Çocukları Sınava Girecek Ailelere Tavsiyeler

0

Yaklaşan YDS sınavının gölgesinde kalan ailelerimize dinlemeleri halinde çocuklarıyla aralarındaki çatışmaları azaltacak, haddim olmasa da yılların tecrübesiyle vereceğim önerilerim var. Bunlar hem YDS hem de geleceklerindeki tüm sınavlar için geçerli olacak. O yüzden iyi dinleyiniz lütfen.

1. Onu anlayın. Hayatında ergenlik, yani kontrol edemediği bedensel değişiklikler, yaşadığı sürekli sorgular – cevapsız sorular, ani parlamalar, sürekli anlaşılmama hissi, bağımsız ve güçlü olma isteği, artan duygusal eğilim ve daha bilimum daha önce yaşamadığı değişiklik olan birinden bahsediyoruz. Teki bile zorken, hepsi birden ve sınavsal meseleler yüklenince iyice zor. Lütfen onu “bizim zamanımızda ergenlik yoktu!” diyerek hafife almayın. Bu veya herhangi bir sınav nedeniyle gerilmiş zamanını iyice işkenceye çevirir.

2. Ona serbeslik tanıyın. O da genç ve bağımsız olma isteğinde, büyüme heveslisi, merak dolu bir insan. Lütfen ona meraklarının tatmini konusunda kontrollü bir ortam sağlayın ki merak ettiğini güvensiz ve sonucu belirsiz yollardan öğrenmesin. Ama demek istemiyorum ki onunla beraber uyuşturucu kullanın. Veya cinsel tecrübeler yaşayın. Hayır. Ancak bunları yumuşak bir uslupla ona anlatmak ve sabırlı olmak da mümkün.

3. Onu sevin. Sevmek derken de aslında derinden derine ihtiyacı olan kontrol ve sınırları elden bırakmayın. Onu sevin, sözcüklerle belirtin. Başını okşayın. Evinde ailesiyle en güvenli ortam olduğunu bilsin. Süngerden yapılmış bir dalgakıran olun ona.

4. Onu rencide etmeyin. Hele arkadaşları, ki şu anda çok büyük ihtimalle onlar ailesinden daha önemli, önünde sakın! Aksi halde sizlere karşı derin ve kopkoyu bir kin besleyecektir. Ve şu anda dışa vurmasa da, vuramasa da, gelecekte çeşitli şekillerde bunu sergileyecektir.

5. Ona hayatı 1 ve 0 olarak göstermeyin. Çünkü hayat bu değil. Ya hep ya hiç değil. Kazanmazsa ölüm yok ucunda. Veya çamura batmak da yok. Düşünün ki “en kötü ne olabilir?” A tabii siz sultan torunu veya bir kraliyet ailesinin ferdi ve o da sizin çocuğunuzsa, beklentiler şüphesiz ki farklı olacaktır. Ancak ne onun günlerini ve hayatını mahvetmeye değer ki?

6. Ona mantıksız beklentilere gelmeyin. Üstte bahsettiğim ailelerden olsanız dahi, unutmayınız ki bir kedi havlamaz – bir köpek miyavlamaz. Ve çocuğunuz da onun özünde olmayan birşey olamaz, x kumaşından y takımı çıkamaz. Bu yüzden siz siz olun ki onu olmayacak isteklerle germeyin. Ve unutmayın ki herkes herşey olmak zorunda değil. Ama ya konu komşu ne der? Bırakın bunları J Zira çocuk sizin çocuğunuz. Bunu sakın ama sakın unutmayın. Sakın başkasından duyup veya görüp onda da aynını istemeyin yada ummayın.

Konuyla ilgili başka sorularınız olursa her an cevaplamaya hazırım. Adresim mahirefefalay@gmail.com

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere,

Saygılarımla,
Psk. Mahir Efe Falay


Paylaş.

About Author

Comments are closed.