Çocuklar ve Mental Bozukluklar

0

Mental bozukluk, beynin organik olarak sahip olduğu hastalıkla ya da ikincil neden adı verilen hormonal kaynaklı sorunlar, beyne etki eden sistem hastalıkları ve toksin gibi sebeple oluşabilen işlev bozukluğu demektir.

Zeka geriliği, mental bozuklukluk denildiğinde akla ilk gelen rahatsızlık olsa da zeka geriliği tek mental bozukluk türü değildir. Çocuklarda ortaya çıkan mental sorunlar tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi hekimleri tanı koymakta zorlayabilir. Çünkü kimi psikiyatrik bozukluklarda genellikle mental sorunlarla karıştırılmaktadır. Mental bozukluk tanısı koyabilmek için yetişkinlerde de çocuklarda da tam ve detaylı bir muayene yapılması ve görüntüleme teknikleri kullanmak şarttır.

Psikiyatrik bozuklukların mental bozukluklarla sıklıkla karıştırıldığını göz önüne alırsak, özellikle çocuklar söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de kafa travmalarıdır. Yapılan araştırmalar ciddi boyutta kafa travması almış çocukların, hiç travma yaşamamış çocuklara göre %10 oranında daha fazla psikiyatrik rahatsızlık yaşadığını ortaya koymuştur.

Down sendromu, tıbbi adıyla Trizomi 21, elbette mental bozukluklardan en sık görülenidir. Sağlıklı kişilerde 46 adet olması gereken kromozom sayısı, bu kişilerde 47’dir. En belirgin görünen belirtileri ise şunlardır:

  • Eğri gözler, dar ve düz burun
  • Kısa boy
  • Önde konumlanmış dil ve salya akışı

Down sendromu tedavisi oldukça uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir. Ağız hijyeni ise tedavi sırasında özel bir öneme sahiptir.

Otizm de bir diğer mental bozukluktur. Anormal konuşma, düşük sosyal beceriler, toplumsal hayata uyum sağlayamama gibi belirtilerle kendini gösteren otizmde en belirgin özelliklerden biri de tekrarlayan aktivitelerdir. Özellikle otizmli çocuklarda gözlenen davranış problemleri tedavi açısından en büyük engel olabilmektedir. Bu sebeple tedavi boyunca davranış yönetimi ve modifikasyonu, sakinleştirme ve pozitif destek çok büyük önem taşır. Şekerli yiyeceklere karşı aşırı bir istek taşıyan otizmli çocuklarda da tıpkı down sendromlu çocuklarda olduğu gibi ağız hijyeninde sorunlar yaşanabilmektedir.

Hem down sendromunda hem de otizm de erken teşhis büyük önem taşır. Her iki rahatsızlığa da sahip olan çocuklar doğru bir yaklaşım ve aile- okul işbirliği ile ihtiyaç duydukları eğitimleri alabilerek toplumsallaşabilirler.


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

Comments are closed.