Sınırlar Çocuğun İyiliği İçindir

0

Çocuğunuza iyilik yapmak istiyorsanız, onu küçük yaşta kurallarla tanıştırın. Birçok ebeveyne şaşırtıcı gelse de bir çocuk için yapılacak en iyi şeylerin başında çocuğa kural koymak ve bunu mümkün olan en küçük yaşta yapmaktır…

Modern hayatla birlikte ailelerin sahip olduğu çocuk sayısı da değişime uğradı ve genellikle bir ya da iki çocuk sahibi olan aileler çoğunlukta olmaya başladı. Çocukla daha iyi ilgilenebilmek ve tüm enerjisini ona/onlara verebilmek adına az sayıda çocuk sahibi olmayı tercih eden ebeveynler, çocuğu üzmemek ya da ‘iyi’ ebeveyn olarak adına onların her isteğini yapmaya çalışsa da ne yazık ki gerçek bundan farklı! Çocuklarının her dediğini yapan ya da yapmaya çalışan anne-babalar, çocuklarına kuralsız bir dünya sunmuş oluyor. Ailesinde kurallarla tanışmayan çocuk, aile dışındaki sosyal ortamlara girdiğinde ise birçok zorlukla karşılaşıyor ve toplumsal uyum sağlamada problem yaşıyor. Elbette bu toplumsal ortamların en başında gelen okul, sorunların da en çok yaşandığı alan haline geliyor. Bunları ve olası diğer problemleri engellemek için aileler, kuralları belirlemeli ve çocuklarını küçük yaşta kurallarla tanıştırıp onların bu kurallara uymasını sağlamalıdır. Tabi bu kuralların neden gerekli olduğunu da çocuklarına açıklayarak…

Söz konusu kurallar ve kural koymak olduğunda en başta anne-babanın bakış açısını incelemekte fayda var. Birçok anne-baba kural koymanın çocuğu ‘sınırlandıracağını’ düşünerek onu pasifize ettiğine inanıyor ve bu yüzden de ‘merak duygusunun körelmemesi adına’ çocuğa kural koymamayı özgürlük zannediyor. Oysa ki durum hiç böyle değil… Psikolojik bir gerçek vardır: Çocuklar kendilerini güvende hissetmek için kurallara ihtiyaç duyar!

Sınırlar sayesinde çocuk kendi alanını ve başkalarının alanını bildiği gibi nerede durması gerektiğini, böylece başkasının hakkına saygı göstermeyi ve kendi hakkın da sahip çıkmayı öğrenir. Sağlıklı bir ruh gelişimi ve normal bir psikososyal durum için çocuğa sınır koymak ve bu sınırları çocuğa küçük yaşta anlatmak çok büyük önem taşır.

 


Paylaş.

About Author

Aile danışmanı. İletişim ve sosyoloji eğitiminden sonra psikoloji eğitimi alıp aile ve çocuk psikolojisi üzerine çalışmaya başladı. Üç kız ve bir erkek çocuk annesi. Sakarya'da yaşıyor.

Comments are closed.