Mutlu ve Sakin Hissetmek İçin Eviniz Nasıl Olmalı?

0

Bir odaya girdiğinizde kendinizi iyi hissedersiniz. mutlu ve huzurlu olursunuz. Belki de oda aydınlık ve neşeli ya da sevilen anılarla dekorla dolu olabilir. Kendinizi olumlu insanlarla çevrelemek, iyi bir ruh halinde kalmanıza yardımcı olabilir, çevrenizde fark yaratır. Bir odanın dekore ediliş şekli, ruh haliniz üzerinde etki yapar.

Bilim adamları bu konu üzerinde çok sayıda araştırma yapıyor. İç tasarım öğelerinin insanlarda olumlu veya olumsuz duygusal tepkileri uyandırma yeteneğine sahip olduğunu buldular. Yapılan araştırma sonuçlarına göre evinizdeki bazı özellikler sizi mutlu, huzurlu ve rahat hissettirebilir. İşte bu öğeler…

1. Yeşillikler
Çok sayıda çalışma, evde fazla bitkiye sahip olmanın kişinin ruh halini, konsantrasyonunu ve hatta hafızasını iyileştirdiğini ayrıca stresi azalttığını göstermiştir. Bunun arkasındaki nedenlerden biri çiceklerin havadaki zararlı toksinleri emmesi ve havayı temizlemesidir. nasa4nın yaptığı araştırmaya göre evdeki çicekler havayı yüzde 87 oranında temizler.

Kentsel bir ortamda yaşıyorsanız, bitkileri pencere veya balkon üzerine yerleştirebilirsiniz, ancak oldukça küçük bir alanda bile, bitkileri yaratıcı hale getirerek iç mekanda büyüyebilirsiniz.

2. Boya
Evinizi değiştirmenin en kolay yolu boya rengini değiştirmektir. Sıcak renklerin iyimserlik veya mutluluk duygularını çağrıştırdığı bilinmektedir. Bir odanın rengi ruh hali üzerinde dramatik bir etkisi olabilir. Bu yüzden evinizi dekore ederken renkleri akıllıca seçmek önemlidir.

Portakal, canlandırıcı, olumlu ve teşvik edici, yaratıcılığı teşvik eden, eğlence amaçlı bir alanda kullanmak için idealdir. Sarı genellikle güneş ışığı, sevinç ve mutluluk ile ilişkilidir. Mutfak, yemek odası, salon veya hol için mükemmel bir seçimdir, ancak araştırmalar insanların sarı boyalı odalarda öfkelerini kaybetme olasılığının daha yüksek olduğunu bulduğu için ana renk olarak kullanmak çok doğru değildir. Yeşil sakinleşiyor ve sarı rengin huzurunu yeşilin ferahlatıcı kalitesiyle birleştirdiği için ana renk şeması için iyi bir seçim olarak kabul ediliyor. Mavi kan basıncının yanı sıra solunum ve kalp hızını azaltıyor. Bu yüzden sakin ve huzurlu olarak kabul edilir ve genellikle yatak odaları için önerilir.

3. Evinize renk ekleyin
Boyama bir seçenek değilse veya masrafla uğraşmak istemiyorsanız, renk ekleyerek odanın ruh halini değiştirebilirsiniz.

Bir odayı anında aydınlatmak için büyük renkli sanat parçaları ekleyin
Renkli yastıklar, koltuk örtüleri ve kilimler ekleyin
Canlı renkli mobilyalar, özellikle kanepe gibi büyük parçalar ekleyin
Çıkarılabilir duvar kağıdı kullanın, böylece istediğiniz zaman renkleri değiştirebilirsiniz
Çiçeklerle geçici renkler ekleyin.
Renkli güneşlikler, gölgeler ve / veya perdeler ekleyin
Renkli raflar ekle

4. Aydınlatmayı Artırın
Aydınlatma, herhangi bir yaşam alanına sıcaklık, renk ve kişilik katabilir ve diğer değişikliklere göre daha ucuz olabilir. Işık iyi bilinen bir modülatördür – pek çok güneş ışığı, mumları kullanarak, vs. bir odanın ruh halini iyileştirebilir. İyi aydınlatılmış bir oda sizi daha mutlu hissettirirken, serin, beyaz tonlu ışık sakin bir his verir. Oturma grupları gibi alanları tanımlamak için ışık kullanın ve aralarında daha koyu alanlar bırakın. Ambiyansı ayarlamak için düğmeler ve lambalar kullanarak bir odadaki ruh halini de ayarlanabilir dimmerlerle kontrol edebilirsiniz. Parlak ışık uyanıklığı artırabilir ve hatta size daha fazla enerji verirken, akşamları ışıkları kısın.

5. Kişisel Unsurlar Ekleyin
Kişisel dokunuşlar, bir odanın ruh halinize getireceği etki söz konusu olduğunda inanılmaz derecede önemlidir. Olumlu duyusal deneyimler ve anılar getiren öğeler ekleyin. Ailenizin veya evcil hayvanınızın bir fotoğrafı gibi hoş, renkli bir çerçevede, özellikle yumuşak, rahat bir battaniyede veya seyahatleriniz sırasında aldığınız bir şey gibi sizi mutlu eden öğeler getirin. Dokuları da düşünün, örneğin, tüylü bir kilimin zengin dokusu, ahşap unsurlar kişisel gelişim ve sağlıkla ilişkilendirilirken, mutluluk ve rahatlık hissini arttırdığı söylenir.

6. Dağınıklığı ortadan kaldırın
Eviniz dağınıklık ise ve bu şeylerin farkında olmasanız bile tüm bunlar sizi rahatsız eder. Ruh halinizi düzelmek için evdeki dağınıklığı önlemek gerekir. Yapılan araştırmalara göre evdeki dağınıklık anlama ve odaklanma yeteneğinizi azaltır. Yapılan bir abaşka araştırmaya göre yüksek düzeyde kortizol, stres hormonu ve çok sayıda ev eşyası olanların arasında bir bağlantı buldu. Bu ek stresli ve yorgun hissetmenizi sağlar ve hatta kortizol iştahı tetiklediğinden daha fazla yemenize neden olabilir.

Eviniz güzel, temiz ve düzenli gözüktüğünde, doğal olarak daha sakin hissedersiniz, ama dağınıklık ile dolu göründüğünde, yapılması gereken bitmemiş şeylerin stresi, bilinçaltı zihninize gizlice girer ve ek strese neden olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.