Çocukları Teknolojinin Zararlarından Korumak Mümkün mü?

0

Yaşadığımız çağda teknolojinin her yaş grubundan insanın hayatında ne denli geniş yer tuttuğunu görüyoruz. Bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar her yanımızı sarmış durumda… Tüm bu şartları düşünürsek, çocuklarımızın bu teknoloji çılgınlığından uzak kalması neredeyse imkansıza yakın.

Yaşları ne kadar küçük olursa olsun, çocuklar hem aile hem de arkadaş ortamlarında iç içe oldukları teknolojik aletlerin kullanımında son derece ‘yetenekli’ ve meraklılar. Ailelerin küçük yaşta teknolojik aletleri kullanmayı ‘beceren’ çocuklarına yaptıkları ‘süper zeki çocuk’ pohpohlaması son derece hatalı bir tutum olarak bu meselenin çok ciddi bir tarafı olsa da başka bir  yazının konusu…. Gözlük kullanma yaşının ikiye kadar inmesine neden olmasını en basit zararlarından biri olarak sayabileceğimiz teknolojik aletlerin küçük yaşta kullanımının çocuklara verdiği zarar artık bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Kas gelişiminden psikososyal etkilerine kadar bir çok boyutta problemlere neden olsa hatalı teknolojik alet kullanımının engellenmesi, her şeyden önce çocukları bu akımdan korumak mümkün mü? Mümkünse nasıl?

İşte çocukları teknolojinin zararlarından korumak için size bazı öneriler:

– Çocuğunuz biraz yaramazlık yaptığında onu oyalamak için eline telefonunuzu vermeyin. Sevdiği çizgi filmi açıp bunu telefonda ona izlettirerek ileride oluşabilecek bağımlılıkların temelini attığınızı unutmayın.

– Beş yaşındaki bir çocuğun televizyon da dahil olmak üzere teknolojik aletlerle geçirmesi gereken zaman bir saati aşmamalıdır. Lütfen bunu prensip edinin.

–  Çocuğunuzu tablet, telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerden uzak tutmak istiyorsanız, ona ilgisini çekecek alternatifler sunun.

– Çocuğunuza kullandığı teknolojik  aletlerle ilgili sınırlamalar getirin ve bunlardan asla taviz vermeyin, kurallarınızı esnetmeyin. Örneğin günlük hayatındaki sorumluluklarını yerine getirmeden (ödev, kişisel temizlik, kitap…vb.) tableti eline alamayacağını ve önceden belirlenmiş süreden daha fazla oynayamayacağını çocuğunuza net bir dille anlatın.

– Odasında bilgisayar bulundurmayın ve tablet ya da akıllı telefonla yatağa girmesine izin vermeyin. Siz uyuduğunu düşünürken, o saatler boyu bu aletlerle meşgul olabilir.

– Her konuda olduğu gibi elbette bu konuda da en iyi model siz olmalısınız. Teknolojik aletlerle aranıza mesafe koyun ve çocuğunuzun en çok sizi gözlemlediğini unutmayın.


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

Comments are closed.