Çocuklarınızı Güneşin Zarar Işınlarından Korumanın Yolları

0

Yaz sıcaklarına çok az bir süre kaldı. Çocuklarınızla tatil planlarınız varsa onları güneşin zararlı ışınlarından nasıl korumanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Çocuklarınızagüneş altında kalacağı zamanlarda sadece güneş kremi sürmek yeterli değildir. Bu yazımızda yapmanız gerekenlerin yanısıra dikkat etmeniz gereken noktaları da belirteleceğiz.

Çocuklarınız güneşe maruz kalacağı zaman sadece losyon veya güneş kremi sürmeniz yeterli değildir. Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor, bebeğiniz 6 aylık oluncaya kadar güneşle tanıştırmamanız iyi olacaktır. Şemsiye, koruyucu giysiler ve losyonlar kullanmanız gerekiyor. Çünkü kansere neden olan UVA ve UVB ışınları özellikle küçük bebeklerin hassas olan ciltlerine zarar vermektedir.

Çocuğunuz 6 aylık olduktan sonra da onların zarar görmemesi için güneşten korumanız gerekiyor. Çocuğunuz için alacağınız güneş kremlerinin hormon içermemesine dikkat edin. Uzmanlar, ebebeynlerin çocukları için güneş koruma kreim seçerken, retinil palmitat (vitamin A) ve Oxybenzone gibi inaktif maddelerin olup olmadığına bakmaları gerekiyor. Bu ürünlerden kesinlikle uzak durun.

Mineral esaslı çinko oksit yüksek ürünler ile titanyum dioksit bazlı ürünler tercih edilebilir.

Ebeveynlerin çocukları için güneş kremi seçerken merak ettikleri bir başka konu ise alacakları kremlerin ne kadar koruyucu olduğu yönündedir. Tüketiciler, daha yüksek SPF değeri bulunan kremleri almak istiyorlar. SPF değerinin yüksek olması güneşin zararlı ışınlarının çocuğunuza geçmeyeceği anlamına gelmez. Bu ürünler UVA ve UVB radyasyonunun bloke edilmesinde sandığınız kadar etkili olmayabilir. Bu yüzden aldığınız kremde SPF 30 değerinde olmalıdır.

SPF değeri yüksek ürünler aldığınızda içindeki çinko oksit düzeyi artacaktır.

Sprey ürünler kullanmayın. Sprey losyonları kullanmak ve sürmek daha kolay olabilir. Ama bu ürünleri çocuklarınız için kullanmayın. Sprey ürünler ne kadar uyu olursa olsun, çocuklarınızın akciğerine kaçabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.