etmeyin. Yeri gelecek kalabalık arasında gezeceksiniz, yeri gelecek ülkemizin engebeli kaldırımlarından inip çıkacaksınız. Bunun için alacağınız arabanın kolay manevra yapabilmesi oldukça önemli.

Aksesuarları Yeterli mi?

Mamaları, biberonu, çantanızı, hatta cüzdanınızı bile koyabileceğiniz yeterli ve güvenli alanı var mı? Güneş ve yağmur için ek olarak aparatlar mevcut mu? hatta mümkünse bir de alışveriş sepeti var mı?

Bütün bunlar ufak detaylar gibi görünse de tecrübe etmeden önemlerini anlamanız zor. Bu yüzden siz zor yolu değil, kolay yolu seçerek önceden tedbirinizi alın.

Portatif mi?

Yani kumaşları komple çıkarılıp yıkanabiliyor mu? Bebeğiniz ilk 6 ayda yatar vaziyette koltukta durabilirken, ilerleyen zamanlarda oturur pozisyonda durabiliyor mu? gibi önemli birkaç soru daha var sormanız gereken.

Bu sorulardan daha fazlasına cevap alabileceğiniz birçok modelde bebek arabası artık mevcut. Zaten bu özellikleri olmayan bebek arabalarına çok fazla tercih etmemekte fayda var.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.