Çocuğunuza Nasıl Oyucak Almalısınız?

1

Oyun ve oyuncaklar okul  öncesi çocuklarının gelişimlerinin en önemli parçasıdır. Bu alanda çok fazla çeşit var. Peki çocuğunuz için hangi oyuncak doğru? Seçiminizi neye göre yapmalısınız? Uzmanların önerisi oyuncak seçerken açık uçlu, çocuğu oyun kurmaya teşvik eden, yaratıcılığını ve bilişsel gelişimini destekleyen oyuncaklar seçmeye özen göstermeli.

Oyuncak seçme konusunda size yardımcı olacak öneriler:

 

1-) Çocuğunuzun İlgi Alanını Fark Edin:

 

Oğlunuz/kızınız Pony’ler ile oynamaya mı bayılıyor? Topla oynamaya çok mu düşkün? Yoksa legolar ile dakikalarca bıkmadan oynayabiliyor mu? Çocuğunuzun neyle oynamaktan daha çok zevk aldığını gözlemleyip, ilgi alanını destekleyecek oyuncaklarla onu mutlu edebilirsiniz.

 

2-) Çocuğunuzu Müzik ile Tanıştırın:

Aslında anne karnından itibaren çocuklara müzik dinletmenin, onların zeka gelişimine faydası olduğu biliniyor. Çocuğunuza, yaşı kaç olursa olsun ona uygun müzikler dinleterek gelişimini ve yaratıcılığını destekleyebilirsiniz.

 

3-) Dayanıklı Ve Uzun Ömürlü Oyuncaklar Tercih Edin.

Oyuncak seçerken en önemli konulardan birisi güvenilir ve sağlam maddeden yapılmasıdır. Ucuz diye aldığınız oyuncakların içerdiği kimyasallarla çocuğunuza geri dönüşü olmayan zararlar veriyor olabilir. Ayrıca bir oyuncağın dayanıklılığı da çok önemlidir. Kırılan parçalar çocuğunuza zarar verebilir.

 

4-) Çocukların Hayal Gücünü Arttıracak Kostümler Alın:

Çocuklar renkli ve farklı kostümlere bayılır. Siz de onlara bu tarz kostümler alarak hem hayal güçlerini arttırabilir, hem de başkasıymış gibi davranma fırsatı vererek empati duygusunu güçlendirebilirsiniz.

 

5-) Çocuğunuza Hareket Etmesini Teşvik Edecek Oyuncaklar Seçin:

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bir çocuğun zekasını oyuncaklar değil, hareket etmek geliştirir. Çocuk ne kadar aktif olup, ne kadar çok hareketli olursa beyninde sinirler arasında o kadar çok yeni bağlantılar kurulur. O halde çocuğunuzun tablete değil, bir bisiklete ihtiyacı var! Salıncak, top, bisiklet de çocuğunuzu hareket etmeye teşvik edecek seçeneklerden bazıları.

 

6-) Motor Becerileri Geliştirin:

Değişik seviyelerde puzzlelar, yapı setleri, bloklar ve legolar çocuğunuzun ince motor gelişimine yardımcı olur.

 

7-) Bırakın Boyasın

Çocuğunuza resim defteri, el işi kağıtları, keçeler, çocuk makasları, yapıştırıcı, kurdela, tüyler gibi kırtasiye malzemeleri sunun. Bırakın gerisini çocuğunuzun hayal gücü halletsin. Bazen evdeki malzemelerden de yararlanabilirsiniz. Ortaya neler çıkardıklarını görünce siz bile hayret edeceksiniz.

 

😎 Kirlenmekten Korkmayın

Küçük bir çocuğunuz varsa, hijyen takıntınızı askıya alsanız iyi olur. Kum havuzları, çamur birikintileri,  su ve kum oyuncakları, tabakta sunulan çamur pastaları, oyun hamurları çocuklara birçok oyuncaktan daha zevkli gelir. Ayrıca bütün bunlar çocuğunuzun duyularını zenginleştirerek hayal gücünü geliştirir. Çocuğunuzun dokunmasına, koklamasına, değişik materyallerle tanışmasına izin verin.

 

9-) Çocuklara Uygun Masa Oyunları Alın:

Board oyunları denilen masa oyunları, çocuğunuzun yaşına uygun seçildiği takdirde hem eğlenceli, hem öğreticidir. Çocuklar hem ekip olmayı öğrenir, hem de kurallara uygun davranmayı. Bütün ailenin oynayabileceği oyunlar seçerek çocuğunuzla harika vakit geçirebilirsiniz.

 

 


Paylaş.

About Author

1 Comment

  1. oyuncak çocuğun hayatı anlamasını sağlayan eylemlerden biri. ince ve kaba motor becerilerini de geliştirmede oldukça etkin. Bu sebeple ben 7 yaşındaki kızıma lego laq aldım. hem eğitici, hem yaratıcılığı gelişiyor, hem de faydalı.