Çocuğunuz Uyuduktan Sonra Uyanırsa Ne Yapılmalı?

0

Çocuklar, ebebeynleri otururken uyumak istemezler. Bazen de uykudan uyanarak anne babalarını çağırırlar, tekrar uykuya dalmak istemezler. Peki bu gibi durumda ne yapılması gerekir?

Çocuğunuzun çağrılarına yanıt vermeden önce bekleyin.

Çocuğunuz uyku sırasında uyanabilir ve size seslenebilir. Bu gibi durumda hemen koşarak odasına gitmeyin. Birkaç dakika bekleyin. Genellikle çocuğunuz yeniden uyku moduna geçecektir.

Ziyaretleri kısa tutun

Çocuğunuz uyanıp tekrar uykuya dalamıyorsa o zaman yanına gidin ve ona sarılın ve öpün. Uyku zamanı olduğunu hatırlatın ve onu yanlız bırakın.

Çocuğunuza kontrol edeceğini söyleyin

Uyanan çocuğunuzun yanına gittikten sonra 5 dakika sonra tekrar kontrol edeceğinizi söyleyin. Böylece çocuğunuz kendinisi daha güvende hissedecektir. Çocuk uyusun veya uyumasın 5 dakika sonra yine odasına gidin ve onu öpün.

Çocuğunuz yataktan kalkıp gelirse

Hemen çocuğunuzu yavaşça alın ve yatağına geri götürün. Uyku saati olduğunu bildirin. Çocuk gece boyunca birkaç kez uyanabilir. Her seferinde ona rehberlik yaparak yatağına geri götürün.

Ödül sistemi koyun

Çocuğunuz uyku saatinden kendiliğinden uyumaya giderse ona bir ödül sistemi uygulayabilirsiniz. Bir ay boyunca düzenli olarak uyumaya gitmesi halinde kendisine sevdiği bir oyuncak veya kitabı alacağınızı söyleyin.

Doktoruyla konuşun

Çocuğunuz sürekli olarak gece uykusundan uyanıyor ve uyumak istemiyorsa o zaman çocuk doktoruyla konuşun. Hormonel bir değişiklik veya bir başka hastalık olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.