Plastik Ördekler Çocuğunuza Zarar Veriyor

0

Çocuğunuzun favori banyo oyuncağı bazı ciddi sorunlara neden olabilir.
İsviçreli ve Amerikalı araştırmacılar, son zamanlarda çocuğunuzun en sevdiği lastik ördeğinin içindeki mikropları inceliyor. Ve sonuç beş ördekten dördünde “potansiyel olarak patojenik bakteriler” içerdiğini gösteriyor.

Araştırmacılar, belli miktardaki bakteri çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilse de, bazı bakterilerin göz, kulak ve bağırsak enfeksiyonlarına da yol açabileceğini belirtti. Örneklerin içine su çekerek çocuğunuzun yüzüne fışkırtmak keyifli bir oyun gibi görünüyor ama belki çocuğunuza zarar veriyorsunuz.

Bu plastik oyuncaklar aynı zaman bakteriler için besin maddesi olan karbon salınımı da yapıyorlar. Bilim adamları bu yüzden, ördeklerin yüksek kaliteli polimerlerinden yapılmasının bakteriyel ve mantar gelişimini önleyebileceğini belirtiyorlar.

Uzmanlar, başka bir önleyici tedbir olan plastik oyuncakların içinde su kalmasını önlemek olduğunu belirtiyorlar. Bunun için kullanıldıktan sonra ördek tamamen temizlenmeli ve iyice kurutulmalı. Bunu yapmak için, sıcak su veya bulaşık makinesinde yıkanabilir plastik oyuncaklar tercih edin.

Bu oyuncakları ne sıklıkta temizlemelisiniz, kullanım sıklığına bağlıdır. Her gün kullanılıyorsa, uzmanlar haftada en az bir kez bunları temizlemenizi önerir. Ve bu maddelerin suya girmesine izin vermeyin ya da su da bırakmayın. Eğer onları sıktığınız zaman siyah bir su çıkıyorsa hemen o oyuncağı atın. Daha iyisi, banyoda sadece katı plastik oyuncaklar kullanın ve suyun içeri girebileceği delikli oyuncaklardan kaçının.

Çocuğunuzun banyo aksesuarlarını araştırırken, diş çıkarma oyuncaklarını da unutmayın. Doğru şekilde temizlenmediğinde, içine giren tükürük ve su da küfü besleyebilir – ki bu çocuğunuzun ağzına yapışmasını istediğiniz bir şey değildir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.