Çocuğunuza Her Gece Yatmadan Önce Sormanız Gereken Üç Soru

0

Aşağıdaki öykünün kaynağı Ellen Mady’dir.

Bu gece üç yaşındaki çocuğumla yatmadan önce çok güzel bir sohbet ettik. Genellikle her gece yatmadan önce onunla çok güzel sohbetlerimiz oluyor. Sizinle bu sohbetimizi paylaşmak istedim. Üstelik bu sohbetlerin ilerideki iletişimimiz için de çok büyük önem taşıdığını düşünüyorum.

Uyku rutinimizin bir parçası olarak Charbel’e aşağıdaki üç soruyu soruyorum:

Bugün seni gülümseten ne oldu?

Bugün seni üzen ne oldu?

Bugün yeni öğrendiğin şey ne oldu?

Bu üç soru ile oğullarım her akşam kalplerini bana açıyor, gün içinde keyif aldığı şeyleri hatırladıklarında gülüyor, kahkaha atıyorlar.Oğlullarım onları üzen bir şeyi anlatırken ise ciddileşiyor, bana öğrendikleri bir şeyi anlatırken ise kendilerini gururlu hissediyorlar.

Aslında bu çok basit bir sohbet ama bir çok amacı var:

Öncelikle, bu sohbet sayesinde oğullarımıza nasıl iletişim kurabileceklerini öğretiyoruz. İki  yaşındaki oğlumuz henüz yeni yeni konuşmalara dahil oluyor ama Charbel’le konuşurken, o bizi dinleyerek iletişim kurmayı öğreniyor.

Paylaşmak bizim ailemiz için normal bir süreçtir. Ayrıca, çocuklarımızın ilerki yaşlarında zorlandıkları bir durumda, ağlayacak bir omuza ihtiyaç duyduklarında, başarılarını paylaşmak istediklerinde rahatça bize ulaşabilmeliler. Bunu istiyoruz. Ancak şurası bir gerçek ki,bu, kendiliğinden gerçekleşebilecek bir şey değil. Çok küçük yaşlardan itibaren, çocuklarımıza ailecek paylaşmanın nasıl güzel, keyifli ve iyi bir şey olduğunu hissettirmeye ve onlara güven duygusu vermeye çalışıyoruz.

Bu sorular ile bir anne olarak çocuğumun gözünden gününün nasıl geçtiğini öğrenebiliyorum. Bazen hiç beklemediğim bir şeyi gündeme getiriyor veya ne hissetiğini benimle paylaşıyor. Ebeveyn olarak da bana, onu daha iyi tanımam ve fiziksel olarak orada bulunamadığım anları da onunla paylaşmam noktasında yardımvı oluyor. Ayrıca çocuğumuzun, eşimin veya benim bir sözümüzü/davranışımızı yanlış yorumladığı durumlarda da bir ipucumuz oluyor. Ve bunu çözüp bizi doğru anlamasını sağlıyoruz.

Çocuğumun hayat boyu öğrenen biri olması için de bu sorular alternatif bir yol sunuyor. Bu sayede ona yaşadığı olumsuz deneyimlerin bile, üzülmüş olmasına rağmen, olumsuz sonlanmasının gerekmediğini öğretmek için de bir fırsat oluyor. Çocuğumuz şunu öğreniyor: Hatalar normaldir ve bizlerin hatalarımızda öğrendiğimiz herşey çok değerlidir.

Son olarak, ikimiz de kahkaların olduğu, sarıldığımız ve bizi geliştiren şeyleri seviyoruz. Üstelik bu anlar bizi birbirimize daha da yakınlaştırıyor. Dün akşam kendiliğinden, benim ona sorduğum soruları cevapladıktan sonra bana baktı ve ‘Sıra sende anne!Bu gün seni ne mutlu etti? diye sordu. Artık bu sorular iki taraflı devam edeceğe benziyor, ne güzel…

Eğer benzer bir rutiniz yoksa, şiddetle bu soruları yaşamınıza dahil etmenizi öneririm. Bu sohbetler çocuklarım ile geçirdiğim en sevdiğim anlar oldu… Çünkü gerçekten iletişim sağlamamıza ve birbirimizle yakınlaşmamıza yardımcı oluyor.

Kaynak: Ellen Mady


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

Comments are closed.