Çocuklarınıza Para Biriktirme Alışkanlığı Kazandıracak 5 Yöntem

0

Ünlü üniversitelerden Cambridge Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren profesörlerin yaptığı son araştırmalardan birisi de; çocukların para harcama eğilimlerine üzerine olmuş ve ortaya oldukça şaşırtıcı sonuçlar çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre; çocukların büyüdükleri zaman ellerine geçen parayla ne yapacakları konusundaki düşünceleri ve para harcama biçimlerinin 7 yaş civarında şekillenmeye başladığı görülmüştür. Yine aynı araştırmalardan alınan başka bir sonuçta ise çocukların parayla aralarındaki ilişkinin 3 yaşa kadar indiği tespit edilmiştir. Bu durum çocukların büyüdükleri zaman paraya karşı tutumlarının, parayı harcama şekillerinin ve parayı nasıl gördüklerinin çocukluk yıllarında ve tamamen ebeveynleri ile belirlendiğini ortaya koymuştur.

Bu bilgiler ışığında çocukların gelişim çağlarında para ile aralarındaki ilişkiyi dengede tutmak ve en önemlisi onlara para biriktirme alışkanlığını kazandırabilmek adına ebeveynlerin üzerine önemli görevler düşmektedir.

Çocuklara Doğru Yöntemler ve Sabırla Para Biriktirme Alışkanlığı Kazandırma

Ebeveynler çeşitli yöntemler ile çocuklarına arzu ettikleri ölçüde bir para kazandırma alışkanlığı sağlayabilirler. Ancak bunun için oldukça hassas olmaları ve çocuğun öğrenme sürecinde ona olabildiğinde destek vermeleri çok önemlidir. Doğru teknikler ve anlayışlı bir eğitim şekli ile her çocuk büyüdüğünde parayı en etkili ve en tutumlu ne şekilde kullanabileceği konusunda yeterli seviyede eğitilebilir.

Çocuklara Rolmodel Olarak Para Biriktirme Alışkanlığı Kazandırma

Özellikle küçük yaştaki çocukların ebeveynlerini birebir taklit ettikleri ve onlar gibi olmaya çalıştıkları göz önüne alındığında anne ve babaların doğru bir rolmodel olmaya özellikle dikkat etmeleri gerekir. Kız çocuklarının annelerini, erkek çocuklarının ise babalarını örnek aldığı düşünüldüğü zaman anne ve babaların çocukları yanlarındayken parayı harcama konusunda özenli olmaları ve para harcadıkları zaman çocuklarına neden bunu yaptıkları konusunda bilgi vermeleri önemlidir.

ATM ve Bankalar Sayesinde Para Biriktirme Alışkanlığı Kazandırma

Çocuklar ve para harcama alışkanlıklarının kazandırılması üzerine faydalı bilgiler veren dünyaca ünlü ‘’Kids and Money’’ kitabının yaratıcısı Jayne Pearl’e göre çocuklara para kazandırma alışkanlığını aşılamanın temelini oluşturabilmek için en çok da ATM’ler konusunda çocukları bilinçlendirebilmek mühimdir. Bu amaçla bir çocuk ile ATM’ye gidilip para çekildiğinde, çocuğun yapılan hareketleri izlemesi üzerine çekilen paranın çalışılarak kazanıldığı ve bankaya yatırıldığı konusunda çocuğa bilgi detaylı bilgi verilmesi gereklidir. Bu sayede çocuk banka veya ATM’lerden çekilen paranın sınırsız ya da bedava olmadığını anlayabilir ve ATM’lere para koyabilmek için çalışmak gerektiği konusunda fikir sahibi olabilir.

Harçlıklara Sınırlama Koyarak Para Biriktirme Alışkanlığı Kazandırma

Amerika’da yapılan bir araştırmada erkek çocuklarına kız çocuklarından çok daha fazla harçlık verildiğini ve yine erkek çocukların zamanla aldıkları harçlık ile yetinmeyerek daha fazlasını talep ettiklerini ortaya koymuştur. Bu durum bizlere çocuklara gereğinden çok harçlık vermenin onları bir süre sonra doyumsuzlaştırdığını ve hep daha fazlasını ister hale getirdiğini gösterir.

Yaş Aralığına Uygun Olacak Şekilde Para Biriktirme Alışkanlığı Kazandırma

Küçük çocuklara doğru şekilde para biriktirme alışkanlığı kazandırabilmek için her yaş grubunu kendi içerisinde incelemek ve buna göre hareket etmek gerektiğini de unutmamak önemlidir. Çocuklar hızlı gelişim gösteren bünyeleri ile her geçen gün büyümeye devam ederken düşünce şekilleri ve olayları anlamlandırmaları da buna bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle çocukları hangi yaş aralığındaysa ebeveynleri de o yaş aralığına göre para biriktirme alışkanlığı konusunda eğitim vermelidir.

3 ve 5 Yaş Aralığı

Bu yaş aralığındaki çocuğa istediği her şeyi anında almak bir süre sonra çocuğun sabırsız ve doyumsuz olmasına sebep olacaktır. Bunun yerine herhangi bir şey istediği zaman talep ettiği şeyin gelecek olan en yakın ve önemli günde alınacağını söylemek çözüm olabilir. Bu tür durumlarda ebeveynlerin çocukları direk reddetmek yerine istedikleri şeyleri doğum günlerinde, yılbaşlarında, bayramlarda ya da benzeri özel günlerde alacaklarını söylemeleri çocuğa sabrı ve beklemeyi öğretir. Bu da dolaylı olarak gelecekte ellerine para geçtiği zaman bekleme davranışını çocuklara aşılar.

6 ve 10 Yaş Aralığı

6 ve 10 yaş arasındaki çocuklara artık para ile ilgili nasıl doğru karar verebileceği konusunda eğitim aşamalarına geçilebilir. Bunun için çocukla birlikte markete gidilerek eline bir miktar para verilir ve örneğin meyveleri o gün onun alması istenir. Bu sayede çocuk elindeki para ile almak istediği meyveleri seçerken bir yandan da kısıtlı para miktarı ile eve malzeme alma davranışını geliştirebilecektir.

11 ve 13 Yaş Aralığı

Bu yaş grubu artık ergenlik dönemine yaklaşan bir grup olarak görülebileceği için para konusunda ebeveynlerin de desteği ile geleceğe yönelik planlamalar öğretilebilir. Bunun için her gün çocuğun cipse veya çikolataya verdiği parayı bir kenara koyması durumunda X gün sonra istediği önemli bir hediyeyi alabileceği söylenebilir. Bu tür bir örnek çocuk üzerinde çok etkili olacaktır.

14 ve 18 Yaş Aralığı

Artık ergenlik dönemini yaşayan bir genç erkek ya da kıza para konusundan açıkça bahsetmek gereklidir. Bunun için gencin yüzünden ailenin karşılamak durumunda olduğu genel giderler, okul masrafları ve diğer masrafların onunla dikkatli bir şekilde konuşulması çok önemlidir. Bu sayede çocuk kendisi için ailesinin yaptığı fedakârlıkların farkında olarak geleceğini çok daha iyi bir şekilde yönlendirecek ve özellikle para konusunda müsrif bir tavır takınmaktan uzak duracaktır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.