Evden Ayrılırken Çocuğunuza Haber Verin!

0

Her ebeveyn için çocuğundan ayrılmak zordur. İster uzun süreli ister kısa süreli olsun… Çocuğundan hangi nedenle olursa olsun ayrılmak zorunda kalan ebeveynlerin bu süreci doğru bir şekilde atlatabilmeleri için yapılabilecekleri bilmek ise hem çocuk hem de anne babayı rahatlatması açısından önemli.

En çok iş hayatı nedeniyle anne ile çocuğun birbirinden ayrı kalmak zorunda olduğu modern dünyada, doğru yönetilemeyen bu ayrılık süreçleri zaman içinde anne-çocuk ilişkisinde sorunlar doğmasına neden olmaktadır. İş hayatı sebebiyle çocuğu ile yeterince zaman geçiremeyen anne,  bundan dolayı vicdan azabı hissederek birlikte oldukları zamanı da doğru ve verimli kullanmakta sıkıntı yaşayabiliyor. Çünkü işten gelmiştir, yorgundur ve elbette kendine zaman ayırmak istiyordur… Öte yandan annesiyle geçirmek istediği zamanı elde edememiş ve bu noktada tatmin edil(e)memiş olan çocuk da birtakım davranışsal farklılıklarla (örneğin öfke nöbetleri) bu sıkıntısını belli eder.

Özellikle bir yaş altındaki çocuklarda anne yokluğu ‘Anne Sendromu’ adı verilen bir probleme yol açabilir. Bu yaş grubundaki çocukta zaman kavramı da olmadığı için annesinin ne zaman gittiğini/gideceğini ve ne zaman döneceğini bilemez. Bu sebeple, aile bütünlüğünün korunması, çocuğun günlük rutininin ve dengesinin bozulmaması için bakıcı ya da kreş yerine aile büyüklerinin desteğinin alınması yerinde bir girişim olacaktır.

Anneden uzun süre ayrı kalınması çocukta ciddi davranış problemlerine yol açabilir. Bunlar arasında alt ıslatmalar, bebekliğe ve bebeklik davranışlarına dönüş gibi sorunlar ilk akla gelenlerdir. İlerleyen durumlarda kaygı bozuklukları gözlenebilir.

Ancak günlük, kısa süreli ayrılıklarda yapılacak en doğru şey, durumu çocuğun anlayabileceği dilde anlatmaktır. Kilit nokta ise annenin bu ‘ayrılık’ ile ilgili tutumudur. Anne sakin ve normal davranışlar içindeyse ve kaygılı değilse çocuk için de hayat normal seyrinde devam eder. Yapılacak en büyük hata ise çocuğa söylemeden  ya da yalan söyleyerek evden çıkmak, çocuktan uzaklaşmak olur.


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

Comments are closed.