Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

0

Çocukları eğlendirirken eğiten ve el becerilerini geliştiren oyun hamurlarını hazır olarak satın almak yerine evde az malzeme ile yapmak oldukça kolaydır. İstenilen rengi vermenin mümkün olduğu ev yapımı oyun hamurlarının evde yapılmış olması, doğal ve çocuklar için daha zararsız anlamına gelmektedir. Evde oyun hamuru yapmanın iki şekli bulunmaktadır. Pişirilen ve pişirilmeyen oyun hamuru olarak, evde çocuklarla birlikte büyüklerin bu eğlenceye ortak olması, çocukların zekâları kadar hayal güçlerinin de gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Evde Oyun Hamuru Tarifleri

Çocuğu için evde bir şeyler yapmak ve gelişimine katkı sağlamak isteyen birçok anne baba evde oyun hamuru yapmanın tariflerini aramaktadır. Doğal olduğu kadar daha ekonomik olan oyun hamurları ile oynamak çocuklar için oldukça keyifli olacaktır. Yaklaşık 10 dakika içinde hazırlanacak oyun hamuru ile çocuklarınızla saatlerce eğlenceli zaman geçirmeniz mümkündür. Pek çok kişi tarafından bilinen ve pişirilmeden hazırlanan oyun hamuru tarifinin yanı sıra, pişirilerek de hazırlanan tarif bulunmaktadır.

Pişirilmeden Hazırlanan Oyun Hamuru Tarifi:

Malzemeler:

 • 3 su bardağı un
 • 1 su bardağı su
 • 2 kaşık sıvıyağ
 • Çeyrek su bardağı tuz
 • Gıda boyası

Yapılışı:

Derin bir kabın içinde renklendirici dışındaki tüm malzemeler karıştırılarak herkesin bildiği oyun hamuru kıvamında bir kıvam elde edilmelidir. Ardından istenilen büyüklükte ayrılan parçalar gıda boyası yardımı ile renklendirilerek oynama hazır hale getirilebilir.

Evde çocuğu ile birlikte vakit geçirirken keyifli vakit geçirmenin yolunu arayanlar için harika alternatiflerden biridir oyun hamuru yapmak, Çocuklarında bu anlamda kendi becerilerini kullanmaya başlamaları ve kendi uğraşları sonucunda bir oyuncaklarının olması gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Oldukça doğal bir tarif ile hazırlanan oyun hamurunun tamamen zararsız hale getirmek için renklendirme kısmında sebze ve meyvelerin renginden faydalanmak mümkündür. Ispanak suyunun yeşili, vişne suyunun kırmızısı ve portakalın turuncusundan faydalanmak oldukça keyif verici bir aktivite niteliği kazanacaktır.

Pişirilerek Hazırlanan Oyun Hamuru Tarifi:

Malzemeler:

 • 1 su bardağı un
 • Yarım su bardağı tuz
 • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 2 çorba karışı elma sirkesi
 • Bir su bardağı su
 • Gıda boyası

Hazırlanışı:

Tencere içine su, un ve elma sirkesi eklenir ve iyice karıştırılır. Ardından parçalara arılan karışıma sıvıyağ ve tercih edilen renklerdeki gıda boyaları eklenerek kısık ateşte pişirilmeye devam edilir. Yumuşak bir hamur kıvamını alan karışım ateşten alınır ve soğumaya bırakılır.

Her çocuk için vazgeçilmez oyuncaklardan biri olan oyun hamurları, evde anne ya da baba ile yapıldığında daha da değerli bir oyuncak niteliği kazanabilir. Bu sebeple aileler hazıra konarak ambalajlı oyun hamurlarını satın almak yerine evde kendileri yapmalıdırlar. Kapalı bir kap içinde saklandığında evde hazırlanan oyun hamurları uzun zaman oynanabilecek bir oyuncak halini alır.

Evde Oyun Hamuru Hazırlamanın Faydaları

Evde her zaman kullanılan ve yenilebilen malzemelerle ortaya oyun hamuru çıkarmak, zaman zaman oyun hamurunu yeme girişiminde bulunan çocuklar için evde oyun hamuru hazırlamak bu yönden oldukça faydalıdır. Diğer yandan çocuklar için zararsız bir oyuncak yapabilmenin gururunu yaşayan ailelerinde içi daha rahat etmektedir. Evde her zaman bulunabilecek malzemelerle istenilen anda oyun hamuru yapabilmek en sıkıcı anların birden renkli hayvan ve şekillerle dolmasına neden olabilir. Çocukların motor gelişimleri için bizzat uzmanlar tarafından onaylanan oyun hamuru desteği, küçük yaşlardan itibaren farkındalığın artmasına neden olmaktadır. Doğal yaşama meraklı olanların mutlaka keşfetmeleri gereken bu tarifler ile çocukları ile daha doğal ve zararsız oyuncaklara sahip olabilirler.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.