Çocuklar Uyumadan Önce Nasıl Beslenmeli?

0

Yatmadan önce çocuğunuzun sağlıklı bir atıştırmalıklarla besleyin. Erken yenen akşam yemeğinden sonra yatan çocuklar bazen acıktıkları için uyuyamazlar ya da sabahları çok erken kalkarlar. Çocuğunuza yatmadan önce karbonhidrat bakımından zengin aperatifler hazırlarsanız uyku düzeninde büyük farklar görebilirsiniz.

İyi seçenekler muz, tahıl ya da çocuğunuzun midesinde uzun süre kalan proteinli gıdalar verebilirsiniz.

Denenmiş ve gerçek “iksir” ılık süt

Çocuklarınıza yatmadan önce bir fincan ılık süt vermek gerçekten sihirli etkisi vardır. Sütü daha cazip hale getirmek için içine bir kaşık bal da ilave edebilirsiniz.

Kafeini kesin.

Çocuğunuzun rahat uyuyabilmesi için akşam saatlerinde kesinlikle kafein almaması gerekir. Çocuklar zaten kafeinli içecekler içmez diye düşünebilirsiniz. Ancak bazı gıdalar ve içecekler de de kafein bulunur. Meyve suları ya da enerji içeceklerinin yanısıra bazı şeker, dondurma, ve kakaolu içecekler bulunabilir.

Şeker alımını kontrol edin.

Çocuğunuzun özellikle akşam yemeğinden sonra, şeker alımını kontrol etmeye özen gösterin.

Beslenmesine uyku verecek yiyecekler ekleyin

Çocuğunuzun beslenmesine sağlıklı uykuyu teşvik eden gıdalar eklemeyi düşünün. Örneğin;

Kiraz: Uyku alışkanlıklarını düzenlemeye yardımcı olan melatonin bulunur.

Yasemin pirinci: Gıda glikozu bulunur. Vücudunuzda glisemik indeksi düşürmez. Kana yavaş yavaş karışır.

Kepekli tahıllar ile zenginleştirilmiş tahıllar: Quinoa, yulaf ezmesi ve arpa da iyi seçeneklerdir.

Muz ve tatlı patates: Sağlıklı karbonhidratlar açısından iyi bir kaynak olmasının yanı sıra, bunların her ikisi de kasları gevşetir. Magnezyum ve potasyum açısından zengindir.

İçecekleri sınırlandırın.

Çocuğunuzun akşam yemeğinden sonra yatıncaya kadar bir şey içmemesini sağlayın. Böylece gece boyunca tuvalet ihtiyacı olmayacaktır. Ancak bu tamamen susuz kalması anlamına gelmiyor. İçecekleri yavaş ve yudum yudum içmesini isteyin.

Tuvalete gitmesini sağlayın

Yatmadan önce banyoyu ziyaret edin. Çocuğunuz yatmadan önce mutlaka tuvalete gittiğinden emin olun. Bu yatak ıslatmak gibi sorunların ortaya çıkmasını azaltır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.