Çocuklarda Okul Stresi ve Kaygısını Azaltmak İçin Uçucu Yağlar

0

Yaz tatili sona erip okula geri dönen ya da daha okulun kapısından ilk kez giren çocuklarda oluşan stres ve kaygıyı azaltmanın doğal yöntemleri var. Doğru sakinleştirici uçucu yağlar, sinirlilik ve endişeyi azaltmak için harika bir yol olabilir.

Okul, ev ödevi, akran baskısı gibi nedenlerle okula geri dönüş bazı çocuklarda kaygıya neden olabilir. Bu da çocukları fazla stresli, sinirli, endişeli ve mutsuz yapabilir. İlk adım olarak çocuklarınızla konuşarak sorunu çözmeye çalışabilirsiniz. Eğer bunda başarılı olamazsanız, uçucu yağlardan yardım alabilirsiniz.

Sakinleştirici uçucu yağlar nasıl kullanılır?

Çocuğunuz için kullanabileceğiniz uçucu yağ karışımları, 2 yaşın üzerindeki çocuklarda güvenlidir. Her çocuk benzersizdir. Çocuğunuz bazı yağların kokusundan hoşlanmayabilir. Çocuğunuzun kişisel tercihlerine dikkat edin ve onlar için en uygun yağları seçmeye özen gösterin.

1. Okul öncesi difüzör karışımı
Bu karışımda, enerji veren esansiyel yağlar, sinirleri yatıştırıcı esansiyel yağlarla birleştirilir. Çocuklar okula gitmeden önce, kahvaltı masasının yanına 30 dakika kadar süreyle difüzörü koyabilirsiniz.

2 damla bergamot yağı
2 damla tatlı portakal yağı
1 damla papatya yağı
1 damla palmarosa yağı

Bu karışımdaki, tatlı portakal ve bergamot yağları enerji verir. Papatya ve palmarosa yağları ise sinirleri rahatlatır.

2. Aromaterapi takı karışımı
Çocuğunuzun kullandığı takılara yağ karışımlarından sürerek, okulda rahatlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Aromaterapi takıları, çocuğunuzun cildiyle temas edeceği için, uçucu yağ karışımını uygun bir taşıyıcı yağ ile seyreltmelisiniz.

5 damla sandal ağacı yağı
2 damla lavanta yağı
1 damla papatya yağı
15 gr. jojoba yağı

Tüm yağları harmanladıktan sonra, çocuğunuzun bilekliğine, kolyesine ya da tokasına 2-3 damla seyreltilmiş aromaterapi karışımından uygulayın. Yağları kurumasını bekleyin ve sonra çocuğunuza verin.

3. Okul sonrası için difüzör karışımı
Çocuğunuz eve gergin ve sinirli dönebilir. Onu rahatlatmak için yatmadan önce, bir aromaterapi karışımı kullanabilirsiniz.

4 damla lavanta yağı
2 damla tatlı portakal yağı
1 damla vetiver yağı

Anksiyete için bu uçucu yağ karışımını difüzör içinde haftada birkaç gece yaklaşık 30 dakika çocuğunuzun odasında kullanabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.