Çocuğunuzun Oynadığı Hangi Oyuncak Ne Anlatıyor?

0

Çocukların oynadığı her oyuncağın desteklediği bir zeka ve karakter boyutu var. Üstelik, oynanan oyuncak aynı zamanda bir meslek dalı ile de ilişkilendirilebiliyor.

Yani çocuğunuza oyuncak alırken, gelecekteki kariyerine yön verebileceğinizi unutmayın!

Daha önce çocuğunuzun iş yaşamındaki başarısı, doğru oyuncak seçimine bağlı olduğunu, mesleki tercihinin ve başarının arkasında yatan sırların, çocukluk dönemine kadar uzandığını yazan bir yazı paylaşmıştık. Oyuncakların önemine ve oyuncak seçerken dikkat edilmesi gereken kritik noktaların olduğu o yazıyı da dilerseniz buradan okuyabilirsiniz.

Hangi Oyuncak Ne Anlatıyor?

– Oyuncak top
Desteklediği zeka boyutları: Bedensel zeka, sosyal iletişim zekası, görsel–uzaysal zeka, doğa zekası
Modellediği karakter profili: Değişikliğe odaklı karakter profilini ön plana çıkartıyor. Topla oynayan çocukların farklı insanlarla ve mekanlarla etkileşim gerektiren, hareketin ön planda olduğu mesleklerde daha başarılı olabileceğinden söz edilebilir.
Profile uygun meslekler: Sporun takım halinde oynanan değişik dalları, organizatörlük veya mimarlık

– Oyuncak peluş hayvan
Desteklediği zeka boyutları: Sosyal iletişim zekası, sözel edebi zeka, bedensel zeka.
Modellediği karakter profili: Hislerin ön planda olduğu duygusal insan profilini destekler. İnsanlarla etkileşimin yoğun olduğu mesleklerde başarı sağlanır.
Profile uygun meslekler: Halkla ilişkiler ve psikoloji gibi meslekler.

– Xylophone veya müzik enstrümanı
Desteklediği zeka boyutları: Bedensel zeka, matematik – mantık, müzik zekası, sözel edebi zeka, sosyal iletişim zekası
Modellediği karakter profili: Özellikle hissel karakter özelliklerini destekler. Müzikle etkileşimi sırasında çevredeki insanların ne şekilde devreye girdiği, çocuğun başkalarından etkilenen veya etkilenmeyen karakter profilini geliştirmesinde önemli bir hal alır.
Profile uygun meslekler: Müzisyenlik, yazarlık veya matematik bilimleri tarzı meslekler.

– Uzaktan kumandalı oyuncak araba
Desteklediği zeka boyutları: Görsel uzaysal zeka, mantık – matematik zekası
Modellediği karakter profili: Nesnelerle etkileşime önem veren ve başkalarından etkilenen karakter profilini modelleyen bir oyuncak. Çocuğun hislerinden çok, mantıksal karakter profilini destekler.
Profile uygun meslekler: İnşaat mühendisliği veya makine mühendisliği

– Kukla
Desteklediği zeka boyutları: Sözel edebi zeka, sosyal iletişim zekası, görsel uzaysal zeka ve bedensel zeka
Modellediği karakter profili: İnsanlarla etkileşimden memnuniyet duyan çocuk profilini destekler. Oyununun senaryosuna bağlı olarak çocuk, ilgi duyduğu alanlarda düşünmeye sevk edildiği için araştırmacı yönü desteklenir.
Profile uygun meslekler: Gazetecilik, uluslararası ilişkiler, yönetmenlik veya halkla ilişkiler tarzı meslekler.

– Ahşap küp bloklar ve oyun hamurları
Desteklediği zeka boyutları:
Görsel uzaysal zeka, matematik – mantık zekası, bedensel zeka
Modellediği karakter profili: Ahşap küpler mantıksal davranış profilini desteklerken, oyun hamurları hislerin ön planda olduğu duygusal davranış profilini destekler. Her iki oyuncak da değişikliğe odaklı ve başkalarından etkilenmeyen karakter özelliklerinin gelişimine katkı sağlar. Bu tür oyuncaklarla oynayan çocukların ileride sanatsal yetenekler sergileyeceğinden söz edilebilir.
Profile uygun meslekler: Ressam ve heykeltıraş tarzı meslekler.


Paylaş.

About Author

Marmara Üniversitesi Arşivcilik Bölümünü dereceyle bitirdi, Koray Holding’te iş yaşamına İnsan Kaynakları alanında başladı, 3.5 yıl burada çalıştıktan sonra, Turkcell İnsan Kaynakları Ekibinde öncelikle 3 yıl Turkcell Akademi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu, daha sonra İşealım Ekibine geçti, 4 yıl burada görev yaptıktan sonra Organizasyonel Gelişim ve Değişim Ekibinde 1 yıl çalıştı ve Turkcell’den ayrılarak Nortel Networks İnsan Kaynakları Müdürü olarak, Vodafone Türkiye İşeAlım Müdürü olarak çalıştı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız otomotiv dizayn şirketi olan Hexagon Studio’da IK ve İdari İşler Müdürü olarak çalışmaktadır. PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği) üyesidir. İngilizce, Osmanlıca, Farsça bilmektedir. Çalışmanın dışında kalan zamanlarında kitap okumak ve spor yapmak en çok vakit harcadığı alanlardır.

Comments are closed.