Çocuğunuz Beslenme Çantasında Olması Gereken 6 Yiyecek

0

Çocukların okul dönemlerinde beslenmeleri, başarıları için çok önemlidir. Sabah kahvaltısını evde yaptıktan sonra okulda öğlen yemeklerini yiyorsa, o zaman beslenmesine ilave etmeniz gereken bazı yiyecekler var. Bu yiyecekler çocukların hem gün boyunca enerjik kalmasını sağlar, hem de zihin açıklığı verir.

1. Yaban mersini

Bu antioksidan açısından zengin bir superyiyecektir. Sinir sistemi ve beyin sağlığı (hatta daha sonraki yaşlarda olabilecek bilişsel sorunların başlangıcını yavaşlatmak yardımcı olabilir) açısından harika bir meyvedir.

2. Tatlı Patates

Tatlı patates, zeytinyağı, tuz, ve biber ile A vitamini açısından büyük bir kaynak oluşturabilirsiniz. Tatlı patatesi kızartarak, çocuğunuza hem sevdiği hem de yararlı bir öğün hazırlayabilirsiniz.

3. Yoğurt

Yoğurt, tam yağlı ve değil farketmez, protein açısından çok zengindir. Protein beyin faaliyetlerini arttırır. Yani çocuğunuzun öğrenme yeteniğini geliştirir. Ayrıca sindirim sistemi için de çok faydalı probiyotikler ile doludur. Çocuklarınızın beslenme çantasına sandviçin yanına küçük bir yoğurt koyabilirsiniz.

4. Tam buğday ekmeği

Beynin işlevi için karbonhidrata ihtiyacı vardır, ama yavaş yavaş sindirmek için çocuğunuza lif açısından da zengin olan kepekli ekmek yedirin. Kepekli tam buğday ekmeği çocuğunuzun uzun süre tok kalmasını sağlayacak, abur cubur yemesini önleyecektir.

5. Muz

Bu potasyumlu ve protein açısından zengin mucize bir meyvedir. Beslenme çantasında ihmal edilmemesi gereken bir yiyecektir. Fıstık ezmesi ve bir muz çocuğunuz öğle yemeğinde ihtiyaçını karşılayacaktır.

6. Avokado

Avokado’da sağlıklı kan akışını sağlayan tekli doymamış yağ vardır. Ayrıca, sinir sistemi için önemli olan potasyum ibulundurur. çocuğunuzun sandviçinin içine dilim olarak avokado koyabilirsiniz. Eğer çocuğunuz bunu sevmiyorsa o zaman süt, muz ve avokado karışımından içecek hazırlayabilirsiniz


Paylaş.

About Author

Comments are closed.