Çocuğunuzla Konuşmayı ve Onu Dinlemeyi Biliyor Musunuz?

0

İyi iletişim becerisi çocuklarınızla harika bir ilişki oluşturmak için temeldir. Çocuklar ile iletişimi geliştirmek için kullanabileceğiniz bazı teknikler vardır.

Eğer söyleyeceğiniz bir şey var ve onun duymasını istiyorsanız, aşağıdakileri yapın:

  • Çocukla aynı seviyede olun
  • Basit kelimeleri kullanın
  • Konuya gelin
  • Bağırmayın
  • Konuşmaya başlarken Çocukla aynı seviyede olun

Konuşurken gerçekten çocuklarınızın duymasını istiyorsanız, fiziksel olarak onunla aynı seviyede olun. İsterseniz onun yanına çömelin veya kucağınıza alın. Sağ gözüne bakarak sakince ve yavaş yavaş onunla konuşun. Boşboğazlık yapmayın ve muhteşem genişletilmiş kelime ile çocuklarınızı etkilemeye çalışmayın. Çocuğunuzun da sizin gözünüze bakması için teşvik edin.

İletişim kurma en önemli kısmı iyi bir dinleyici olmaktan geçtiğini unutmayın.

Basit kelimeler Kullanın

Çocuklarla, onların anlayabileceği kelimelerle konuşun. Çocuklarınızın anlattığınız bir konuyu anlayıp anlamadığını anlamak için açıklama yapabilirsiniz. Ve sonrasında ne anladığını açıklamasını isteyin. Bu mükemmel bir testtir.

Bir noktada, sizin kelime dağarcığınız gerekecektir. Her zaman okul öncesi düzeyinde konuşmak zorunda kalmazsınız. Çocuğunuz yeni kelimeleri tanımaya başladığında onların bu kelimelerden ne anladığını öğrenmek için zaman ayırın.

Her zaman anlayıp anlamadıklarını çocuklarınıza sorun. Onlar emin görünüyor ya tereddüt gösteriyorsa o zaman size açıklamasını isteyin. Bu gerçekten çocuğunuzun gelişimi için önemli rol oynamaktadır.

Çocuğunuzla konuşurken

Çocuğunuz sizinle konuşurken, zaman sınırlaması koymayın. Yani 5 dakika vaktim var, ne söyleceksen hemen söyle gibi bir konuşma iletişimi koparır.

Ayrıca çocuklarınız da bazen sizinle konuşmak istemezler. Dinlemeleri için rüşvet vermek ya da onları dinlemeye zorlamak sonuç vermeyecektir. Ayrıca çocuğunuz bir şey anlatmak istediğinde çok yorgun olduğunuzu söylemeniz ya da cümlenin ortasında başka bir şeyle ilgilenmek çocuklarla iletişiminiz üzerinde olumsuz rol oynayacaktır.

Bağırma

Bağırmak iletişimin kötü bir yoldur. Eğer çocuklar bağırıyorsa, siz dinlemiyorsunuzdur. Eğer siz bağırıyorsanız da onlara kızgınsınız demektir. Sonuç iki durumda da iletişim kurulamamıştır. Bağırarak onu durdurmak veya odayı terk etmek yapılmaması gereken bir harekettir. Bu gibi durumda derin birkaç nefes alın ve yeniden iletişime geçmeye çalışın.

Sizin işiniz, sakin bir şekilde çocuklarınızla fikirlerinizi paylaşmak ve iletişim kurmaktır. Bağırmak, kendi kontrolünüzü kaybettiğinizi çocuğunuza göstermektir


Paylaş.

About Author

Comments are closed.