Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

0

Mutfakların belirli aralıklarla yenilenmesi ve değişmesi her bayanın hoşuna gider. Ancak yeni bir mutfak yaptırmanın oldukça maliyetli olması, becerikli hanımların çareyi mutfak dolaplarını boyamakta bulmalarına neden olmuştur. Cesaret gerektiren bir iş olmasına karşın, mutfak dolaplarını yenileyerek, değişiklik oluşturan pek çok kişi yeni mutfak dolaplarından bir hayli memnun durumdalardır. Değişiklikten ziyade eskimiş durumda olan dolapları yenilemenin de en ideal yollarından biri olarak göstermek mümkündür. Daha önce mutfak dolaplarını boyamış olan pek çok kişi deneyimlerini ve tavsiyelerini bu platformlarda belirterek, cesaret isteyen kişilere de örnek teşkil etmektedir.

Hangi Mutfak Dolapları Boyanır?

Genel olarak bakıldığında sürülen boyayı tutan her mutfak dolabının boyanacağını söylemek mümkündür. Bunun için dolabın görünmeyen bir kısmının boyanarak denenmesi, mutfak dolaplarını boyamak isteyenlere yol gösterici olacaktır. Ayrıca pürüzsüz olan her mutfak dolabı rahatlıkla boyanabilmektedir. Gerektiğinde yıpranmış olan kısımlar herhangi bir dolgu maddesi ile pürüzsüz hale getirilerek boyanmaktadır. Bazı mutfak dolaplarını ise sadece zımpara yaparak boyamak mümkündür. Hem boya öncesi zımpara yapılması, yapılan boyanın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Mutfak Dolaplarını Boyamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Yeni bir mutfak yaptırmanın yanında oldukça ekonomik olan ancak, yeni bir mutfak yaptırmışçasına yenilik sağlayan boyama işi, imkânı ve vakti olan herkesin mutlaka denemesi gereken işlerden biridir. Boyama için gerekli malzemelerinde oldukça uygun fiyatlı ürünler olması en fazla 50 liraya mutfak dolaplarını yenilemeyi mümkün hale getirmektedir. İstenilen renkte birer kutu yağlı boya, rulo fırça ve derz dolgusu gerekli olan malzemeler arasındadır. Mutfak dolaplarının büyüklüğüne göre boya miktarını herkes kendi ihtiyacına göre belirleyebilir. Ayrıca bazı mutfak dolaplarını koyu renkten açık renge çevirmek isterken boya miktarını fazla kullanmak gerekmektedir.

Mutfak Dolaplarını Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak dolaplarını boyamak isteyenlerin öncelikle bu işin oldukça zahmetli bir iş olduğunu bilerek bu işe kalkışmaları gerekir. Dolap içlerinin boşaltılması ve boyanın her detaya ulaşması için kulpların sökülmesi ve kapakların çıkarılması gibi ön hazırlıklar gerekmektedir. Boya sonrasında pürüzsüz bir yüzeye ulaşmak için gerek duyulursa zımpara işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem için boyanın iyice kurumasını beklemek doğru olacaktır. Boyama işleminin kusursuz görünmesi için en az 3 kat vurulması gerekebilir. Bazı boyaların işlem sonrasında fazla koku yayma özelliğinden dolayı birkaç gün mutfağın bolca havalandırılması tavsiye edilir. İmkân varsa birkaç gün dolapların kullanılmadan iyice kullanılmasını beklemek ideal olacaktır.

Mutfak Dolapları İçin Hangi Boya Kullanılmalı?

Boya ile yenilenen bir mutfağa rastlanıldığında ilk akla gelen sorulardan biri de, hangi özellikteki boyanın kullanıldığıdır. Boya olduğu kesinlikle anlaşılmayan ve yeni gibi duran mutfak dolapları için boya kadar, boyama işini yapan kişinin de düzgün bir şekilde çalışması gerekmektedir. Su bazlı yağlı boya ile boyanan mutfak dolapları parlak ve pürüzsüz bir görünümde olduğu için bu özellikteki boyalar tavsiye edilmektedir. Açık renk mutfak dolaplarının daha kullanışlı ve daha ferah bir kullanım alanı sunmasından dolayı açık renkteki alternatiflerin değerlendirilmesi yerinde olacaktır.

Mutfak Dolaplarını Boyamak İsteyenlere Öneriler

Son dönemlerde mutfak yenilemenin en ideal yollarından biri olarak değerlendirilen mutfak dolaplarının boyanması, zahmetli olmasının yanında mutfak dekorasyonuna değer katması ile pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak son derece dikkatli olunması gereken bir iş olarak öncesi ve sonrası ile oldukça yorucu olduğu bilinmelidir. Ortaya çıkan sonuç ise yorgunluğun unutulmasını sağlayacak derece mutlu hissettirmektedir.  Mutfakta rahat bir şekilde boya işinin yapılabilmesi için mutlaka mutfağın rahat çalışılır hale getirilmesi ve fazlalıkların mutfaktan boşaltılması gerekir. Ayrıca öncesinde derinlemesine bir araştırma yaparak daha önce mutfak dolaplarını boyamış olanların önerilerine ve örneklerine kulak vermek gerekir. Gerekli olan malzemelerin kaliteli olanlarının tercih edilmesi, boyanan dolapların yıllarca orijinalliğini kaybetmeden kullanılmasını sağlar. Özellikle boya tercihinde bilinen markaların su bazlı özellikte olan boyalarını almak doğru olacaktır.

