Çocuğunuzun Daha Kolay Uyumasına Yardımcı Öneriler

0

Uyku saati küçük çocuklar ve aileleri için çoğu zaman bir mücadeleye dönüşebiliyor. Anne babalar ve çocuklar neredeyse her gece bu yüzden yorgun düşüyor. Aşağıda anne babalar için bu saatleri hem kendileri hem çocukları için daha kolay hale getirebilecek bazı öneriler sunuyoruz.

Rutinler

Çocukların uykuya direnmelerinin en büyük sebeplerinden biri korku ve kâbuslardır. Bunu yatıştırmanın bir yolu ise sabit ve tahmin edilebilir rutinler sağlamaktır. Çocuklar her ne kadar rutinlere direniyor gibi görünseler de aslında bu sabitliğe ihtiyaç duyarlar ve bu sayede kendilerini güvende ve emniyette hissederler. Anne baba olarak bazı geceler yorgunluktan bu uyku saati ritüellerini atlayıp bir an önce yatağınıza girmek isteyebilirsiniz. Ancak eğer çocuğunuz gece sık sık su içmek için veya herhangi bir bahaneyle kalkıyorsa bilin ki bu güven duygusuna ihtiyaç duyuyor olabilir.

Çocuğunuz kendi kendine uykuya geçebilinceye kadar her gece biraz fedakârlık yapıp örneğin aşağıdaki gibi bir rutin yaratabilirsiniz:

  • Banyo yapmak
  • Diş fırçalamak
  • Pijama giymek
  • Ertesi günün kıyafetlerini hazırlamak
  • Hikâye okumak
  • Dua etmek

Ayrıca rutininizi oluştururken çocuğunuzun da fikrini alabilirsiniz. Onun önereceği şeyler size anlamsız gelse de buna engel olmayın. Önemli olanın çocuğunuzun huzurlu bir şekilde uyuması olduğunu unutmayın.

Uyumadan 3 Saat Önce Yemek Yemeyi Bırakmak

Sağlıklı bir sindirim için en önemli kurallardan biri uyumadan en az üç saat önce yemek yemeyi kesmektir. Atıştırmayı seven bir toplum olduğumuz göz önünde bulundurulduğunda bu konuda biraz zorlanmak olası. Ancak çocuklarımıza sağlıklı alışkanlıkları ne kadar erken yaşta aşılarsak o kadar iyi. Eğer çocuğunuz uyumadan önce karnının aç olduğunu söylüyor ve bu yüzden huzursuzluk yaşıyorsa ona içine bir tutam kakule ve bir tutam Hindistan cevizi eklenmiş ılık süt içirmeyi deneyin. Gerekirse az miktarda organik şeker ekleyerek de sütü tatlandırabilirsiniz. Bu süt uyumaya yardımcı olacaktır. Çocuğunuz ilk başlarda alışık olmadığı için tepki gösterebilir. Bu sütün güzel rüyalar görmeye yardımcı olan sihirli bir içecek olduğunu söyleyerek zaman içinde çocuğunuzu bu süte alıştırabilirsiniz (tabii ki yaşı buna uygunsa).

Lavanta

Çocuğunuzun daha kolay uyuması için sakinleştirici ve uyumaya yardımcı özellikleri olan lavantadan faydalanabilirsiniz. Örneğin içinde gerçek lavanta olan bir lavanta kesesini çocuğunuzun yastığının altına koyabilir veya lavantalı bir göz yastığı alıp bunu gözlerinin üzerine koymasını öğretebilirsiniz.

Olumlu Dil ve Görseller

Çocuklar gerçekle hayal ürününü ayırt etmekte zorlanırlar. O nedenle uyku saatinden önce evde neler izlediğinize, neler konuştuğunuza dikkat edin. Çocuğunuzun görmediğini veya duymadığını sanarak suç ve şiddet içerikli yayınlar izliyor, bu tarz sohbetler ediyor olabilirsiniz ancak çocuklar aslında her şeyi algılamakta gayet iyidirler. Uykudan önce daha olumlu bir ortam sağlamak için birlikte eğlenceli hikâyeler okuyabilirsiniz. Bu aşamada çocuğunuz yaşına uygun olmayan büyük resimli bir kitap da tercih etse engellemeyin. Bunun sadece eğlenmek ve uykuya kolay geçiş sağlamak için bir zaman olduğunu hatırlayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.