Çocuk Odasının Aydınlatması Nasıl Olmalı?

0

Çocuk odaları her zaman karışık ve hareketlidir. Çocuklar odalarında hem oyun oynarlar, hem de ödevlerini yapıp, kitap okurlar.  Böyle çok fonksiyonlu kullanıldıkları için de aydınlatmaları, tüm bu amaçlara hizmet etmesi gerekiyor.

Çocuk odasında ana aydınlatma tavandan olmalıdır. Çocuk, oyun oynarken veya ders çalışırken aydınlık bir ortamda olması gerekir.

Çocuk odasında farklı aktiviteler farklı aydınlatmalara da ihtiyaç vardır.

Çocuğunuzun ders çalışırken veya kitap okurken parlak, doğrudan gelen bir ışığa ihtiyaç vardır. Bu hem okumayı kolaylaştırır, hem de odaklanmayı sağlar. Eğer sağ elini kullanıyorsa ışık soldan, sol elini kullanıyorsa, ışık sağdan gelmeli.

Bilgisayarda uzun süreler geçiriyorsa, aydınlatma yine önem kazanıyor. Ekrandan gelen ışığa kontras bir aydınlatılma yapılmasında fayda var. Böylece çocuğunuz bilgisayar klavyesini daha iyi görebilecek, ekrandan gelen yansımadan rahatsız olmayacaktır. Bunun için en uygunu üstten yapılacak aydınlatmadır.

Çocuğunuz uyumasına yardımcı olması için gece lambası mutlaka olmalıdır. Böylece çocuğunuz gece uyandığında nerede olduğunu rahat bir şekilde algılayabilmedir.

Uzmanlar da beyaz yerine sarı ışık kullanımını önermektedir.

Çocuğunuz çok küçükse ve zamanının çoğunu yatakta geçiriyorsa, tüm ampul ışıklarının çocuğunuzun gözlerine doğrudan temas etmediğine emin olmanız gerekiyor.

 

Bebekler ışığa bakmayı severler, o yüzden bebek odasında kullanılacak ışığın gücü daha az olmalı. LED teknolojisiyle üretilen gece ışığı çok düşük voltajlı olduğu için güvenli bir çözüm oluşturur. Küçük bir gece lambası ve 12 Watt’tan yüksek olmayan bir ampul ile de bebeğiniz için ideal bir atmosfer sağlayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.