Çocukların Beslenme Çantaları Nasıl Hazırlanmalı?

0

Çocuklara hazırlanacak beslenme çantaları, annelerin en ciddi stres kaynaklarındandır. Beslenme çantasının hem taşınmaya uygun yiyeceklerle doldurulması gerekir hem de bu yiyeceklerin çocuk için sağlıklı gıdalar olması önemlidir. Beslenme çantası hazırlarken daha pratik hale gelmek için birkaç tüyoyu bilmeniz yeterli olacaktır. Her gün beslenme çantasına ne koyacağınızı düşünmek yerine haftalık planlar hazırlayabilirsiniz. Bazı okullar hem farklı beslenme çantalarının önüne geçmek için hem de aileye yardımcı olmak için beslenme planlarını kendileri hazırlamaktadır.

Yumurta Beslenme Çantasından Eksik Olmamalı

Okul çağında kahvaltının önemi çok büyük. Bu nedenle kahvaltı öğününün aksatılmaması gerekiyor. Çocuklar çok erken saatlerde okula gittiği için büyük oranla kahvaltı ileriki bir saate erteleniyor. Kahvaltı evde yapılmamışsa beslenme çantasının buna göre hazırlanması önemli. Çocuklar için günlük 1 ya da 2 adet yumurta tüketimi normaldir. Protein deposu yumurta çocuğun günlük protein ihtiyacının ciddi bir kısmını karşılar. Yumurtanın çocukların gelişimine katkısı düşünüldüğünde her gün tüketilmesine özen gösterilmesi gerekilmektedir. Yumurta faydalı olduğu kadar aynı zamanda tok tutan bir besindir.

Metabolizma Destekleyici Gıdalar

Çocukların öğünlerinin eksiksiz ve düzenli olmasına gayret edilmelidir. Metabolizmanın hızlanmasına etki ederek zihni açmaya yarayacak badem, ceviz ve fındık beslenme çantalarında mutlaka yer almalıdır. Çocuk bunları tam öğününde tüketmek yerine ara öğünde tüketebilir. Badem, ceviz ve fındık gibi sağlıklı yemişlerin çiğ olarak tüketilmesi önemlidir. Beslenme çantalarına kavrulmuş kuruyemişler koymamaya özen gösterin. Badem yüksek oranda Omega-3 içerdiğinden, ceviz ise beyin gelişimine katkı sağladığından her gün birer porsiyon tüketilmelidir.

Sebze ve Meyvesiz Beslenme Çantası Olmaz

Sebzeler ve meyveler düşük kalorili ama vitamin deposu gıdalardır. Çocuğun bir sebze yemeğini okulda yemesi zordur. Bu nedenle çiğ tüketilebilen sebzelere yönelmek gerekiyor. Sebze ve meyve konusunda dikkat edilmesi gerek bir diğer detay mevsimler. Mevsiminde yetişmemiş hiçbir gıdayı çocuğunuza yedirmemelisiniz. Çiğ sebzelerden salatalar, sandviçler hazırlanabilir. Meyve seçimi yaparken de çok şekerli seçenekleri nadir olarak kullanmalısınız.

Süt Ürünlerine Yer Verin

Çocuğun süt, ayran içmesi, yoğurt tüketmesi gelişimi için önemlidir. Kalsiyuma ihtiyacı olan çocukların bunu alabilecekleri en iyi besinler bunlardır. Son dönemde kefirin faydalarıyla ilgili de birçok açıklama yapılmıştır. Çocuğunuz kefiri seviyorsa beslenme çantasından eksik etmemelisiniz. Yoğurt ve ayran konusunda da hassas olmalı; hazır seçeneklerden uzak durmalısınız. Yoğurdunuzu evde kendiniz hazırlamalı ve ayranı da bu yoğurttan elde etmelisiniz.

Beslenme Çantası Menüleri

Beslenme çantası için menü hazırlarken her şeyden biraz mantığını kullanmanız gerekiyor. Menü içinde tüm besin grupları dengeli bir şekilde dağıtılmalı. Şeker ve karbonhidrat oranı yüksek besin grupları en az miktarı almalı. Bunun aksine kalsiyum ve protein içeren besinlere ise genişçe yer verilmeli. Örnek olarak peynirli, sebzeli, tam tahıllı ekmek kullanarak hazırlanmış bir sandviç, yumurta ve yanına bir bardak ayran, birkaç adet karışık çiğ kuruyemiş ve bir adet mevsim meyvesi ideal bir öğün olacaktır. Bunun dışında çiğ sebzelerle tarifler bulmakta zorlanıyorsanız; bakliyat salatalarını deneyebilirsiniz. Haşlanmış kuru fasulye ile hazırlanmış salata çok sağlıklı bir öğün olacaktır. Yanına mutlaka destekleyici gıdalar eklemeyi unutmamalısınız. Bir diğer alternatif olarak yine tahıllı ekmek, sebzeler ile hazırlanmış sandviçin içine bu sefer köfte ekleyebilirsiniz. İçecek olarak her zaman su ya da ayran tercih etmeye çalışmalısınız. Hazır meyve suları çocuklar için sakıncalıdır. Meyve suyunu evde kendini hazırlayabiliyorsanız; o zaman beslenme çantasına koyabilirsiniz.

Beslenme Çantasında Neler Olmamalı?

Beslenme çantasında okulda çocuğu zor durumda bırakacak, tüketilmesi zor yiyeceklerden uzak durmalısınız. Sarımsak, yoğun baharat ve aroma içeren gıdalar tüm sınıfa yayılacaktır. Bu nedenle sucuk ve benzeri gıdalarla hazırlanmış tost gibi yiyecekleri tercih etmeyiniz. Sulu yemeklerin tüketimi okul ortamında zor olacaktır. Sulu yemekleri çocuğa, akşam öğünü için hazırlamak daha doğrudur.

Beslenme Çantası Hazırlarken Diğer Çocukları Unutmamalı

Çocuğunuza beslenme çantası hazırlarken çok aşırıya ve lükse kaçmamalısınız. Sınıfta alım gücü olmayan çocukların tüketemeyeceği pahada ağır gıdalar yerine daha sıradan besinler seçmelisiniz. Örnek olarak beslenme çantasına muz koymak yerine elma ya da portakal tercih edebilirsiniz. Bu küçük düşüncelerle çocuğunuzun da beslenme saatinde huzurlu olmasını sağlayabilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.