Çocuğu Ders Çalışmayan Ebeveynlere Öneriler

1

Anne babaları uzmanların kapısına gönderen en önemli faktörlerden biri çocuklarının ders çalışmaması ya da “onlara göre” derslerine yeterince ilgi göstermemesidir. Ancak ebeveynlerin şunu akıllarında tutmasında fayda var: Çocuğun ders çalışmaması, suç işlediği anlamına gelmez. Çünkü ders çalışmayan bir çocuğun mutlaka haklı nedenleri vardır!

İstisnalar dışında öğrencilik hayatı boyutunca hiç kimse büyük bir heyecan ya da istekle ders çalışmaz. Herkes ders çalışmak için belli bir motivasyona ihtiyaç duyar. Eğer ortamda elde edilmeye çalışılan motivasyonu zedeleyen bir ya da birden fazla uyaran varsa çocuk zorlukla kazandığı motivasyonu kaybederek ders çalışmaktan uzaklaşabilir. Günümüzde çocukların motivasyonlarını olumsuz etkileyen uyarıcı faktörlerin en başında televizyon ve internet gelmektedir.

Çocuklarının ders çalışmasını sağlamak isteyen ebeveynlerin mutlaka bilmesi gereken ise,bunun bir günde yapılamayacağı hatta aksine çok doğru yönetilmesi gereken hassas bir süreç olduğudur.

Çocukların yaşlarına ve gelişimsel düzeylerine göre farklı ders çalıştırma yöntemleri söz konusu olsa da genel olarak bazı tavsiyelerde bulunmak mümkündür:

1. İlk olarak çocuğunuzla iletişim kurmalısınız. Ona günde ders çalışabileceği minimum süreyi sorun ve söylediği zamanın yarısını dikkate alın. Bunu da ona ifade edin. Örneğin,çocuğunuz günde bir saat ders çalışabileceğini söylemişse ona “Bir saat değil, yarım saat çalışmanı istiyorum.” deyin. Böylelikle kuralı da birlikte koymuş olursunuz.

2. Çocuğunuzun belirlediğiniz bu sürenin altına düşmemesi gerek. Bunu çocuğunuza açıklıkla ifade edin.Gerekiyorsa sık sık hatırlatın. Böylece onun kendisini kontrol edebilmesini sağlayın.

3. Çocuğunuzun motivasyon düzeyini yükseltmek son derece önemlidir. Bunun için eğer isterse önceden belirlediğiniz sürenin üzerine çıkabileceğini ona söyleyin. Bu tutumunuzla ona, tercih yapabileceğini hissettireceksiniz. Buna sistemli bir şekilde devam ettiğinizde bir süre sonra çocuğunuzun o zaman diliminden daha fazla ders çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Çünkü çocuk bunun haklı özgüvenini yaşayı motive olmaktadır.

Çocuğun ders çalışmadığı aile ortamlarında görülen ortak özellikler, genel olarak ailenin özellikle de annenin fazla müdahaleci olması, fazla rekabetçi olunması, sık sık karşılaştırılmalara gidilmesi ve kuralsız bir yapının hakim olması sayılabilir.


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

1 Comment

  1. ayşenur on

    çocuğu ders çalışırken ebeveyn tv izliyorsa ya da internette geziniyorsa ya da her ikisini birden yapıp çocuğu da ders çalışması için uyarıyorsa o çocuk çalışıyormuş gibi yapar, anne ve baba çocuk ders çalışırken onlar da bir aktivite yapabilirler anne ev işleri, baba herhangi bir tamir vb. işler yapabilirler ve ya kitap okuya bilirler.Bunu da hadi herkes bu günkü kendi dersini yapsın diye çocuğu motive edebilirler.Ya da birlikte el yazısı yazabilirler, birlikte konular üzerinde tartişabilirler, çocukla birlikte çocuğun yaptığı işi zevkli hale getirebilirler