Mutfak Dolaplarınızın Rengini Değiştirmek İsteyenlere İpuçları

0

Uzun süre kullanılan eşyalar bir süre sonra sizi sıkmaya başlar. Bazı eşyaların boyalarını değiştererek yepyeni bir görünüm verebilirsiniz. Özellikle de mutfak dolaplarında. Siz de mutfak dolaplarınızın rengi için bir değişiklik düşünüyorsanız bu yazımız sizler için. Çünkü bu yazıda size mutfak dolaplarınızın rengini değiştirirken gözüne almanız gereken ipuçlarına yer veriyoruz. Böylece yapacağınız değişiklikte kötü sürprizlerle karşılaşma ihtimalinizde çok azalacaktır.

Yeterli zaman ayırın

Evnizin en önemli yerlerinden birinde mutfak dolaplarında renk değişikliğine gideceksiniz. Bu o kadar basit ve kolay bir iş değildir. Bunun için yeterli vakti ayırmanız gerekiyor. Sabahtan öğlene kadar bu işi bitirebiliri diye düşünmeyin. Bu sürecin en az bir hafta süreceğini gözönüne alın.

Dolapları sökerken etiketleyin

Boyamak için dolapları sökerken mutlaka etiketleyin. Çünkü daha sonra monte ederken sıkıntı yaşabilir ve başınız ağrıyabilir. Ayrıca akülü matkap veya tornavida sahip olun. Çünkü boya sebebiyle menteşe ve donanımları etkilenebilir.

Boyamadan önce ezik ve çentikleri düzeltin

Eski dolaplarınızı yenilemek istiyor ve boyayacaksanız bu işlem öncesinde dolaplar üzerinde bulunan aşınma izlerini tamir edin. Yapacağınız bu küçük tamiratlar dolaplarınız üzerinde büyük fark yaratacaktır. Bir spatula ve macun ile dolgu yapabilirsiniz.

Zımpara yapın

Bazı ustalar ahşap dolaplar üzerinde bulunan eski tabakaları kaldırmak için kimyasallardan oluşan tiner kullanırlar. Ancak bizim size olan tavsiyemiz elektrik zımpara kullanmanız. Sadece köşeleri ve yarıkları eller zımpara yapmanız gerekebilir. Böylece hem daha tasarruflu olur hem de tinerden etkilenmemiş olursunuz.

Doğru astar seçin

Dolapların yüzeylerini zımpara yaptıktan sonra sıra astar atılmasına gelir. Dolabın özelliğine göre (ahşap, metal, ya da laminat) bir astar rengi seçin. Ayrıca isterseniz esas yapacağınız boya renginden bir astar boya da seçebilirsiniz Bu seçimi özellikle koyu renk veya çok lekeli dolaplar için yapmanızı öneririz.

Fırça darbesi izlerinden kaçının

Son aşamada yapacağınız boyanın düzgün ve profesyonel görünümlü olması gerekiyor. Bunun için boya sırasında fırça yerinde minik köpük silindirleri tercih etmenizi öneririz.

Ya da boyayı fırça ile sürüp ıslakken üzerinden silindir ile geçebilirsiniz. Sadece çok küçük bölgeler için fırça kullanın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.