Mutlu Çocuklar Yetiştirmek Zor Değil

0

Çocuk yetiştirmek söz konusu olduğunda şunu asla unutmamak gerekir ki, bu işin tek bir doğrusu yoktur! Her anne babanın kendi doğrusu, her ailenin kendi ritmi vardır. Ve elbette her anne babanın beklentileri de farklıdır. Ancak her ebeveynin ortak isteği çocuklarının mutlu yetişmesidir. İşte size mutlu çocuklar yetiştirmenin en temel yedi kuralı:

  1. 3S kuralını unutmayın: Bir çocuğun hayatında en önemli üç kelime bu formülle özetlenebilir: Sevgi, saygı ve s Elbette çocuğunu sevmeyen ebeveyn yoktur. Ancak genel olarak problem bu sevginin ifadesinde yaşanır. Bununla beraber kaç yaşında olursa olsun, çocuğun da bir birey olduğunu unutmadan ona saygı göstermek şart… Sorumluluk duygusu ise hem büyürken hem de yetişkinliğinde başarılı olabilmesi için en önemli gerekliliklerden biri.
  2. Öfke yönetimini ciddiye alın: Çocuk büyütürken öfkelenmemek mümkün değil. Aynı zamanda da öfke en temel insani duygulardan biri Ancak kontrolsüz öfke çocuk büyütürken ortaya çıkan mutsuzlukların en önemli nedenlerinden biri.
  3. Olumlu motivasyon sergileyin: Zaman zaman çocuğunuz istemediğiniz davranışlarda bulunacak. Buna hazır olun. Eğer çocuğunuzda arzu ettiğiniz davranışlara ulaşmak istiyorsanız yapmanız gereken şey, çocuğun yaptığı olumsuz davranışa değil hedeflediğiniz olumlu davranışa odaklanın.
  4. Sağlığı ihmal etmeyin: Hem kendi sağlığınızı hem de çocuklarınızın sağlığını ihmal etmemeniz mutlu bir hayat için çok önemlidir. Yaşam kalitenizi yükselterek çocuğunuza da sağlıklı yaşama bilinci verebilirsiniz. Ancak elbette önce bu konuda örnek olmalısınız!
  5. Din ve ahlakı öğretin: Anne baba hangi dine inanıyorsa, çocuğuna da bu dinin kurallarını öğretmelidir. Böylelikle çocuk hayatını şekillendirmekte bir referans noktasına sahip olacaktır. Hiçbir dine sahip olmayan anne babalar ise evrensel ahlak kurallarını çocuklarına mutlaka öğretmeli ve yaşamını bunlara göre şekillendirmesi gerektiğini öğretmelidir.
  6. Eğitim ve öğrenim her zaman ilk öncelik olmalı: Çocuklarınıza eğitim ve öğrenimin hayattaki önemini mutlaka öğretin. Ancak çocuğunuzun öğrenim hayatında kendi hırslarınızın yönlendirici olmasına izin vermeyin. Çocuğunuzun kapasitesini ve yeteneklerini mutlaka göz önünde bulundurun.
  7. Güvenliği unutmayın: Çocuğunuzun nelere gittiğini, kimlerle arkadaşlık ettiğini ve bu arkadaşların ailelerini mutlaka bilin. Ancak bunu yaparken aşırı kaygılı olmamaya ve çocuğunuzun rahatsız olacağı müdahalelerde bulunmamaya özen gösterin.

 


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

Comments are closed.