Boyanmış Mutfak Dolabı Örnekleri

İnternet üzerinde boyanmış mutfak dolabı öneklerinin araştırılması yapıldığında karşımıza pek çok sonuç çıkmaktadır. Hatta bu işlemin oldukça yaygın bir şekilde tercih edilmesi, etrafımızda gördüğümüz pek çok mutfağın bile bu şekilde yenilenmiş olduğunu göstermektedir. Genellikle renk konusunda tercihler beyaz yönünde olurken, daha şık ve sade görüntüleri ile yeni gibi duran mutfak dolapları ise mutfakta daha çok zaman geçirme isteği uyandırmaktadır. Keyif veren bir hobi olarak boyama işinden keyif alan pek çok kişi ise, mutfak dolaplarından hızını alamayıp, evdeki daha pek çok mobilyayı boyama işine devam etmektedir. Evlerde yeniliğe açık olan kişiler için oldukça keyif veren bu iş, alacağı sonuçtan çabuk sıkılanların kalkışmaması gereken bir yöntemdir.

Kusursuz Mutfak Dolabı Boyamanın Püf Noktaları

El becerisi yüksek olan kişilerin kusursuz işler çıkardığı mutfak dolabı boyama işinde, beceri yeteneğinin payı oldukça büyüktür. Aceleye getirilmemesi gereken boyama işlemi için günlerce uğraşmak, hatta bir haftayı mutfak dolaplarını yenilemek için ayırmak gerekebilir. İmrenilen düzeyde düzgün ve kusursuz duran boyanmış mutfak dolaplarına sahip olmak için kolları sıvayan kişilerin bazı püf noktalarına dikkat etmeleri, istedikleri sonuca ulaşmalarını sağlayacaktır. Boya tercihi yaparken, mutfak dolabı malzemesinin hangi mobilya malzemesinden olduğunu iyi bilmek gerekir. MDF ya da suntalem gibi malzemeler kullanılarak yapılan mutfak dolapları için yağlı boyaların su bazlı olanını tercih etmek gerekmektedir. Aynı zamanda boya işlemi öncesi ve sonrasında gerektiğinde zımpara uygulamasının yapılması gerekebilir. Bunun için malzeme listesine zımpara eklenmesi gerekir. Mutfak dolabı ahşabının özelliğine göre boya öncesinde astar kullanılması da, yine boyanan dolapların uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.

Mutfak Dolabı Boyarken Yapılan Başlıca Hatalar Nelerdir?

Mutfak dolabı boyamak isteyip, gerekli tecrübeye sahip olmayan kişiler, internetten ya da çevrelerinden bu işi yapan kişilerden bilgi edinmektedir. Ancak bu konuda ucuz malzeme kullanmak, mutfak dolaplarının kalitesiz bir görünümde durmalarına neden olur. Diğer yandan geniş bir vakitte mutfak dolaplarının boyanması ve gerektiği kadar dolaplara boya katı vurulması gerekmektedir. Boyanın yetmeyeceği düşüncesi ile bir ya da iki kat ile yetinmek, boyanın pürüzsüz bir görünümde olmamasına neden olacaktır. Rulo boya fırçasını kullanmayı bilen, gerekli malzemelere sahip olan ve mutfak dolaplarını yenileme isteğine sahip olan herkesi rahatlıkla yapabileceği hobi tadında bir yöntem olduğunu söylemek mümkündür. Bu sebeple boyama sürecinin keyfini çıkarmak ve ortaya çıkacak sonucu merakla beklemek gerekir.

Mutfak Dolabı Boyamanın İncelikleri

İnce işçilik gerektiren mutfak boyama işi için, el becerisi olmazsa olmazlar arasındadır. Bunu dışında kişinin yüksek motivasyona sahip olması ve daha önce yapılmış örnekleri detaylı bir şekilde incelemiş olması gerekmektedir. Mutfak dolabı boyarken, boyanın pürüzsüz bir şekilde sürülebilmesi için uygun boyuttaki rulo fırçanın tercih edilmesi ve tiner ve boya karışımının önerilen şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Büyük boyuta olan mutfak dolaplarının boyanması gözde büyüyen bir iş niteliği kazansa da, elin alışması ile el çabukluğunun kazanılması kısa sürede tüm dolapların boyanarak yenilenmesini sağlayacaktır.

 

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.