Bebek Oyuncakları Nasıl Temizlenmeli?

0

Bebeklerimiz ve çocuklarımız bizler için çok önemlidir. Onları zararlı olacak herşeyden korumaya çalışırız. Ancak en çok dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de oynadıkları oyuncakların temizliği ve hijyenidir. Çocuklarınızın oynadığı oyuncakları büyük bir özen ve dikkatle temizlemeniz gerekir. Çünkü oyuncaklarından çocuklarınıza çeşitli mikroplar geçebilir. Bu yazıda çocuklarınızın oyuncaklarını nasıl temizleyebileceğiniz konusunda ipuçları vereceğiz

1- Yere düşmüş tüm oyuncaklarını mutlaka bebek mendili veya tüy bırakmayan ıslak temiz bir bezle silin.

1

2- Plastik oyuncaklar ısıya dayanıklı olduğu için, özellikle de ağzına götürebileceği oyuncakları kaynar suya batırıp çıkarabilirsiniz. Böylece dezenfekte edebilirsiniz. Bunların arasında en önemli diş çıkarma sırasında kullandığınız oyuncaklar ve emzikler yer alıyor.

Kaynar suyun içine oyuncakları koyun ve 10 dakika içinde kalmasını sağlayın. Kaynar sudan çıkardığınız oyuncakları sıcak olacağını düşünerek çocuğunuza vermeden önce mutlaka soğumasını bekleyin. Kaynar suda beklettiğiniz oyuncağın hasar görmediğinden mutlaka emin olun. Oyuncak içinde kalacak sıcak su çocuğunuza zarar verebilir.

2

Bebeğin doğrudan ağzıyla temas edecek oyuncakları sadece kaynar suda bekletmek yetmez. Bu oyuncakları sıvı bulaşık sabunu ile de temizleyin. Bebeğe vermeden önce iyice duruladığınızdan emin olun.

3- Plastik veya tahta oyuncakların yüzeylerine gıda kalıntıları varsa, bunları temizlemek için nemli bir sünger kullanın.

3

4- Bebek oyuncaklarını temizlemek için damıtılmış beyaz sirke ve su ihtiva eden bir çözelti kullanın.

4

Bir sprey şişesinde, eşit parçaya, sirke ve suyu karıştırın. Karışımı ile kirli oyuncaklara sıkın 15 dakika bekleyin. Ardından sirke ve su karışımı siliniz.

5- Çocuklarınızın oyuncaklarını temizlemek için karbonat da kullanabilirsiniz. Bir litre ılık suyun içine 4 çorba kaşığı karbonat koyun. Bu karışımla oyuncakları silebilirsiniz.

5

6- Tüylü hayvanlar gibi oyuncakları, eğer makinada yıkanabilirse, çamaşır makinasından yıkayabilirsiniz. Eğer yıkanamaz işareti varsa, ılık su içinde yıkayın ve iyice kurutun.

6

7- Isıya dayanıklı plastik ve diğer oyuncakları bulaşık makinası içinde yıkayabilirsiniz. Oyuncakları bulaşık makinasının üst bölümüne koyun.

7

8- çocuğunuzun her banyosundan sonra, banyo sırasında oynadığı oyuncakları yıkayın ve içlerinde su kalmadığından emin olun.

8


Paylaş.

About Author

Comments are closed.