Çocuğunuz İçin Ne Zaman Destek Almalısınız?

2

Çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi zaman zaman terapiye ihtiyaç duyar. Terapi sayesindeçocuklar karşı karşıya kaldıkları stres ile baş etmeyi öğrenebilir, problem çözme yeteneklerini geliştirebilirler. Çocuk psikolojisi uzmanı ya da terapist, çocuğun ebeveyni ile işbirliği içinde çalışarak aile içi birtakım düzenlemeler tavsiye ederek bu düzenlemelerin nasıl yapılacağı konusunda da aileye yol gösterir.Böylelikle aile-danışman desteği sayesinde çocuğun duygusal ve/veya davranışsal sorunları uygun yöntemlerle tespit edilir ve çözülebilir.

Her çocuk, farklı durumlarda farklı tepkiler verir ve her durum her çocukta farklı duygusal tepkilere neden olur. Kimi çocuk, sınav kaygısı, akran baskısı, zorbalık karşısında yaşadığı duygular ile baş ederken kimi çocuklar ise aile içinde yaşanan duygusal değişim ya da streslere karşı çok daha fazla duyarlı olabilir. Ayrıca boşanma, taşınma, ölüm, hastalık gibi durumlar da çocuk için baş etmesi zor durumlar olacağından bir uzmandan destek almakta fayda vardır. Çünkü bu ve benzeri durumlar, çocuğun ruhsal ve fiziksel sağlığını bozabilir, akademik hayatını olumsuz etkileyebilir. Her çocuğun,başa çıkamadığı stres karşısında gösterdiği belirtiler birbirinden farklı olur. Bazı çocukların uyku düzeninde bozulmalar meydana gelirken, kimi çocuklarda ağlama ve öfke krizleri, tikler, yalan söyleme ya da çalma, içe dönüş gibi tepkiler görülebilir.

Çocuğunuz için bir uzmandan destek almanız gerektiğini gösteren durumları şu şekilde sayabilmek mümkündür:

– Davranış sorunları

– Gelişim dönemlerinde yaşanan gecikme ya da gerileme

– Akademik başarıda gerileme ve düşme

– Öğrenme ve dikkat sorunları

– Depresif duygu durumunda artma

– Akran zorbalığı döngüsünde yer bulma

– Önceden beğendiği ve zevk aldığı durumlardan zevk alamama

– İçe dönme/kapanma

– Uyku düzeninde bozulmalar

– İştahta meydana gelen değişimler

– Dalgalanan duygusal durum

– Kronikleşmiş hastalıklar

– Fiziksel kaynağı bulunamayan fiziksel problemler (Örneğin, mide bulantısı,baş ağrısı)

– Boşanma,taşınma, kardeş gelişi,ölüm gibi travma yaratabilecek olaylar

– Fiziksel, duygusal ve cinsel istismar


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

2 Comments