Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Soru: Çocuğum için oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyim? Oyuncağın çocuk için faydası olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Elif Tepe’nin cevabı: 

Eğer bir oyuncak çocuğun gelişim düzeyine uygun değilse çocuğa bir yararı olmasını bekleyemeyiz. Çünkü çocuğun gelişiminin üzerinde olan bir oyuncak, çocuğa karmaşık gelecek ve kendisini bu oyuncak karşısında beceriksiz ve yeteneksiz hissedebilir.

Şu noktayı özellikle vurgulamak istiyorum: Piyasada “eğitici-öğretici” olarak isimlendiren pek çok oyuncağın öyle olmadığını bilin. CD’lerle ve belirli oyuncaklarla zekanın geliştirilemeyeği çok net bir gerçektir. Ancak bu söylem, anne babaların zaaflarını kullanmak adına akıllıca bir pazarlama yöntemi haline gelmiştir. Kişisel düşüncem, çocuğun gelişimini destekleyen ve çocuğun bir etkileşim yaratabildiği her türlü oyuncağın faydalı olduğudur. Etkileşimden kastım,

1. Çocuğun başkaları ile iletişim içine girmesini sağlayan oyuncakları

2. Çocuğun kendi yaptıklarının sonuçlarını gördüğü, kendi kendine oynayabildiği oyuncaklar.

Bu iki etkiyi sağlayan her türlü “materyal” çocuk için iyi bir oyuncaktır. Bu bazen çamur, bazen mandallar, bazen bir bez bebek veya bir top bile olabilir.

 


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

Comments are closed.